ROZMAWIAMY ZE SOBĄ, ALE NIE MÓWIMY NIC

Zwyczajowe spotkanie aktualizacyjne w środku tygodnia. Taki casual, bez większych oczekiwań, ot, kilka godzin gdzieś na skraju miasta, dla oderwania od obowiązków i dla małego przetasowania wśród najczęściej widywanych twarzy. W końcu nie widzieliśmy się już chyba trzy miesiące, wypadałoby.

Ja opowiadam co u mnie, potem to A. zdaje swoją relację. Gdzieś między jej planami na wakacje a moimi pomysłami na zmianę pracy, pęka druga godzina i trzecie piwo.Jest urocza, jak zwykle, nawet mimo tego – a może właśnie dlatego – że przebrała się za dorosłą kobietę, co do niej w ogóle nie pasuje. I jak zwykle, cieszę się, kiedy udaje mi się sprawić, że na jej ustach pojawia się TEN uśmiech.

Dziwne jest tylko to, że już po raz kolejny mam ochotę jej przerwać, bo jestem w stanie przewidzieć wszystko, co chce mi powiedzieć.

Kiedy przestałem jej słuchać?


 

***

 

Pierwsze spotkanie w nowym roku, kwartał od ostatniego.

Tęskniłam za nim, jak zawsze. Ale z drugiej strony – kiedy widujemy się częściej niż raz w miesiącu, zupełnie nie mamy o czym rozmawiać. Oboje pochłonięci pracą, nie prowadzimy szczególnie fascynującego życia. U mnie – nie ma o co walczyć i z czym się spinać, chyba wreszcie się poukładałam, złapałam rytm, tak myślę. Wszystko co najciekawsze, dzieje się już tylko w mojej głowie.

A u niego? Idealnie rozpisany na godziny plan, rutyna pracy, posiłków, nauki i ćwiczeń, w której największym szaleństwem wydaje się sobotnie wyjście na piwo i okazjonalna domówka. Radzi sobie lepiej niż dobrze i w zasadzie jestem z niego dumna. W zasadzie.

W zasadzie jest mi też smutno. Tak, to już chyba smutek. Kiedy po raz kolejny opowiada o swoich przebojach z klientami, zmęczeniu, nowych meblach i wymianie samochodu, ja, sondując słomką dno butelki, zastanawiam się, gdzie się podział dawny M., którego mogłam słuchać godzinami.


 

***

 

To już jakieś 7 lat.

7 lat! Wystarczająco długo, by widzieć się w swojej najlepszej i najgorszej formie.

Przeżyłem wszystkie jej obciachowe fryzury i eksperymenty ze stylem. Widziałem jak tryska zdrowiem i szczęściem, widziałem ją wychudzoną i z podkrążonymi oczami. Przytulałem po rozstaniu i badałem poziom zadowolenia z nowego związku. Znam A. zimową, A. letnią, wiosenną i jesienną. A. weekendową i poniedziałkową. Widziałem jak ze sobą walczy, jak się poddaje. Jej kolejne próby i pierwsze zwycięstwa, za którymi w końcu przestałem nadążać.

Czasem się oddalała, ale kiedy wyciągałem rękę, zawsze wracała, dorównując kroku, udając, że nic się nie stało. I ja udawałem, że nic nie widziałem. W imię tych lat za nami i tych przed.

Moja dzika A., wieczna zagadka. Jak mam się do ciebie przebić, gdzie schowałaś się  tym razem?


 

***

 

Mój drogi M., zawsze gdzieś w pobliżu, nawet jeśli to ja nawalałam. Moja ostoja spokoju, normalności i zasad.

To już sześć, siedem, osiem… tak, niedługo osiem lat! Wystarczająco długo, by poznać się i sprawdzić w każdej sytuacji. By przejechać wspólnie kilometry liczone w tysiącach. Zdążyć zmoknąć razem w deszczu i spalić się pod słońcem. Słuchać pociągów siedząc pod wiaduktem, słuchać ciszy, słuchać o swoich marzeniach, wierze, strachach i codzienności. By szukać razem najbardziej opustoszałych i dzikich miejsc, od tej codzienności uciekając.

Wystarczająco długo, żebyś pokazał mi prawie cały repertuar swoich nastrojów, min i gestów, którymi tak oszczędnie obdarzasz otoczenie. Dobrze wiem, że złość u ciebie to tylko mikrodrgnienie ust, łatwo je przegapić. Podobnie przyjmujesz ciosy: mrugnięcie, krótkie jak mgnienie skrzywienie warg i znów kamienna twarz. Ale ja zawsze zdążyłam dostrzec. I poczuć. Pewnie tego nie wiesz, że kiedy bolało ciebie, bolało i mnie.

Teraz masz na twarzy uśmiech, ale to nie jest radość, to nie jest nawet pół radości, widzę, ale nie wiem czemu tak jest.

O czym myślisz, o czym marzysz dzisiaj?

Rozmawiamy ze sobą, ale tak naprawdę nie mówimy nic. Przestaję cię czuć.


***

 

Z myśli wyrywa mnie jej głos, inny niż zwykle.

Rozmawiamy ze sobą, ale tak naprawdę nie mówimy nic. Przestaję cię czuć – słyszę. Jeszcze nie skończyła wypowiadać tych słów, a już widzę, że ich żałuje, zmieszana sprawdza reakcję, łapie się stołu, jakby potrzebowała oparcia.

I to jest ten moment, kiedy ciężar decyzji znowu leży po mojej stronie. Mogę odpowiedzieć żartem, mogę udać, że zrozumiałem tylko część tego, co próbuje mi powiedzieć, a co kosztowało ją tak wiele. I jeśli to zrobię, możliwe, że ona nie odważy się już nigdy. Ja pewnie też nie odgrzebię się z tego, co nas zasypało.

Wdech. Wydech.

– Masz rację. Masz całkowitą rację.

Na początek tylko tyle.

To wystarcza. Podnosi głowę, coś zmienia się w jej twarzy.


***

 

Nie wierzę, że to powiedziałam na głos, po prostu nie wierzę. Panikuję, szukam wytłumaczenia. Może jakaś piosenka z takimi słowami? Cytat z filmu?

Jedno spojrzenie i już wiem, że mogę to sobie odpuścić.

Przez sekundę zalega cisza, a ja mam wrażenie, że zatrzymał się też czas. Przestaję słyszeć gwar ludzi wokół, dudniącą muzykę i samochody za oknem.

Jedno, drugie uderzenie serca, wdech.
I wreszcie kiwa głową. Przyznaje mi rację!
To wystarcza. Kładę dłoń na jego dłoni, a on chwyta mnie za palce. I tak, jakby nie było tych wszystkich miesięcy, w ciągu których oddalaliśmy się od siebie, jedno po drugim padają pytania, wypowiadane w pośpiechu, półgłosem, smagające ciepłem oddechu uszy i policzki.

– Dlaczego ciągle jesteś sama?

– Jesteś tam w ogóle szczęśliwy?

– Wybaczyłaś im w końcu?

– Nauczyłeś się wreszcie zasypiać?

– Nadal się go boisz?

– Wierzysz jeszcze w zmianę?

Słowo po słowie, odbudowujemy mur z utraconej intymności, oswajamy bliskość.Palce uczą się na nowo wszystkich dawnych splotów.


***

Obiecujesz, że już nigdy.

Obiecuję, że już nigdy.


 

Asia | LessFearhttps://www.lessfear.pl
Joanna. Pasjonatka psychologii, copywriterka, wrocławianka. Kocha świat nauki, ale ciągle wierzy w magię. Zadaje za dużo pytań i nie może żyć bez podróży. Jej duchowym zwierzęciem jest ratel miodożer.

28 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Właśnie przeczytałam książkę „Niewypowiedziane słowa”, która porusza temat braku szczerości w rozmowach, chęć słuchania innych, ale też samemu wyrażania własnych myśli i pragnień. A przez takie podejście ludzie oddalają się od siebie, a przecież wydawać by się mogło, że nie ma nic cudowniejszego niż prawdziwa rozmowa z drugą osobą, dialog, a nie monolog czy puste słowa, milczenie.

Dotee

Są osoby, z którymi chciałabym tak porozmawiać, ale jak na razie udaje mi się to tylko w wyobraźni.

Berenika

Chwyciłaś mnie.
Pięknie ujęte!

Lady Perfect

Mam nadzieję, że jeśli kiedyś mój język nauczy się paplać bez udziału reszty głowy, a moje uszy zamkną się niczym ślimak w skorupie, to dokonam ich dobrowolnej amputacji. To straszna wizja to co opisujesz – bo widzę siebie… I pewną drugą osobę. Bardzo mi bliską. A tak daleką, i niedostępną zarazem. Uświadomiłaś mi, ile znaczą te rzadkie rozmowy, naprawdę – są dla mnie bardzo wartościowe. Dziękuję ;) Będę o tą znajomość dbać, choć mamy tylko chwile, i to najczęściej z przypadku :)

Sisters92

Przepięknie! Właściwie brakuje nam słów, aby wyrazić to, jak piękny i prawdziwy jest ten tekst. Często gdzieś uciekamy, śpieszymy się, rozmawiamy, ale nie słuchamy się nawzajem.

Świnka

Normalnie się wzruszyłam! :)

Króliczek Doświadczalny

Służę chusteczką :)

Świnka

<3 ;*

Modest Vagabond

Rozmowy coraz bardziej mnie irytują i nie wiedziałam skąd się to u mnie bierze. Teraz już znam odpowiedź- po prostu nie pamiętam kiedy rozmawiałam z kimś tak na prawdę. Za dużo w moim życiu bezsensownego paplania.

Wiola Starczewska

Ocho, teraz będziemy doświadczać poezji:)

To dobrze czy źle? :D

A nie wiem, popisz jeszcze to zobaczymy.

Iga Będkowska

Króliczku, skąd Ty czerpiesz inspirację do tak mocnych i pięknych tekstów… <3

Z życia, z życia :)

Marvja

Piękny tekst … brakuje mi takich głębszych rozmów, nie tylko takich, które potwierdzają stwarzane przez nas pozory. Niestety, nawet gdy chce się mocno coś powiedzieć, coś na blokuje i wszyscy wychodzimy jakby jeszcze bardziej puści mimo wypowiedzianych ton słów.

Anna Tabak

Oj jak bardzo czasami brakuje mi takiej rozmowy „o czymś”, nie „o niczym”. Jak dobrze, że chociaż można napisać o tym, co w środku siedzi… świetny tekst! :)

Kurcze. Dobrze być jeszcze w liceum. Boję się, że gdy pójdziemy wszyscy na studia, z moją paczką znajomych i przyjaciół będę tak właśnie rozmawiać.

wasted

To jest bardzo piękny tekst. Bardzo.

Jacek eM: dizajnuch

Oj proszę Pani, ależ to się dobrze czyta i jeszcze lepiej nad tym myśli…

Margerytka

Piękne…
I jakie prawdziwe.
Zakochałam się w tym tekście.

Gosia | Alchemia Kobiecości

„Wszystko, co najciekawsze dzieje się już tylko w mojej głowie” – tak bardzo o mnie :)
Czasem small talk skuteczniej zabija bliskość między ludźmi niż milczenie. Bo milczenie jeszcze coś znaczy, można je przerwać, zapytać o co chodzi. A small talk na ogół nie znaczy nic i jest właśnie po to, żeby nie pytać o rzeczy istotne i o nich nie rozmawiać. Taka zasłona dymna. Wśród znajomych to czasem normalna rzecz, gorzej jeśli wkrada się między bliskich ludzi.

Daylicooking

bliskość zaczęła oddalać się od nas
z tylu stron możemy oberwać bo „zbyt blisko”, że podświadomie gubimy się i zatracamy
zresztą każde słowo komentarza jest zbyteczne
piękny tekst

Bazyl

Twoje teksty uderzają jak zawsze gdzieś głęboko w człowieka.

Króliczek Doświadczalny

Dziękuję. Bardzo.

Anna M. Lukasiewicz

Nie umiem sobie wyobrazić, że jesteśmy razem i nie ma bliskości, nie ma rozmowy. Umiem sobie wyobrazić ciszę, czasami fajnie razem pomilczeć.

IVONA

Króliczku…
Dla mnie jesteś w Złotej Dziesiątce❤

Króliczek Doświadczalny

Ałłł, masz moje serce! Dziękuję.

Ehdi Mars

Piękny tekst ale właściwie przed oczami stanęła mi w pewnym momencie pewna przyjaźń z kobietą. Kiedy właśnie w pewnym momencie miałam wrażenie, że rozmawiamy ale nic nie mówimy, że się widzimy, jesteśmy blisko ale wszystko jest kontrolowane jak przez szybę. Brak prawdziwej bliskości strasznie męczy i szkoda, że ludzie czasem tak kiepsko się budzą i dalej udają i nie chcą i się oddalają. Trudna sprawa.

Ostatnie wpisy

Dlaczego ludzie zniechęcają się do psychoterapii albo w nią nie wierzą

Mimo rosnącej społecznej akceptacji dla chodzenia na terapię, często można spotkać się z komentarzami, które w najlepszym razie wyrażają powątpiewanie w tę...

Nie, nie jesteś wysoko wrażliwym empatą

Na tym blogu mogliście zapoznać się z pojęciem osoby wysoko wrażliwej i empaty. Pisałam o nich w czasach, kiedy te pojęcia dopiero wchodziły do powszechnego...

Skutki uboczne euforii

Tyle razy zastanawiałam się, jak wrócić do pisania tutaj. Bo to, że chciałam wrócić, wiedziałam już jakiś kwartał temu, nie wiedziałam tylko,...
28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x