Z radością wracam do mojej ukochanej serii o snach. Startujemy od razu z mocnym tematem, podrzuconym jakiś czas temu przez jedną z czytelniczek: snami erotycznymi.

Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś obudzić z wypiekami na twarzy po dziwnym śnie, który powinien być oznaczony kategorią XXX, nie musisz czuć się źle czy dziwnie. Sny o seksie są dość częste, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Ma to pewien związek z tym, że podczas fazy REM dość często dochodzi do zwiększenia przepływu krwi i podniesienie temperatury ciała, przez co zarówno penis jak i łechtaczka znajdują się wtedy w stanie erekcji. Ale nie znaczy to wcale, że każdy sen o seksie jest związany z fizjologią, czy pełni funkcję rozładowania napięcia. Wiele z nich, za pomocą obrazów przedstawiających seks w najróżniejszych konfiguracjach, próbuje przekazać nam jakąś wiadomość.

Jaką? Zaraz spróbuję wyjaśnić.KLUCZ DO INTERPRETACJI SNÓW O SEKSIE


Jednym z najlepszych sposobów na interpretację snu jest wytłumaczenie swojego snu kosmicie, czyli definiowanie na nowo nawet najbardziej oczywistych pojęć. Czy jest więc seks? Można by więc opisać go jako połączenie dwóch przeciwstawnych/różnych elementów, zbliżenie się do siebie dwóch ludzi, zlanie się w jedno, połączenie dawania z braniem. Seks jest też nierozłącznie związany z kreacją i wyrażaniem siebie.

Ważnym elementem jest też Twój senny partner. Jeśli jest to ktoś inny, niż osoba, z którą jesteś aktualnie w związku, zadaj sobie pytania o jego najbardziej charakterystyczne cechy. Spróbuj wymienić trzy rzeczy, które przychodzą Ci do głowy na myśl o tej osobie.  We śnie, poprzez seks, prawdopodobnie się do nich ‚podłączasz’ – Twoja podświadomość daje Ci w ten sposób sygnał, że mógłbyś skorzystać na wprowadzeniu tych cech do swojego życia.

Nie jest to oczywiście uniwersalne tłumaczenie, bo wiele zależy od kontekstu wydarzeń we śnie i tego, co aktualnie dzieje się w Twoim życiu. Zanim zabierzemy się za tłumaczenie najpopularniejszych motywów snów seksualnych, warto żebyś zadał sobie jeszcze kilka pytań i przyjrzał się kilku aspektom swojego snu:

 • czy ostatnio nie przeżywasz frustracji seksualnej? taki sen może być po prostu rozładowaniem napięcia;
 • czy nie nie brakuje Ci bycia kochanym lub pożądanym? sen o fizycznej bliskości również może być kompensacją dla uczucia samotności;
 • czy podczas snu jesteś zaangażowany emocjonalnie, czy tylko fizycznie?
 • czy podoba Ci się to, co dzieje się podczas snu?
 • czy jesteś bierny, czy aktywnie bierzesz udział w akcji snu? kto zainicjował sytuację?
 • jakie części ciała są wyeksponowane lub zwracają szczególną uwagę we śnie?
 • jakie jest otoczenie (przyjazne, nieprzyjazne, bezpieczne, brzydkie, przyjemne)?
 • czy podczas snu dzieje się coś, czego chciałbyś spróbować w prawdziwym życiu, coś co wywołało Twoją szczególną ekscytację?
 • jakie emocje dominowały w Tobie we śnie i jakie pojawiły się po obudzeniu? czy nie czujesz obecnie podobnej emocji wobec jakiegoś wydarzenia/sytuacji w Twoim prawdziwym życiu?

Rozkładając w ten sposób sen na czynniki pierwsze, zapisując go, lub wypowiadając na głos, możesz wpaść na trop tłumaczenia. Czasem pojawi się jakaś gra słowna lub skojarzenie, które często ujawnia ukryte znaczenie.
NAJPOPULARNIEJSZE MOTYWY
SNÓW EROTYCZNYCH I ICH ZNACZENIE


sny o seksie

Oto najczęściej wymieniane przez uczestników badań i internautów motywy snów i propozycje ich interpretacji. Pamiętaj, że tylko Ty masz klucz do prawdziwego znaczenia swoich snów!


 • seks z obecnym partnerem – przyjrzyj się temu, jak wygląda Wasz kontakt. Czy pojawiło się w nim coś, czego nie robicie na co dzień, a czego Ci brakuje? Albo czy w trakcie ujawniła się jakaś cecha partnera, na którą zwróciłeś szczególną uwagę?

 • seks z byłym partnerem – senny powrót do ex (zwłaszcza dla singla) może oznaczać, że nie daje on sobie przestrzeni na nowy związek, kurczowo trzymając się przeszłości, albo że nie odbył jeszcze emocjonalnej żałoby po stracie tamtej osoby. Dla kogoś w związku może być odbiciem tego, czego brakuje mu w obecnej relacji (może jakiejś konkretnej cechy byłego partnera, może sposobu, w jaki spędzał z nim czas, tego, jak się przy nim czuł) albo jest sygnałem, że obecny partner zachowuje się jak poprzedni.Czasami sen ten należy tłumaczyć według wspomnianej wcześniej zasady trzech cech. Bywa też i tak, że nie jest to nic złego, po prostu mózg nie przestawia się tak łatwo na nowy związek, zwłaszcza jeśli w poprzednim spędziliśmy lata, a w obecnym jesteśmy od niedawna. Kiedy więc zaczynamy zbliżać się do nowego partnera, podświadomość łączy to skojarzeniem z inną osobą, z którą czuliśmy taką bliskość czy emocje.

 • seks ze znaną osobą, celebrytą – kobiety mają takie sny 2 razy częściej niż mężczyźni. Czasem jest to zwykłe spełnienie fantazji, czasami, zwłaszcza jeśli celebryta nie podoba jej się tak bardzo, chodzi nie tyle o niego, a o jego cechy lub profesję jaką wykonuje. Być może podświadomość podpowiada Ci, że masz wspólny z tą osobą talent.

 • seks z nieznajomą/ym – to najpopularniejszy motyw snów kobiet i mężczyzn. Może oznaczać po prostu spotkanie z cechami, jakich pożądamy w partnerze, może także być prezentacją cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę u samych siebie. Przykładowo kobieta może śnić o nieznanym, dominującym mężczyźnie, który śmiało bierze to, czego chce. Bywa to znakiem, że powinna częściej dopuszczać do głosu tę część siebie, która zachowuje się podobnie. Mężczyzna z kolei może śnić o czułej kobiecie, kiedy przydałoby się, żeby częściej wyrażał emocje wobec bliskich.

 • seks ze znajomym z pracy/szefem – czy ta osoba ma jakieś cechy, zdolności, których wdrożenie sprawiłoby, że wykonywałbyś swoją pracę lepiej? Możliwe, że właśnie to chce przekazać Ci Twój sen. Jeśli sen dotyczy szefa, czy jest jakaś sfera życia, w której powinieneś być bardziej władczy i zdecydowany, zachowywać się jak lider?

 • seks z osobą tej samej płci – jeśli jesteś hetero, taki sen może oznaczać, że potrzebujesz wzmocnić w sobie jakieś cechy swojej płci, albo że właśnie robisz coś, co sprawia, że czujesz się bardziej kobieca/bardziej męski. Podobno jest to dość częste u kobiet podczas ciąży i mężczyzn, którzy zaczynają chodzić na siłownię.Jeśli znasz osobę, która wystąpiła w Twoim śnie, być może właśnie się do siebie jakoś zbliżyliście, np. szczerą rozmową, albo znów – jakaś jej cecha byłaby dla Ciebie korzystna.

 • sen o orgii lub trójkącie – im więcej osób podczas tego aktu, tym większa szansa, że czujesz się w życiu przeładowany, przeciążony, masz na głowie zbyt wiele, albo próbujesz zrobić zbyt wiele rzeczy naraz. Jeśli nie masz fantazji o trójkątach i innych figurach geometrycznych, sen próbuje Ci przekazać, że dobrze byłoby z czegoś zrezygnować, albo bardziej skupić swoją uwagę na najważniejszych rzeczach/projektach.

 • seks z osobą, której w prawdziwym życiu nie znosisz – możliwe, że w ten sposób Twój umysł stara się znaleźć między Wami jakieś połączenie, żeby odciążyć Cię z niszczącego uczucia niechęci. To jak przesłanie „make love, not war”.

 • zdradzenie partnera – jeśli we śnie zdradzasz partnera, a na co dzień o tym nie myślisz, być może we śnie dochodzi do głosu Twoje poczucie winy, że spędzasz sporo czasu ‚poza związkiem’, masz zbyt wiele pracy, za bardzo pochłania Cię hobby albo spotykasz się ze znajomymi bez jego udziału.

 • oglądanie jak partner Cię zdradza – taki sen może być bardzo niepokojący, ale zanim zaczniesz przetrząsać rzeczy partnera, zastanów się jak czujesz się w tym związku, czy nadal uważasz się za atrakcyjną osobę, mogącą przyciągnąć jego uwagę. Symbolicznym ‚trzecim kołem’ w Waszym związku może być też praca, hobby, czy jakiś projekt partnera, który w Twoim odczuciu Ci go ‚kradnie’.
  Innym wytłumaczeniem może być to, że czujesz się zdradzony w jakiejś innej sferze życia, niezwiązanej z partnerem, np. przez przyjaciela, wspólnika, w pracy.


 • seks z członkiem rodziny – po takim śnie na pewno czujesz się zniesmaczony i zaniepokojony, ale bez obaw – jest on tylko odzwierciedleniem tego, że prawdopodobnie potrzebujesz większej bliskości z tym członkiem rodziny. Np. dorastające córki mogą śnić o seksie z ojcem w burzliwym okresie, kiedy najbardziej potrzebują jego wsparcia. Sny o seksie pojawiają się też, kiedy sami zaczynamy być rodzicami, lub przejmujemy ich rolę w jakimś innym aspekcie życia, np. zaczynamy komuś lub czemuś ‚matkować’ lub musimy zadbać o swoje finanse i bezpieczeństwo.

 • gwałt – gwałt to zmuszenie siłą do czegoś, na co nie masz ochoty, to poczucie bezsilności i utraty kontroli. Czy jest jakaś sytuacja, jakiś aspekt Twojego życia, w którym się tak czujesz? Czy ktoś próbuje Tobą manipulować lub przekonać na siłę do swoich opinii?


TEGO PEWNIE NIE WIEDZIAŁEŚ


Na koniec kilka ciekawostek o snach erotycznych:

 • Osoby śpiące na brzuchu częściej śnią o seksie.
 • Wiele kobiet swój pierwszy orgazm przeżywa w trakcie snu.
 • Zdrowi mężczyźni mają nawet do 20 erekcji podczas snu.
 • Bycie nagim we śnie symbolizuje bezbronność, odsłonięcie się innej osobie, wstyd lub pragnienie wyzwolenia z jakichś krępujących Cię więzów lub zasad (ubrania).
 • Drastyczne zmniejszenie ilości pochłanianych kalorii (np. podczas diety) prowadzi do zmniejszenia ilości nocnych erekcji i snów o seksie.
 • Jednym z sennych symboli wyrażającym w pośredni sposób napięcia i lęki związane z seksem jest wampir, od dawna obecny w ludowych tradycjach.
 • W tradycji istnieje także postać żeńskich demonów – subkubów i męskich – inkubów, które miały molestować seksualnie śpiące osoby i były jednym z wytłumaczeń dla ciąż, które wzięły się ‚nie wiadomo skąd’.
 • Afrykańskie plemię Aszanti traktuje sny o seksie tak poważnie, że mąż może legalnie pobić innego mężczyznę, jeśli ten miał sen erotyczny o jego żonie.

  Słodkich snów!

14
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Wspomnienia czerwca 2017 - Pani KulturaAsia | Króliczek DoświadczalnyDianaEhdi MarsElwira Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Boguś Łyczba
Gość
Boguś Łyczba

Nie widzę tutaj kategorii autoerotycznej. :(

Asia | Króliczek Doświadczalny
Gość

Sen o masturbacji na przykład tłumaczyłabym albo jako skłonność do izolacji, czy trudność w nawiązaniu bliskiej relacji z kimś, albo sygnał że trzeba zaspokoić jakieś własne, wewnętrzne potrzeby.

Boguś Łyczba
Gość
Boguś Łyczba

To bylo cos zgoła innego… a la Marilyn Manson. ;]

Asia | Króliczek Doświadczalny
Gość

Ach te miejskie legendy.
Tu bym rzekła, że to jakiś pociąg (nomen omen) do bycia ekscentrycznym.
Ale wiadomo, liczy się kontekst. Ty sam wiesz lepiej :)

Diana
Gość
Diana

juz mi sie baaardzo rozne rzeczy snily, ale nigdy masturbacja! :O

Patrycja | PatiCafe.pl
Gość

Dzień dobry, miło mi poinformować, że wpis ten ukazał się dzisiaj na portalu PatiCafe.pl, pozdrawiam Patrycja :)

Psycho Logika
Gość

Snów samych w sobie nie można odbierać za bardzo dosłownie,ale tych erotycznych to już w ogóle można się nieźle wystraszyć,że zwariowaliśmy :D Ot taki seks z członkiem rodziny – przecież to można obrzydzenia nabrać do siebie,co to nam po głowach chodzi. Sny mają wiele wspólnego z fantazjami erotycznymi. Gwałt jest przykładem właśnie takiego czegoś na pierwszy rzut oka kontrowersyjnego. Ale wiele kobiet fantazjuje o gwałcie. Tylko nie tym dosłownym,nie na siłę. W fantazjach pojawi się motyw tego „dobrego” gwałtu,czyli takiego jak sobie ta kobieta go wyreżyseruje – miejsce ma być atrakcyjne,sprawca seksowny itd. I tu głównie chodzi o pewne cechy,… Czytaj więcej »

Asia | Króliczek Doświadczalny
Gość

Dokładnie, ludzie często boją się swoich snów bo tłumaczą je dosłownie według treści tego, co się w nich dzieje. A tymczasem znaczenie jest często symboliczne, tylko najpierw trzeba włożyć trochę pracy w rozpoznanie :) no i tak jak mówisz – niektóre nie znaczą zupełnie nic, a są podyktowane np. fizjologią.

Elwira
Gość
Elwira

„Czym jest więc seks? Można by więc opisać go jako połączenie dwóch przeciwstawnych/różnych elementów, zbliżenie się do siebie dwóch ludzi, zlanie się w jedno, połączenie dawania z braniem” – no właśnie. Energia męska miesza się z żeńską. Wypełniamy się nimi nawzajem. I wcale nie jest tak, jak zapewniał pewien autor w książce naukowej, a co mnie bardzo zdziwiło, że to jedynie mężczyzna jest aktywny. Kobieta jak najbardziej również. Ona – jak to fajnie przeczytałam w innym miejscu i z czym się absolutnie zgadzam – aktywnie wita ;) A to dawanie i branie w dalszym wymiarze znów jest dualne. Dawanie staje… Czytaj więcej »

Asia | Króliczek Doświadczalny
Gość

Aktywnie wita – bardzo ładnie powiedziane :)

Ehdi Mars
Gość
Ehdi Mars

Fajny tekst ;) Mnie sny erotyczne zdarzają się niezwykle rzadko nad czym ubolewam :P zaliczyłam już chyba sen z celebrytą, z osobą tej samej płci oraz z osobą, której w normalnym życiu nie dotknęłabym kijem przez szmatę :P. W każdy razie bardzo wierzę w sny i zawsze się im wnikliwie przyglądam choć, wiem że czasem nie warto jest analizować wszystkiego.

Diana
Gość
Diana

Ciekawe, jak malo komentarzy pod tym postem. Wstydzimy sie :)

Asia | Króliczek Doświadczalny
Gość

Na to wygląda ;)

trackback

[…] Pewnie nie raz i nie dwa każdemu z nas zdarzyło się mieć sen związany z seksem. Króliczek doświadczalny bierze ten temat na tapet i daje wskazówki, co mogą one […]