Milion pięćset sposobów na… stres

[Ok, może nie milion pięćset, ale wystarczająco dużo, byś znalazł tu coś dla siebie.] 

Styczeń (a dokładniej jego druga połowa) miał być dla mnie miesiącem walki ze stresem. I jakby na życzenie, powodów nie brakowało i stale pojawiały się nowe. Mam coraz lepszą świadomość swojego ciała, więc czasem aż za bardzo zdaję sobie sprawę ze skutków stresu, zwłaszcza tego długotrwałego. Po prostu czuję, że w brzuchu albo w barkach gromadzi mi się napięcie, które nie znika nawet po dobrym śnie. Czasem trzeba więc jakichś mocniejszych czarów, by je przegonić. Jakich konkretnie?

Oto kilka moich osobistych hitów, a za nimi lista propozycji opartych na najczęstszych źródłach stresu i złego nastroju. Może jest wśród nich jakaś, która szczególnie do Ciebie przemówi i stanie się Twoim ulubionym sposobem na rozluźnienie?


Nagrania ASMR


To mój antystresowy hit od kilku lat. Czym jest AMSR pisałam tutaj. Najczęściej słucham nagrań z gatunku virtual spa albo personal attention. Może to śmieszne, ale odpływam, kiedy ktoś się nade mną pochyla się i mówi łagodnym, przytłumionym głosem albo szeptem. Nawet jeśli ten ktoś jest po drugiej stronie ekranu. Z tego samego powodu, u fryzjera muszę się kontrolować, żeby nie wyglądać na za bardzo rozmarzoną ;)


Kojąca playlista


kojąca playlista sposoby na stres
Te słuchawki możecie kupić z 15% zniżką na stronie Sudio Sweden podając kod KROLICZEK.DOSWIADCZALNY15 :)


Słuchanie trance’u porzuciłam parę lat temu, rozczarowana zmianami, ku jakim zmierzał ten gatunek. Teraz jednak co jakiś czas wracam do staroci i odkrywam nieznane nagrania sprzed lat (jak na przykład to – cudo!). Trance jak żaden inny kradnie całą uwagę i przenosi do zupełnie innego świata. Totalnie bezstresowego, marzycielskiego świata. Nie lubisz takiej muzyki? Sprawdź playlistę opracowaną przez naukowców, którą polecałam na Facebooku. 


Ruch, jeszcze więcej ruchu!


W końcówce stycznia zmobilizowałam się do większej niż zazwyczaj aktywności i przypomniałam sobie, jak otrzeźwiająco na wszystkie smutki i stresy działa wysiłek fizyczny. Łączę go z ulubioną, energetyczną playlistą i w momencie, kiedy nie mogę już ruszać żadną kończyną, padam na podłogę i daję się zalać falom euforii.

Wiem, że w trudnych chwilach nie jest łatwo zabrać się za ćwiczenia, ale najczęściej wystarczy tylko zacząć (albo opłacić z góry karnet i być sknerą). Może przekona Cię to, że po 20 – 30 minutach treningu w Twoim ciele wytwarza się solidna porcja serotoniny i norepinefryny [1], a te są składnikami wielu leków antydepresyjnych. Albo to, że jedynym sensownym momentem, kiedy można sobie pozwolić na jedzenie słodyczy, jest właśnie czas po treningu, kiedy metabolizm działa jak nakręcony. 


Postawa ciała


postawa ciała - sposoby na stres


Kiedy się martwię i przygniatają mnie stresy, często łapię się na tym, że zwijam się w kłębek. To znaczy wtulam się w kąt kanapy, podwijam kolana pod brodę i zamieniam w kulkę nieszczęść schowaną pod kocem. Wydawać by się mogło, że to odruch, który przyniesie ukojenie. Nic bardziej mylnego!

To, jaką postawę przyjmujemy, wpływa na to, jakie hormony dochodzą w nas do głosu i jak się w efekcie czujemy. Skulona pozycja zwiększa wydzielanie kortyzolu, hormonu stresu, natomiast otwarta, zajmująca więcej przestrzeni pozycja, wpływa na zwiększone wydzielanie testosteronu. Pierwsza tylko potęguje uczucie bezradności i przygniecenia problemami, druga – ułatwia stawienie im czoła, sprawia, że czujemy się gotowi do działania [2]. Dlatego ostatnio bardzo zwracam uwagę na to jak siedzę i stoję. I jeśli zdarzy mi się zwinąć w kulkę, to szybko to koryguję, a potem rozciągam się jak na zdjęciu, żeby ciało zapomniało o poprzedniej pozycji. I Tobie też to polecam!


Aromaterapia


Nawet jeśli nie wierzysz w działanie olejków eterycznych na nastrój, spróbuj w ciągu dnia odpalić kominek do aromaterapii z kilkoma kroplami olejku pomarańczowego lub cytrynowego (poprawiają humor). Wieczorem jest najlepsza pora na zapach lawendy (relaksuje i odpręża). Nawet jeśli nie zredukuje to Twojego stresu (w co wątpię), to chociaż przegoni Ci z domu mole ;) i będzie lepszą alternatywą dla świeczek zapachowych zawierających często szkodliwe związki.

Wyżej wymienione olejki zostały przetestowane przeze mnie, ale specjaliści twierdzą, że na stres krótkotrwały dobrze działa też olejek sandałowy i z bergamotki, a na przewlekły – olejki z geranium, wetiwery, rumiankowy, ylang ylang i różany.


Myślodsiewnia


zapisywanie myśli - sposoby na stres


W stresie mam tendencję do gubienia się w swoich myślach. Jeśli nic z tym nie zrobię, czuję się zablokowana na tyle, że trudno mi podjąć najprostsze decyzje. Na szczęście 2 proste narzędzia – długopis i zeszyt – pomagają wydostać się z tego stanu. Czasem wystarczy zapisanie strumienia luźnych skojarzeń, czasem przedstawienie czegoś na mapie myśli, stworzenie jakiejś listy, porównanie liczby za i przeciw…

Jeśli też kiedyś nie mogłeś zasnąć dlatego, że po głowie kłębiło Ci się wszystko, co masz do zrobienia jutro, co chciałbyś komuś powiedzieć, czy zmienić w swoim życiu, spróbuj po prostu o tym napisać. Nie musi to od razu przybierać formy pamiętnika, nie musisz też zostawiać tych kartek dla potomności. Kiedy już nie będą potrzebne, wystarczy je spalić.


Plan B


Jednym ze znaczących kroków wpływających na zmniejszenie mojego stresu i ilości zmartwień było opracowanie życiowego planu B, do którego co jakiś czas dodaję kolejne pomysły i usprawnienia. To podejście inspirowane po części zasadami wyznawanymi przez preppersów

Stresujesz się możliwością utraty pracy, tym co będzie po zakończeniu związku? Zacznij się rozsądnie przygotowywać na te ewentualności już teraz. Świadomość posiadania oszczędności, zapasów, a czasem wiedzy, co robić, znacznie zmniejsza poziom stresu.


Zwierzanie


Nie jestem typem osoby, która dzieli się wszystkim z innymi. Częściej słucham niż mówię, a żeby się przed kimś otworzyć, potrzebuję długiego oswajania, jak Lis z Małego Księcia. Na ogół żyje mi się z tym dobrze, ale… no właśnie, ale. Są rzeczy, które trudno się dźwiga samemu. W pewnym momencie odpuściłam przekonanie, że przyznanie się komuś do niektórych myśli czy uczuć będzie porażką. Jedynym, co czułam po wypowiedzeniu ich na głos/napisaniu w wiadomości, była ogromna, fizyczna wręcz ulga.

Czy masz kogoś, komu możesz się zwierzyć? To dbaj o tę osobę, bo jest skarbem. Jeśli nie, spróbuj napisać o swoim problemie, trosce, choćby anonimowo w sieci.


Rezygnacja, odpuszczanie


rezygnacja odpuszczanie - sposoby na stres


Czasami stres spowodowany jest tym, że bierzemy na siebie za dużo obowiązków. Albo że tracimy całkowicie motywację i chęć do wykonywania niektórych z nich. I mnie to dopadło, dlatego w styczniu zdecydowałam się zakończyć współpracę z jednym ze zleceniodawców. Chociaż od ponad 2 lat miałam dzięki niemu regularne wpływy wpłacane bez opóźnień (dla freelancera to nie takie oczywiste), to jednak realizacja każdego kolejnego zlecenia coraz bardziej mi ciążyła (ze względu na temat, formę, parę innych rzeczy). Ta decyzja zrobiła miejsce na coś, nad czym będę pracować z większym przekonaniem.

Czy jest w Twoim życiu coś, o czym myślisz z coraz większą niechęcią? Zastanów się, czy nie dałoby się tego pozbyć, delegować do wykonania komuś innemu, albo podzielić się tym zadaniem np. z domownikami.


Rozpoznanie


Ten punkt powinien być właściwie pierwszym i kluczowym, bo bez niego pozostałe są jak naszywanie kolejnych łatek na dziury, zamiast wymiany całego prującego się materiału.

Czy zastanawiałeś się, jaki jest wspólny mianownik dla większości przeżywanych przez Ciebie stresów? Może to niedokładność, przez którą ciągle musisz coś poprawiać i ponosisz różne straty? Może wieczne odkładanie rzeczy na później, na czym tracą i Twoje relacje, i finanse? A może miejsce zamieszkania, przez które tracisz okazję na uczestnictwo w różnych wydarzeniach, stykasz się na co dzień z nieprzyjaznymi ludźmi, jesteś narażony na zanieczyszczenia środowiska?

O tym, co u mnie okazało się takim kluczowym stresorem, napiszę… może już jak się go pozbędę, co trochę potrwa.
A póki co – pracuję nad tym!


To tyle z moich praktykowanych w styczniu metod. Dla formalności dodam, że żadna z nich nie powoduje, że stres znika na zawsze. On będzie wracał, dlatego te czynności (i postawy) powinny stać się częścią rutyny. Jeśli to dla Ciebie wciąż za mało, poniżej znajdziesz listę 50 sposobów na zmniejszenie stresu, albo na zmniejszenie ryzyka jego wystąpienie.


 

50 sposobów na stres: 

 


 1. Przygotowuj się do następnego dnia już wieczorem.
 2. Wstawaj 15 minut wcześniej niż zwykle.
 3. Nie polegaj tylko na pamięci – zapisuj na papierze, w telefonie.
 4. Umawiaj się na spotkania i wizyty odpowiednio wcześnie.
 5. Wychodź/wyjeżdżaj z domu 15 minut wcześniej.
 6. Nie traktuj terminów i czasu zbyt optymistycznie (dodawaj zapas na wykonanie różnych czynności).
 7. Planuj odpoczynek.
 8. Ustal swoje priorytety.
 9. Częściej mów nie.
 10. Nie obawiaj się prosić o pomoc i wsparcie.
 11. Unikaj narzekających, negatywnych ludzi.
 12. Uśmiechaj się, choćby na siłę.
 13. Zrób codziennie coś miłego dla kogoś innego.
 14. Zrób codziennie coś miłego tylko dla siebie.
 15. Nie mów, nie myśl o sobie źle (koryguj te myśli, kiedy się na nich łapiesz).
 16. Zapisuj codziennie rzeczy, za które możesz być wdzięczny i z których jesteś dumny.
 17. Głaskaj zwierzaki.
 18. Weź kąpiel ze wszystkimi dodatkami, które lubisz.
 19. Obejrzyj odcinek śmiesznego lub wciągającego serialu w języku, którego się uczysz.
 20. Przeczytaj coś krzepiącego i budującego.
 21. Unikaj serwisów z wiadomościami i plotkami.
 22. Unikaj porównań z innymi w social mediach.
 23. Zrób kopię najważniejszych dokumentów.
 24. Ustal stałe miejsce dla rzeczy, których zawsze szukasz.
 25. Napraw te rzeczy, które od dawna czekają na naprawienie.
 26. Przytulaj innych i dawaj się przytulać.
 27. Oddychaj powoli, brzuchem.
 28. Kup sobie kwiatka.
 29. Zbuduj ptakom karmnik albo powieś im słoninę na drzewie.
 30. Zrób pierwszy krok, by pozbyć się złego nawyku.
 31. Unikaj ciasnych, niewygodnych ubrań.
 32. Pozbądź się zbędnych rzeczy z szafy i z życia.
 33. Pójdź gdzieś, gdzie widać księżyc i gwiazdy.
 34. Dbaj o tych, którzy dbają o Ciebie.
 35. Poszukaj ludzi, którzy Cię zrozumieją.
 36. Mów innym, co w nich lubisz.
 37. Wysypiaj się dobrze.
 38. Rozbijaj duże zadania na mniejsze porcje.
 39. Codziennie wychodź na spacer.
 40. Zrób coś, na co wcześniej nie miałeś odwagi.
 41. Spróbuj czegoś nowego.
 42. Pamiętaj, że zawsze jest jakieś wyjście.
 43. Miej ze sobą zawsze źródło ulubionej muzyki lub coś do czytania.
 44. Pomyśl, co możesz zrobić, by uprościć swoje życie.
 45. Podaruj sobie masaż albo poproś kogoś o niego.
 46. Wykorzystuj każdą okazję, by złapać trochę słońca.
 47. Wyciągaj wnioski, nie zadręczaj się.
 48. Szanuj limity swojego ciała.
 49. Nie rób kilku rzeczy naraz, skup się na jednej.
 50. Zrób swoją listę miejsc, rzeczy, czynności, które sprawiają, że czujesz się dobrze.

 51.  …I podziel się ze mną swoim najlepszym patentem na stres!

 

Źródła:
[1] – Meeusen R, De Meirleir K., Exercise and brain neurotransmission
[2] –  Carney D. R., Cuddy A. J.C., Yap A. J., Power Posing: Brief Nonverbal Displays Affect Neuroendocrine Levels and Risk Tolerance

 

 

Asia | LessFearhttps://www.lessfear.pl
Joanna. Pasjonatka psychologii, copywriterka, wrocławianka. Kocha świat nauki, ale ciągle wierzy w magię. Zadaje za dużo pytań i nie może żyć bez podróży. Jej duchowym zwierzęciem jest ratel miodożer.

31 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina

W moim przypadku stres związany jest z pracą, tylko gorzej jak przenosi się go do domu :( Jeżeli mam czas i zmuszę się do biegam, ale zawsze na to brak czasu. Jak już kilka dni to się za mną ciągnie to wyciągam ziołowy nervomix control, po tabletkach przechodzi napięcie i wtedy mogę dopiero się zrelaksować ze spokojną głową i myślami.

Panie Planują Spotkanie

Świetny tekst! Najbardziej spodobał się nam pomysł myślodsiewni. Poza tym ze swojej strony polecamy dużą dawkę ruchu działającego antystresowo, a także czytanie pozytywnych książek (np. Reginy Brett) i po prostu – pozytywne myślenie :)

O tak, ruch działa, jeśli tylko uda się do niego zmusić ;D

Nie czytałam jeszcze niczego Reginy Brett. Czy dobrze mi się wydaje, że ona jest dosyć religijna, czy osoba niewierząca też coś znajdzie w jej książkach?

88geek

większość z tych sposobów znam od dawna, ale dobrze, że je przypomniałaś. Moje sposoby, które działają najlepiej i niezawodnie to: drzemka, sprzątanie lub skończenie czegoś zaległego co już powinno być dawno skończone.
Ostatnio jeszcze wróciłem do starej gry komputerowej, która jest symulatorem jazdy autem ciężarowym i też jakoś mnie to niepozornie, ale skutecznie uspokaja. Taka dłuższa „trasa” (zazwyczaj nie gram dłużej niż 1h) pozwala mi się skupić tylko i wyłącznie na jeździe, na tym co się dzieje na drodze i się wyciszam. Nie wiem dlaczego tak to działa, ale najważniejsze, że są efekty :-)

Króliczek Doświadczalny

Skończenie czegoś zaległego – to też jest świetny sposób na stres! Zwłaszcza jak te zaległości ciągle za nami gonią :)

88geek

Dokładnie. Nawet zrobienie małej rzeczy / drobnej czynności, ale skończenie jej daje sporo satysfakcji. Mnie też gonią zaległości, więc wyrabiam sobie taki nawyk (jeszcze jestem w trakcie utrwalania), że codziennie o 21:00 przez około 20 minut sprzątam swoją „pracownię”. Niby nic, ale codziennie kawałek po kawałku i zbiera się trochę postępu w GTD :-) a to przekłada się na poczucie większej kontroli nad życiem i stopniowo obniża napięcie.

triapidix300

Mój najlepszy sposób na stres to aktywność fizyczna jak bieganie i jazda rowerem.
Wysiłek fizyczny pomaga pokonać stres a na koniec dnia relaksująca kąpiel ;)

LisiePismo

Mój? Idealny. Słucham bardzo wolnych, typowo akustycznych piosenek. Inni kategoryzują je jako smutne, dołujące, a mi pomagają walczyć ze stresem.

Paweł

Ja tak znowu nie w temacie, ale zakładać insta dla jednego komentarza to bez sensu :D Widzę u Ciebie na półce z książkami „Ukrytą stronę dziejów” Pożyczysz :D ?

Ania Kalemba

Cudowne sposoby!! :) Uwielbiam! ;) Nawet nie umiem wymienić dziesięciu najlepszych :)

Daria Serafin

Mój najlepszy antydepresant i środek antystresowy kwalifikuje się pod punkt 19 Twojej listy. Dla anglojęzycznych – polecam Ellen DeGeneres na Youtubie. Zobaczę tę kobietę i już mi się chce śmiać, ona powie słowo a ja już się śmieję i schodzi ze mnie całe napięcie :)
Świetna lista i super zestawienie wszystkiego w jednym miejscu. Dziękuję :)

Rzeczywiście, Ellen ma coś takiego w sobie, że momentalnie wzbudza sympatię. Mogłaby tego uczyć innych :)

Ewa

Dobra komedia!! :)

Marzena

Niektóre z tych rzeczy zaczęłam robić sama, ale nawet o tym nie zastanawiając się i przyznam się, że naprawdę działają. Mnie chyba najbardziej uspokaja oglądanie filmów i seriali z chłopakiem, smaczne jedzenie i zapachowe świece. :)

Króliczek Doświadczalny

Sam proces przygotowywania tego smacznego jedzenia jest już uspokajający, prawda? :)

Marzena

Szczerze, to nie lubię gotować. Jedyne co lubię robić – wszelkiego rodzaju muffinki! :)

Króliczek Doświadczalny

Bo zawsze wychodzą? ;)

Marzena

Bo kocham słodycze! A najczęściej robię z bananem lub nutellą :)

Króliczek Doświadczalny

Też dobry powód :D

Sayaka

To z planem B to najprawdziwsza prawda. W mojej głowie zrodził się pewien plan ale oczywiście do tego stres i pytania „a co jeśli…?”. Odpowiedziałam sobie na te pytania, ustaliłam plan B, a przy okazji zrodził się jeszcze plan C i jakoś łatwiej mi się teraz myśli o tych planach :-)

Jest jedna rzecz, którą zawsze robię kiedy się denerwuję – piję herbatę. Już samo zaparzanie mnie relaksuje :-)

Króliczek Doświadczalny

Czyli domniemywam, że to jest bardziej skomplikowany rytuał niż zalanie torebki? :)

Sayaka

Może odrobinkę… piję liściastą ;-)

Edyta Edzia

Iśc na imprezę i sie wytańczyć ! :)

Ha, zapomniałam o takim oczywistym sposobie :)

Sławomir Wyżykowski

Fajne i… odkrywcze. Niby się wie np. myśl pozytywnie, uśmiechaj się i wyprostuj się etc. ale z twoich ust (klawiatury) nabiera to nowego, głębszego znaczenia. :)
Mnie odstresowuje większość piosenek w wykonaniu Myelene Farmer, francuskiej piosenkarki. Ten jej głos, niesamowity i przenikliwy. Zakochałem się we francuskim ;)

ps. bez obszernych skojarzeń proszę ;)

Dziękuję!

Myelene urzekła mnie w połączeniu ze Stingiem. Swoją drogą, jak na prawie 60-latkę to trzyma się nieźle :)

Sławomir Wyżykowski

Eheee… Myleny nie da sie nie lubić, ona umie sie w czysty sposób „sprzedać ludziom”, nie tak jak ten znany nam na co dzień sposób rodem jak z Hollywood… :p
Mylene Farmer ma klasę. I tyle. :)

Samorozwijalnia.pl

Aromaterapia! Muszę do tego wrócić :)

Polecam polecam! Cytryna, pomarańcza, lawenda to u mnie niezbędniki :)

PortalYogi

51a) I praktykuj jogę :)

Prawie każdy, kto ją regularnie praktykuje, mówi że zmieniła jego życie :)

Ostatnie wpisy

Dlaczego ludzie zniechęcają się do psychoterapii albo w nią nie wierzą

Mimo rosnącej społecznej akceptacji dla chodzenia na terapię, często można spotkać się z komentarzami, które w najlepszym razie wyrażają powątpiewanie w tę...

Nie, nie jesteś wysoko wrażliwym empatą

Na tym blogu mogliście zapoznać się z pojęciem osoby wysoko wrażliwej i empaty. Pisałam o nich w czasach, kiedy te pojęcia dopiero wchodziły do powszechnego...

Skutki uboczne euforii

Tyle razy zastanawiałam się, jak wrócić do pisania tutaj. Bo to, że chciałam wrócić, wiedziałam już jakiś kwartał temu, nie wiedziałam tylko,...
31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x