Co powie przeciętny człowiek widząc w lesie kogoś, kto z czułością wtula się w drzewo? Jeśli jest biegły w rozróżnianiu dewiacji, pewnie rzuci określeniem: dendrofil. Jeśli napatrzył się w TV na akcje szalonych ekologów, zacznie się rozglądać za łańcuchem i tabliczką informującą o celu protestu. A najpewniej – ominie go szerokim łukiem, przezornie zakładając, że ma do czynienia z kimś niespełna rozumu.

Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych tego, że przytulanie drzew może być idealnym sposobem na wyciszenie czy nabranie energii. To, co od wieków wiedzieli nasi przodkowie, a ludzie ery szkiełka i oka uznawali za mniej lub bardziej szkodliwy zabobon, teraz zaczyna być oficjalnie uznawane przez naukę.Sporego zamieszania w tej kwestii narobiła wydana parę lat temu książka „Zaślepiony nauką„, napisana przez Matthew Silverstone’a. Jako pierwsza zebrała ona liczne dowody na to, że drzewa pomagają ludziom zmniejszyć stres, poprawiają nastrój, wzmagają koncentrację, a nawet leczą niektóre choroby. Silverstone podkreśla też, że oddziaływanie drzew szczególnie mocno odczuwane jest przez dzieci. Wpływa ono korzystnie na ich rozwój umysłowy i emocjonalny, a także zwiększa kreatywność.


Skąd bierze się ta relacja człowiek-drzewo?Wyznawcy taoizmu medytowali pod drzewami (zupełnie jak Budda) by pozbyć się negatywnej energii, którą drzewa miały przetwarzać na pozytywną. Słowianie otaczali drzewa kultem – zwłaszcza dęby. Mieli swoje święte gaje, pod drzewami podejmowali najważniejsze decyzje. Jeszcze większe, magiczne znaczenie, przypisywali drzewom celtyccy druidzi. Aborygeni stosowali je do leczenia, a Indianki opierały się o drzewa podczas porodu, wierząc, że to zmniejszy ich ból i doda siły. Niemal w każdej części świata i każdej kulturze, niezależnie od siebie, pojawiało się przekonanie, że drzewo potrafi dać człowiekowi znacznie więcej niż jedzenie, budulec i opał.Pomijając mitologię, wiemy na pewno, że drzewa emitują jony ujemne*, a te korzystnie wpływają na zdrowie: przyspieszają proces leczenia, zmniejszają liczbę drobnoustrojów, poprawiają nastrój. W przeciwieństwie do nich, jony dodatnie, emitowane m.in. przez beton, asfalt, spaliny, urządzenia elektryczne i grzewcze, powodują bóle głowy, obniżenie nastroju, wydłużenie czasu rekonwalescencji, a długofalowo – szybsze starzenie i podatność na choroby.  Dlatego dla ludzi żyjących na co dzień w betonowych dżunglach i pracujących przy komputerach kontakt z drzewami jest tak polecany.

Oprócz tego, drzewa wydzielają fitoncydy, czyli związki lotne, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, poprawiają jakość powietrza i odkażają nasze drogi oddechowe, ale także zwiększają koncentrację, zmniejszają ból, a nawet poprawiają trawienie i niszczą prątki gruźlicy! Najwięcej fitoncydów wydzielają drzewa iglaste: sosny, świerki, jodły, ale korzystne są też jarzębina, buk czy jaśminowiec.

Jednak jony i fitoncydy nie wszystko – drzewa emitują też określone wibracje. Przynajmniej według Silverstone’a, którego teorię poparło także wielu znanych naukowców. Każdy gatunek ma swoją unikalną częstotliwość, którą może oddziaływać na inne organizmy. To dlatego niektóre drzewa nas wzmacniają, inne wyciszają, jeszcze inne pomagają nabrać skupienia i dystansu pomocnego w rozwiązywaniu problemów. Wiedza o działaniu poszczególnych gatunków drzew znana i powtarzana jest od lat, za każdym razem przypisuje się jej tylko inne źródła. To co dla ludzi pierwotnych było magią, a dla Silverstone’a czymś z pogranicza fizyki, dla jeszcze innych może wynikać z oddziaływania zawartych w drzewach olejków i innych substancji, które to mogą łagodnie sterować naszym samopoczuciem, nastrojami i tendencjami. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny, czy działają one odrębnie, czy wszystkie naraz – nie da się odmówić drzewom JAKIEJŚ mocy. I warto zacząć z niej korzystać.JAK KORZYSTAĆ Z MOCY DRZEW?Kontakt z drzewami oficjalnie został nazwany sylwoterapią. Aby skorzystać z tej naturalnej terapii, najprościej jest po prostu wybrać się na długi spacer po lesie, ale dużo lepsze efekty daje przytulanie się do drzewa, najlepiej w taki sposób, żeby z korą stykały się odkryte części naszego ciała, np. czoło, dłonie, ręce. Wybierajmy raczej drzewa z parków i lasów, czy starych sadów, niż np. rosnące tuż przy ulicy. Muszą one być zdrowe, proste i o grubym pniu.

Drzewo dobiera się do indywidualnych potrzeb – każde ma nieco inne działanie, chociaż dęby, brzozy, lipy i kasztany działają dobrze praktycznie na wszystkich, ale za to  osiki, berberysy, topole, olchy i dzikie bzy mogą być dla wielu osób niekorzystne. Na jeden kontakt z drzewem warto poświęcić przynajmniej 20 minut, a cały ‚cykl’ kuracji powinien trwać przynajmniej 2 tygodnie.


ODDZIAŁYWANIE RÓŻNYCH GATUNKÓW DRZEW:Opiszę je bardzo skrótowo, żeby nie robić z tego posta litanii. Jeśli temat Was zainteresuje, bez trudu znajdziecie rozwinięcie w różnych zakamarkach sieci, jest też sporo książek na ten temat. Wymienione zostały drzewa najczęściej występujące w polskich lasach i parkach:


BRZOZA to jedno z najsilniejszych drzew – neutralizuje szkodliwe promieniowanie (m.in. cieków wodnych – z brzozy są często robione różdżki radiestetów), działa oczyszczająco, odświeżająco, uspokajająco, wzmacniająco, a nawet odmładzająco. Wyciąg z kory brzozy (betulina) niszczy komórki nowotworowe i działa przeciwzapalnie.

BUK uspokaja, pomaga się skoncentrować i przezwyciężyć nieśmiałość, dodaje wiary w siebie, poprawia samopoczucie, pobudza też twórczo.

CZEREŚNIA to drzewo polecane zwłaszcza kobietom, pomaga odnaleźć w sobie kobiecość, przywraca radość i poczucie lekkości.

DĄB ma bardzo silne działanie: pobudza, dodaje energii do działania, uodparnia, pomaga pozbyć się zmęczenia i zniechęcenia, działa jak ochronny kokon i przyspiesza leczenie. Istniało nawet ludowe zaklęcie: „dębie dębie, zabierz to co chore we mnie”. Podobno poprawia też potencję.

GRUSZA wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, dodaje optymizmu i spokoju.


JABŁOŃ – warto do niej przyjść z problemem – oczyszcza myśli, przynosi inspiracje, pozwala uzyskać dostęp do wewnętrznej mądrości.


JARZĘBINA pozwala skierować się do wewnątrz, pobudza intuicję, pomaga nawiązać kontakt z własną podświadomością i pozbyć się nałogów. Polecana dla osób z miłosnymi rozterkami.


JESION ma podobne działanie do dębu: dodaje siły, zachęca do działania i aktywności, jednocześnie daje lepiej poznać siebie.


JODŁA pomaga się skoncentrować, nabrać dystans i pozytywnego spojrzenia na sprawy, szczególnie związane z uczuciami.


KASZTAN poprawia nastrój, dodaje optymizmu i wiary, wzmacnia poczucie własnej wartości. Polecany zwłaszcza na kryzysowe chwile, pomaga podjąć decyzje.


KLON pomaga w wysławianiu się, wzmacnia poczucie własnej wartości, dodaje odwagi i poczucia bezpieczeństwa, polecany dla osób, które chcą mieć otwarte i szczere relacje z innymi.


LESZCZYNA pomaga się wyciszyć, zastanowić nad potrzebnymi kwestiami, rozbudzić intuicję.


MODRZEW ułatwia spojrzenie z dystansu na swoje sprawy, budzi altruizm, zachęca do działania i dodaje sił. Fizycznie – zmniejsza ból, pomaga przy chorym kręgosłupie czy stawach.


LIPA koi, odpręża, przywraca równowagę, przynosi inspiracje pomocne w pracy twórczej. Dobre drzewo dla rodzin – pomaga pracować nad poczuciem wspólnoty.


ORZECH WŁOSKI wzmacnia poczucie wartości, dodaje siły i wytrzymałości zbyt wrażliwym osobom. Polecana do samotnych medytacji, kiedy mamy dość towarzystwa.


SOSNA przywraca równowagę, łagodzi stresy, gniew, oczyszcza z emocji. Bardzo korzystnie działa też na drogi oddechowe, polecana jest osobom z chorymi oskrzelami, które wydzielają nadmiar śluzu.

ŚLIWA pomaga otworzyć się na zmiany, dokonać przełomu w życiu, oddzielić od przeszłości. Idealne drzewo dla osób wychodzących ze związków, zmieniających pracę, miejsce zamieszkania itd.

ŚWIERK poprawia koncentracje, sprzyja równowadze, dodaje energii, ale jednocześnie uspokaja. Tak jak sosna działa korzystnie na drogi oddechowe.


TOPOLA jest drzewem związanym z wrażliwością, więc polecana jest raczej dla zrównoważenia osób nadmiernie ‚twardych’, u wrażliwszych może powodować nostalgię i płaczliwość, hamować działanie, ale też sprzyjać twórczości.


WIĄZ pomaga lepiej zrozumieć innych, wzmaga empatię, pozwala zapomnieć o starych urazach i przebaczyć.


WIERZBA przyczynia się do lepszego poznania siebie, do refleksji o sobie samym, pomaga odkryć co naprawdę czujemy. Wzmacnia też nastrój z którym do niej przychodzimy, nie warto więc siadać pod nią smutnym.

WIŚNIA to drzewo – seksuolog, związane z namiętnością, polecane parom i osobom z problemami w sferze seksualnej. Pobudza też chęć zabawy i spontaniczność.


***

Wierzyć czy nie wierzyć? Ja nie zdecyduję za Ciebie, ale mogę Ci zagwarantować, że przytulenie drzewa, albo oparcie się o nie plecami z książką na pewno nie zaszkodzi, a może dać Ci coś więcej, niż odpoczynek. Po prostu spróbuj.

* – fajnym źródłem jonów ujemnych są też koty, każdy właściciel sierściucha pewnie potwierdzi, że trzymanie go na kolanach jest kojące. Dla tych, którzy nie lubią zwierząt ani roślin ostatecznie zostają lampki solne, które też korzystnie jonizują powietrze. Warto postawić taką jako lampkę nocną w sypialni albo na biurku koło komputera.


Źródła:
zbiór badań i źródeł potwierdzających korzystny wpływ drzew i zieleni na człowieka: depts.washington.edu/hhwb/Thm_Mental.html
Drzewa pomagają leczyć – Himmel Manfred
Energia drzew – J., M. Reid.


18
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
Leszek RożeńMagdalena ErZadbaj o swoje czakry - ćwiczenia i medytacje dla ich lepszej pracy - Wiedźma WieBosacze | Stoned ApeSebastian Szymczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] wycisza, poprawia samopoczucie, pozytywnie wpływa na koncentrację, a nawet wspomaga uzdrawianie. Sporo o naukowym spojrzeniu na przytulanie drzew przeczytacie u Króliczka Doświadczalnego, który jak zawsze po mistrzowsku wyczerpał temat […]

Adrian M
Gość

Bardzo dziękuję za ten post. Zawsze uważałem, że człowiek powinien żyć w zgodzie i w harmonii z naturą. Niestety ostatnio zauważyłem sporo hipokryzji w moim poglądzie. Bardzo lubię jazdę na rowerze. Jeżdżę po parkach i lasach, jednak zauważyłem… że tak naprawdę boje się przyrody, jakkolwiek to brzmi. Boje się owadów, zwierząt, które czasem napotykam, gęstych lasów. Czy mogę to zmienić? Przytulanie drzew brzmi świetnie. Sam będąc małym dzieckiem doświadczyłem tego z polecenie babci, która wówczas mówiła, że to zdrowe.

http://brewilokwencja.blogspot.com

trackback

[…] na słońcu, czy w świetle księżyca, w pobliżu roślin, albo ze zwierzętami. Może spróbujesz przytulania drzew, jak […]

trackback

[…] co się wydarzy, kiedy przytulisz drzewo – czyli oddziaływanie drzew na człowieka, – nowa filozofia życia ubrana w 10 zasad […]

Marta Krystyna Bugla
Gość
Marta Krystyna Bugla

Zawsze, gdy jestem w lesie przytulam się do drzew i są to zwykle dęby i świerki :)

FormaAbstrakcji
Gość

Ja w ogóle kiedy jestem wśród natury, nieważne czy to las, łąka, staw czy cokolwiek innego, czuję się magicznie. Mam wrażenie, że otacza mnie masa żyjących istot i czuję ich energię. Drzew jeszcze nie przytulałam, ale chyba czas najwyższy. Pozdrawiam. :)

Z miłości do...
Gość

Bardzo ciekawy i wartościowy wpis. Będę go polecać. Dziękuję i pozdrawiam

Asia | Króliczek Doświadczalny
Gość

Ja też dziękuję za odwiedziny :)

Magda
Gość

Wierzba pomaga odkryć, co naprawdę czujemy? To już wiem, dlaczego Pocahontas w trudnych chwilach kierowała się do Babci Wierzby :))

Asia | Króliczek Doświadczalny
Gość

A to ciekawe, nie pamiętałam tego :)

Zombie
Gość
Zombie

Ciekawe, ale mi pewnie po prostu kapnęłaby żywica w oko i na tym by się skończyło :D Wolę floating.

Asia | Króliczek Doświadczalny
Gość

Jeśli żywica byłaby aż tak płynna, to pewnie tak :)
Ale floating to też świetna sprawa na wyciszenie i regenerację, parę miesięcy temu próbowałam po raz pierwszy, było super!

emmka
Gość
emmka

EKO OSADA. Zbieramy ekipę konkretnych ludzi by założyć w Polsce Eko Osadę. Jeśli ktoś ma silną ochotę wyprowadzić się z miasta i na co dzień przytulać się do drzew, sadzić je, patrzeć jak rosną i zajadać owoce wyhodowane z miłością to zapraszamy. Jest na coraz więcej. Będziemy tworzyć na miejscu wspólnie edukację dla dzieci. Postaramy się też stworzyć miejsce pracy, żeby móc się w osadzie utrzymać. Osoby, które poważnie myślą o takiej opcji zapraszam do grupy https://www.facebook.com/groups/1008408189259999/

Magdalena Er
Gość
Magdalena Er

Brr, wygląda to kropka w kropkę jak opis filmu, nomen omen „Osada”. Nimi też kierowały szlachetne pobudki

Sebastian Szymczak
Gość
Sebastian Szymczak
trackback

[…] to czujnik wypierdala poza skalę a to oznacza że czas spierdalać. Nie wiem czy wierzę w przytulanie się do drzew, picie soku z brzozy czy gapienie się w słońce aby nakarmić się jego energią. Wiem jedno. Gdy […]

trackback

[…] uziemia. Sama jeszcze nic o niej nie pisałam, jednak z całego serca polecam Ci zajrzeć do Króliczka Doświadczalnego i Witaj Słońce, dziewczyny piszą sporo o przytulaniu drzew […]

Leszek Rożeń
Gość
Leszek Rożeń

Włączamy myślenie / wyłączamy milczenie. Inspirująca wiedza warta rozdawania. Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy ŚWIATŁO WIEDZY w sobie by je rozdawać…
podaj dalej. Sprawdzaj, doświadczaj.Polecam .