Zareagujesz czy postarasz się zapomnieć?

Ile waży sekret?

Nie bez powodu mówi się ‘ciążył mu sekret’, ‘zrzucił ciężar tajemnicy’. Utrzymywanie czegoś w sekrecie może być prawdziwym mentalnym obciążeniem. Przede wszystkim wymaga, żeby stale być czujnym i uważać, by sekret się nie wydał. Kiedy w końcu tajemnica zostaje wyjawiona, ludzie często wspominają o uczuciu prawdziwej ulgi – jakby zrzucili coś z ramion lub z piersi.

Co ciekawe – badania psychologów z Tufts University potwierdziły, że powiedzenia te nie biorą się znikąd. Jak się okazało, osoby, które myślały o jakimś swoim poważnym sekrecie (takim jak np. zdrada ukrywana przed partnerem), oceniały wykonanie zadań wymagających siły za znacznie bardziej wymagające, wejście pod górę jako bardziej strome, a dystans do przejścia dłuższy, niż osoby bez sekretu. Zupełnie jakby fizycznie niosły ze sobą coś ciężkiego, co spowalnia i zmniejsza sprawność na każdym kroku.

Jak wpływa na ludzi utrzymywanie czegoś sekrecie, możecie zobaczyć we właśnie wydanej książce Teresy Driscoll Obserwuję cię. I choć sekrety nie są jej głównym motywem, to jednak na nich opiera się część fabuły. Ale od początku.

Zareagujesz czy postarasz się zapomnieć?

Ella wybiera się pociągiem do Londynu. Z nudów podsłuchuje rozmowy dwóch nastolatek, wybierających się tam po raz pierwszy. W pewnym momencie dosiadają się do nich starsi faceci, wyznający, że właśnie wyszli… z więzienia. Ella, która sama jest matką nastolatka, nadstawia uszu, bojąc się o los zbyt ufnych dziewczyn. Rozważa nawet odnalezienie ich rodziców i poinformowanie ich o niebezpieczeństwie, w jakim mogą być ich córki.  W międzyczasie dzieje się jednak coś, co zmienia jej zdanie na temat dziewczyn i decyduje się nie robić nic. Następnego dnia dowiaduje się, że jedna z nich zaginęła. Teraz już wie, że będzie musiała skontaktować się z policją i że jej życie prawdopodobnie bardzo się zmieni.

Od wydarzeń mija rok. Ella, jako główny świadek, zmaga się z podsycaną przez media nagonką ludzi, którzy oskarżają ją, że nic wtedy nie zrobiła. Do tego zaczyna otrzymywać anonimowe pogróżki, które długo utrzymuje w sekrecie przed rodziną. Podobnie jest z drugą dziewczyną z pociągu, przyjaciółką zaginionej Anny. Konieczność ukrywania przed wszystkimi części historii, która wydarzyła się w Londynie, ciąży jej tak bardzo, że… To już musicie przeczytać sami.

Niemal każdy z bohaterów trzyma jakiegoś trupa w szafie. Ta książka to jednak nie tylko studium sekretów i braku komunikacji w obliczu tragedii. Autorka stawia czytelnika przed bardzo niewygodnym pytaniem: co TY zrobiłbyś na miejscu Elli? Zareagowałbyś, próbując ochronić nieznajome nastolatki, czy starałbyś się zapomnieć o tym, co widziałeś i słyszałeś?

Ludzki umysł jest w stanie wyprodukować najdziwniejsze tłumaczenia i teorie, żeby tylko uzasadnić brak reakcji w problemowej sytuacji. To nie moja sprawa, pewnie ktoś inny już zadzwonił po policję, może sama tego chciała, jednak nie jest taka niewinna… I mamy do czynienia z efektem przechodnia – obserwującym tragedię, ale nie robiącym nic. Żeby jednak potępienie nie przyszło nam tak łatwo, obserwujemy konsekwencje wetknięcia nosa w cudze sprawy. Czy mając świadomość tych konsekwencji, nadal postąpiłbyś jak prawy obywatel?

obserwuję cię

Obserwuję Cię to świetny psychologiczny thriller, który długo trzyma w niepewności, myląc tropy prowadzące do rozwiązania. Oprócz tego konfrontuje nas ze sposobem, w jaki oceniamy ludzi, mając do dyspozycji szczątkowe, wyrwane z kontekstu informacje.

Książka ukazała się 19 września nakładem wydawnictwa SQN. Darmowy fragment możecie przeczytać m.in. na stronie www.obserwujecie.pl.

Asia | LessFearhttps://www.lessfear.pl
Joanna. Pasjonatka psychologii, copywriterka, wrocławianka. Kocha świat nauki, ale ciągle wierzy w magię. Zadaje za dużo pytań i nie może żyć bez podróży. Jej duchowym zwierzęciem jest ratel miodożer.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie wpisy

Dlaczego ludzie zniechęcają się do psychoterapii albo w nią nie wierzą

Mimo rosnącej społecznej akceptacji dla chodzenia na terapię, często można spotkać się z komentarzami, które w najlepszym razie wyrażają powątpiewanie w tę metodę, w...

Nie, nie jesteś wysoko wrażliwym empatą

Na tym blogu mogliście zapoznać się z pojęciem osoby wysoko wrażliwej i empaty. Pisałam o nich w czasach, kiedy te pojęcia dopiero wchodziły do powszechnego...

Skutki uboczne euforii

Tyle razy zastanawiałam się, jak wrócić do pisania tutaj. Bo to, że chciałam wrócić, wiedziałam już jakiś kwartał temu, nie wiedziałam tylko, z czym...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x