DLACZEGO ON/ONA ZNOWU MI SIĘ ŚNI…

Odkąd piszę teksty z serii o snach, niemal codziennie na mój blog trafiają przez Google osoby wpisujące hasła w stylu „często śni mi się chłopak z klasy”, „co to znaczy gdy śni się była dziewczyna” albo „śni mi się romans ze znajomą z pracy” (autentyki).

Właściwie się temu nie dziwię, bo sny w których występują osoby znane nam z codziennego życia, zwykle budzą dużo emocji. A już szczególnie pobudzają ciekawość wszystkie wątki dotyczące związków, rozstań, kłótni, czy seksu. Wielu ludzi chce tłumaczyć takie sny dosłownie, według tego co się w nich działo, inni kierują się powszechnym (ale najczęściej błędnym przekonaniem), że sny tłumaczy się ‚na odwrót’.

Ja mogę podpowiedzieć tyle, że jak zwykle nie ma jednej właściwej, uniwersalnej interpretacji, ale istnieje kilka pytań, które można sobie zadać w takiej sytuacji i które powinny pomóc.

JAKA JEST OSOBA, KTÓRA CI SIĘ ŚNI?

Jednym z tropów do wyjaśnienia snu ze znajomą osobą, jest spojrzenie na nią obiektywnie i zastanowienie się – z czym ona mi się kojarzy? Jakie są jej najbardziej jaskrawe cechy? Co w niej lubię, lub co w niej mnie odpycha? Czego jej zazdroszczę, współczuję, lub czego się w niej boję?

Teraz warto spojrzeć na kontekst snu – czy śniłeś o romansie z nią, czy o kłótni, czy może zwyczajnie pochłonęła Was rozmowa? Czy pojawiła się w sytuacji związanej z pracą, czy np. życiem osobistym?

Możesz pójść o krok dalej i zapytać siebie: co by było, gdybym zaprzyjaźnił/zbliżył się do tej cechy, którą ona reprezentuje? albo dlaczego odpycha mnie jej cecha? 

Wyobraź sobie, że w trakcie snu byłeś w supermarkecie z różnymi cechami, zachowaniami i stylami bycia, i przymierzałeś je do siebie. Jak Ci się podobało to uczucie? Czy widzisz w swoim życiu miejsce dla takiej pewności siebie, kreatywności, czy upartości, jak u tej osoby?

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka postać ze snu kojarzy Ci się z chamem czy psychopatą, zastanów się, czy niewielka doza jego asertywności albo umiejętności odmawiania, nie przydałaby Ci się w różnych sytuacjach.

Przykład z życia: nie przepadam za osobami przesadnie pewnymi siebie, kombinującymi na każdym kroku i skupionymi na pieniądzach. Miałam w szkole koleżankę, która kojarzy mi się właśnie z takimi cechami. Nigdy nie była mi bliska, dlatego dziwiło mnie trochę, kiedy po skończeniu studiów co jakiś czas o niej śniłam. Dopiero po pewnym czasie zrozumiałam, że dla rozwinięcia mojej kariery zawodowej przydałoby się, żebym przestała być przesadnie skromna, bardziej otwarcie mówiła o swoich zaletach/doświadczeniu i wyceniała lepiej swoją pracę – wprowadzając część cech, które kiedyś odpychały mnie w tej osobie.
 
 

SNY O MIŁOŚCI, ZWIĄZKU, ZAUROCZENIU 

Oczywiście nie zawsze śnimy o kimś znajomym tylko po to, by przyjrzeć się bliżej jego cechom. Czasami powody są bardziej zagmatwane, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi sen o osobie, która nam się podoba, o której marzymy, albo z którą kiedyś byliśmy.
 

Czy jeśli śnię o kimś, kto mi się podoba, to znaczy, że on o mnie myśli?

To pytanie jest domeną nastolatków, ale nie tylko. Łatwo ulec przyjemnemu złudzeniu, że skoro w snach widzimy romantyczne sceny pomiędzy sobą a osobą, która wpadła nam w oko, to musi oznaczać, że pewnie coś z tego będzie! Niekoniecznie. Najczęściej takie sny są po prostu odbiciem naszych dziennych myśli, nawet jeśli staramy się je tłumić. Fascynacja, zauroczenie, to silne uczucia, dlatego umysł, żeby je przerobić, może je ubierać w romantyczne historie. Może to być też coś w rodzaju kompensacji, która sprawia, że łatwiej znieść samotność.

Przykład z życia: sama przeżyłam coś podobnego, kiedy po przejściu do liceum zaczęłam śnić intensywnie i często o mojej szkolnej, niespełnionej ‚miłości’. Te sny o nim, jako o osobie dobrze znanej i lubianej dawały mi pewną ulgę, bo na początku w nowej szkole czułam się dość samotnie.
 

Dlaczego śni mi się, że jestem z byłym partnerem / nadal go kocham?

Często trafiam na wypowiedzi osób martwiących się faktem, że ciągle śnią o byłych partnerach, chociaż są już w nowych związkach, albo dawno pogodzili się z rozstaniem. Stare uczucia mogą jeszcze przez długi czas odbijać się w nas czkawką i wracać w postaci snów pokazujących sceny podobne do tych, które przeżywaliśmy w związku. Nie ma w tym nic dziwnego, bo każda tego typu relacja wywiera jakieś piętno na naszej pamięci.
 
Jest jeszcze inna opcja – być może w obecnym życiu spotkaliśmy kogoś, kto przypomina nam byłego partnera, albo z kim wchodzimy w podobny układ, przeżywamy podobną sytuację, jak w tamtym związku. Warto się rozejrzeć dookoła siebie, bo taki sen może być zarówno obietnicą, jak i przestrogą.
 
 

Dlaczego śnię o rozstaniu z ukochanym, chociaż tego nie chcę?

Nawet gdy jesteśmy w udanych związkach, możemy śnić o rozstaniach i kłótniach z tą osobą. Częściowo opisałam już, co może to znaczyć w poście najczęstsze motywy koszmarów i złych snów.  Nie obawiaj się jednak najgorszego, jeśli nie ma ku temu powodów. Być może to tylko Twoja nadwrażliwość i skłonność do zamartwiania się wyraża się przez sny „co by było, gdym go/ją stracił”.

 

SNY O BLISKICH ZMARŁYCH

Szczególnym przypadkiem snów o znajomych osobach są sny o zmarłych, których utraciliśmy niedawno albo już jakiś czas temu. Ten typ snów to dość delikatna materia, do której interpretacji – przynajmniej moim zdaniem – nie wystarczy sama wiedza z psychologii.

W wielu kulturach istnieje przekonanie, że sen jest praktycznie jedyną platformą, dzięki której zmarli mogą się z nami porozumiewać. I wykorzystują to często, żeby o czymś powiedzieć swoim krewnym lub bliskim, na przykład pocieszyć ich, przekazać, żeby się nie martwili, albo… podać miejsce,  w którym ukryli swoje oszczędności.

W niektórych z tych snów zmarli jednak nic nie mówią, są smutni, albo sen pojawia się regularnie i powtarza. Wtedy najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić jest po prostu pomodlenie się za nich. Osoby wierzące mogą odmówić specjalną modlitwę za zmarłych, a osoby niewierzące – po prostu skupić się na przesyłaniu ciepłych uczuć, krzepiących myśli tej osobie, albo wyobrażaniu sobie jej uśmiechniętej, w otoczeniu białego światła. Czasami wystarczy nawet odwiedzić grób i zapalić świeczkę. Z opowieści wielu osób wynika, że sny o zmarłych wtedy ustają, a jeśli wracają, to już w pozytywnym kontekście.

 

* * * * *

To oczywiście tylko część możliwych tłumaczeń, jeśli nadal masz wątpliwości, zajrzyj jeszcze do pozostałych postów z serii o snach:
 
 
I pamiętaj, jak zawsze – najlepiej znasz siebie Ty sam i tylko Ty jesteś w stanie dowiedzieć się, co znaczą Twoje sny.
 
 
Zdjęcie tytułowe - Denis Piel

Asia | LessFearhttps://www.lessfear.pl
Joanna. Pasjonatka psychologii, copywriterka, wrocławianka. Kocha świat nauki, ale ciągle wierzy w magię. Zadaje za dużo pytań i nie może żyć bez podróży. Jej duchowym zwierzęciem jest ratel miodożer.

42 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
42 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
piotr

piotr ja co się przyciąga do siebie ale nie umiem tego wydusić z siebie Ja nie umiem żyć bez dziewczyny swojej więc nie wiem co to oznacza bo jestem bardzo szczęśliwym facetem i chcę żebyście mi pomogli wszyscy

CzarnaJa

Dziś śnił mi się chłopak który mnie podrywał a go nie lubię.

anonimek

raz mi się śnił przyjaciel z dzieciństwa , za którym bardzo tęsknię . Jak sie budzę rano ciągle mam wrażenie , że ten sen mi sie powtarza niemal codziennie , chociaż pamiętam że mi się śniłą moja śmierć . Co to może znaczyć?

Amelia

Kilka tygodni temu snila mi się koleżanka z klasy (która mi się podoba) aż 3 razy… 1 raz : ta osoba zakochała się w mojej koleżance i była dla mnie chamska, oczywiście byłam zazdrosna 2 raz: nie pamiętam tego dokładnie, ale gadalysmy razem I jak się obudziłam to czułam takie ciepło w sercu 3 razu też nie pamiętam ale też gadalysmy…

Wercia

Od jakiegoś czasu śni mi się były przyjaciel z którym już nie mam tak dobrego kontaktu pomimo tego że to mój sąsiad i za każdym razem w tych snach się całujemy. Co to może oznaczać?

Jullie_julliet

Więc ja lubię takiego chłopaka (lubię lubię) co prawda nigdy go nie spotkałam i jest on popularny bo był w America got talent 4 razy. Lecz piszemy ze sobą. 3 razy śniło mi się DOKŁADNIE to samo, czyli było to tak: Lecę sobie na wakacje do USA, i kilka minut później już dolatuję. Pierwsze co robię to idę do restauracji (sny nie muszą mieć sensu xD) siadam na krześle i przy stoliku koło mnie siedzi Merrick Hanna (tak się nazywa) ja zaczynam krzyczeć i do niego biegnę a on ucieka, i tak jest za każdym razem. CO TO MA ZNACZYĆ?!

Paulax33333

Dzisiaj śnił mi się chłopak do którego mam słabość od pewnego czasu tylko śnił mi się w ten sposób że jakaś inna laska go pocałowała na moich oczach… co to ma niby znaczyć ? :O

Zuzanna

(Mam 17 lat) Od trzech lat nie utrzymuje kontaktu z moim domniemanym przyjacielem, którego poznałam na poczatku piątej klasy podstawówki. Z początku byłam nim zauroczona, ponieważ tylko on z chłopaków miał ze mną taki bliski kontakt. Z początku nic, ale w trzeciej klasie gimnazjum i teraz po skończeniu pierwszej liceum mam o nim czasem sny. Polegają na tym, że widzimy się z niewielkiej odległości, lecz jest to tylko kontakt wzrokowy. Kiedy podchodzę ja lub on to sen urywa się lub coś mnie budzi. Wydaje mi się, że to wzrok tęsknoty, a nawet mam takie uczucie. Bywał już raz sen o… Czytaj więcej »

Ewelina

Bardzo czesto sni mi sie kuzynka meza z ktora nie mam kontaktu juz kilka lat. W snie dominuje uczucie tesknoty – bardzo za mna teskni. Dodam ze przyczyna braku kontaktu nie byla klotnia a jej zachowanie ktorego ja nie akceptowalam. Jakis czas pozniej wykasowala mnie I meza ze znajomych na fb ( tak na marginesie.) Prosze czy,moglabys mi to jakos naswietlic bo ja juz duzo czytalam a przez to wcale wiele wiecej nie wiem. Dziekuje

Wiktoria Kopras

Od kilku tygodni miewam sny o chłopaku który mi się podoba….za każdym razem jest taki moment, w którym on się mnie pyta czy zostanę jego dziewczyną, ja odpowiadam ze tak, przytulam się do niego i zaczynam płakać. W tej chwili się budzę…. w dzień myślę o tym śnie i nie mogę przestać

Wiktoria Kopras

Od niedawna miewam sny o chłopaku który mi się podoba i za każdym razem on się mnie pyta czy zostanę jego dziewczyną, a ja odpowiadam że tak, przytulam się do niego i zaczynam plakać..właśnie w tym momencie zawsze się budzę , a w ciągu dnia nie mogę przestać myśleć i tym śnie….

**margo

W tym roku zrealizowałam swoje marzenie i spędziłam urodziny nad morzem-było cudownie..Byłoby bosko,gdyby osoba,która zmotywowała mnie do tego,spędziła je ze mną realnie..Zamiast tego,nad morzem przyśniła mi się i nie wiem co myśleć na ten temat.Pozdrawiam serdecznie,bardzo interesujący blog :)

woodykosa1

…a co jeśli życie to sen i budzimy się kiedy zasypiamy !?

Podoba mi się ta idea, biorąc pod uwagę moje ostatnie sny ;)

Diana

Od czasu wyprowadzki z rodzinnego domu sni mi sie cyklicznie: ide ulica miedzy domkami lub wedruje po klatkach schodowych, pukam do drzwi z uczuciem, ze pukam do wlasnego domu i zaraz otworzy mi ktos z rodziny – niestety za kazdym razem otwiera mi obca osoba, a ja odchodze z bolem i z tym strasznym pytaniem ‚to gdzie jest moj dom?’ Psycholog zapewnila mnie, ze to przejsciowy stan – po prostu juz emocjonalnie oderwalam sie od domu rodzinnego, zaczelam zycie samodzielne, ale jeszcze w nowym miejscu nie stworzylam ‚psychicznego domu’. :) Swietny artykul i ciekawy temat. O snach w mojej rodzinie… Czytaj więcej »

zelka152

Co artykuł mam coś ochotę napisać :D Ja też miewam takie sny, po rozstaniu z partnerem, śniła mi się zmarła Babcia. Przyszła przytuliła mnie powiedziała, że będzie dobrze i sen się skończył…

Sisters92

Mało kiedy pamiętamy swoje sny, jednak czasem faktycznie ,,coś” nas męczy, nie daje spokoju. Najczęściej jest to odbicie codziennych trosk lub tego, o czym w ciągu dnia staramy się nie myśleć.

Marta Maksylewicz

Mojej babci niedługo po śmierci męża śniło się, że dziadek prosił ją, żeby poszła do Cuprum (tam pracował), bo tam czekają na nią pieniądze. I faktycznie, jak się potem okazało, w pracy była pozostawiona książeczka mieszkaniowa (lub coś temu podobnego), co pozwoliło babci na wypłacenie jakiejś ładnej kwoty. Z kolei mojej drugiej babci przyśnił się zmarły, szczęśliwy ojciec w swoim własnym atelier (pradziadek kochał malować – zawsze marzył o dużej, dobrze wyposażonej pracowni, na którą w tamtych czasach nie było go stać i zawsze powtarzał, że swoje pośmiertne niebo widzi sobie właśnie w takim miejscu). Czyli faktycznie mówią do nas… Czytaj więcej »

Ale historie! O ile ten drugi sen można by próbować jakoś racjonalizować, to tego pierwszego niedowiarkowie chyba by nie wytłumaczyli :) U mnie w najbliższej rodzinie nie było takich sytuacji, ale od znajomych nasłuchałam się sporo opowieści, przez które wierzę w ten kontakt ze zmarłymi.

Świnka

Strasznie fajny ten cykl o snach :) Bardzo często mi się coś (w tym przypadku ktoś) śni. A nie zagłębiałam się nigdy w sprawy typu senniki. Dlatego bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać w pigułce :)

Sylwia W.

Temat snów to temat rzeka. Ja od dłuższego czasu bardzo często koszmary i sny „katastroficzne”. Z tego co wyczytałam może to być wynik stresu lub moich lęków. I myślę, że jest w tym dużo prawdy. Podobno treść snów można zmienić dzięki autosugestii, chyba spróbuję zgłębić ten temat :)

Myślę, że właśnie ten tekst o powtarzających się snach: https://www.lessfear.pl/2015/07/powtarzajace-sie-sny-kiedy-znowu-sni.html
i o motywach koszmarów: https://www.lessfear.pl/2015/09/najczestsze-motywy-koszmarow-i-zych.html
mógłby Ci pomóc.
I rzeczywiście, sugestią da się zmienić treść snów, a najlepiej zmienia je wiedza, czego właściwie dotyczą :)
Powodzenia!

Chętnie przeczytam. Dziękuję ;)

colored mirror

Mi niegdyś się śniło zupełnie coś innego idąc jakąś drogą nagle znajduje się w lesie podążam za światełkiem za mną rozwala się droga nie ma powrotu dochodząc do światełka widzę zupełnie inny świat

joule

Lubię jak piszesz o snach, komentarze pod spodem są równie ciekawe co tekst!
Mi co jakiś czas śni się były chłopak. Ostatnim razem powiedziałam mu, że dziękuję za spędzony wspólnie czas, bo być może dzięki niemu moje życie stało się trochę lepsze. Niby wiele lat minęło, ale dobre wspomnienia są i co jakiś czas śni mi się coś w tym stylu ;)

Króliczek Doświadczalny

Sama też zawsze czekam na te komentarze :D

Fajne podejście, z każdego związku można wynieść coś pozytywnego i dobrze jest móc wspominać go później właśnie z tej dobrej strony.

Dotee

To prawda co piszesz! Ja co jakiś czas miewam sny, w których flirtuję z tym albo innym kumplem i bardzo mi się w tym śnie on podoba, chociaż w realu… nie aż tak ;) Przegrzebałam swego czasu internet w poszukiwaniu odpowiedzi co to ma znaczyć, i od razu zaskoczyłam, że chodzi właśnie o te cechy, które mi w nich imponują i które sama chciałabym mieć. Teraz tego rodzaju sny są dla mnie wskazówką, na czym powinnam się bardziej skupić :) Natomiast mam też powracający od piętnastu lat sen o spotkaniu po latach z moją pierwszą, niespełnioną miłością, scenariusz zawsze jest… Czytaj więcej »

Gdy mojej babci śni się ktoś ze zmarłych, to mówi, że musisz iść na jego grób i zazwyczaj coś z tym grobem jest nie tak. Np. kwiaty są przewrócone. Najdziwniejsze jest to, że ona o tym mówi tak, jakby to było zupełnie normalne. ;)

Mam wrażenie, że starsze osoby (i dzieci) są jakby bliżej świata duchów i tych wszystkich rzeczy, które wymykają się racjonalnym tłumaczeniom.

W romantyzmie przecież dziecko, starzec i wariat wiedzieli więcej. ;)

Pewnie dlatego tak lubię romantyzm :)

Dorota

Hmmm, któregoś ranka nie chciało mi się spać i przedłużałam sobie drzemkę. Przyśnił mi się niedawno uśpiony Maciuś i wrzeszczał na mnie, żebym wreszcie wstała i nakarmiła Gryzeldę. Podniosłam ten swój odwłok, weszłam do kuchni i rzeczywiście jej miska była pusta :) Czasami śnią mi się bliscy albo moja przyjaciółka, ale to tak jak mówisz, nic nie mówią. Też zdarza się, że śni mi się mój były, wolę o tym jednak nie pamiętać. Ale czasami śni się taki przystojniak, że nie mam ochoty się budzić ;)

that Alexa

Króliczku, proszę o coś na temat snów erotycznych :D Myślę, że to ciekawy temat haha :D

Na pewno dość przyjemny do opisania :) Muszę się tym kiedyś zająć :)

Jacek eM: dizajnuch

Ja ostatnio śnię o podróżach i w każdej coś się dzieje niefajnego. Czas wreszcie gdzieś pojechać i sprawdzić to w praktyce :)

Ekstrawagancka

Króliczku, dość! :D Zostaw moje myśli w spokoju. Właśnie dzisiaj zastanawiałam się, dlaczego ciągle śni mi się moja była miłość. Zawsze tak samo – najpierw kusi, później odtrąca. Trochę zaczyna mnie to męczyć, bo powtarza się to na tyle często, że budzę się bardziej zmęczona, niż wypoczęta. Sama już nie wiem, co to może oznaczać. Mój aktualny związek jest wspaniały, praktycznie niczego mi nie brak. Partner darzy mnie miłością, co jest zupełnym przeciwieństwie byłem miłości. Dobrze powiedziane, że poprzednie rozstanie odbija się czkawką, ale ostatnio tylko we śnie… Wrrr, człowiek chce wypocząć, a tu śnią mu się jeszcze takie nieprzyjemne… Czytaj więcej »

Mojej babci śniło się, że odwiedzil ją duch jej ojca i kazał nie jechać do Łodzi (miała jechać następnego dnia). Nie pojechała. Do dzisiaj się zastanawiam- realna przestroga czy po prostu strach babci przed wyjazdami? Słyszałam kiedyś tezę, że jeżeli o kimś myślisz przed snem, i ten ktoś ci się przyśni, to możliwe, że mu się też ty będziesz śnił. Trochę schizowe. Próbowałam oczywiście (ten wiek nastoletni…), ale albo nie działa, albo moi znajomi za mało opowiadają mi swoich snów :P Nie wpadłabym na to, że sen o kimś może „reklamować” cechy tej osoby. Ostatnio śniło mi się, że moja… Czytaj więcej »

Hai Le

Ja bardzo długo miałam taką sztampową osobę nawracającą w moich snach, koleżankę z zerówki, z którą jednak nie byłam nigdy związana żadnymi więzami przyjaźni. W końcu temat rozgryzłam. <|:^)

Króliczek Doświadczalny

Ech, no rozbudzasz ciekawość i jej nie zaspokajasz – nie powiesz, co dla Ciebie symbolizowała? :)

Hai Le

Najbanalniej na świecie, cechy, których w sobie nie tolerowałam.

Modest Vagabond

Mi ogólnie bardzo rzadko śnią się ludzie, których znam a jeżeli śni mi sie ktoś znajomy to jest to najwyżej najbliższa rodzina lub wykładowcy ze studiów. :D W większości snów jestem zdana tylko na siebie a reszta osób to przechodnie itd.

Dość często śnią mi się momenty rozstania z chłopakiem, z którym jestem. Ale również śniłam czasem o byłym, co mnie niepokoiło, bo często niedługo potem pisał do mnie. Na szczęście od jakiegoś czasu to się nie zdarza

Ostatnie wpisy

Dlaczego ludzie zniechęcają się do psychoterapii albo w nią nie wierzą

Mimo rosnącej społecznej akceptacji dla chodzenia na terapię, często można spotkać się z komentarzami, które w najlepszym razie wyrażają powątpiewanie w tę...

Nie, nie jesteś wysoko wrażliwym empatą

Na tym blogu mogliście zapoznać się z pojęciem osoby wysoko wrażliwej i empaty. Pisałam o nich w czasach, kiedy te pojęcia dopiero wchodziły do powszechnego...

Skutki uboczne euforii

Tyle razy zastanawiałam się, jak wrócić do pisania tutaj. Bo to, że chciałam wrócić, wiedziałam już jakiś kwartał temu, nie wiedziałam tylko,...
42
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x