NAJCZĘSTSZE MOTYWY KOSZMARÓW I ZŁYCH SNÓW. CO ONE ZNACZĄ?

Złe sny to rzecz niemal fizjologiczna – zdarzają się każdemu i często; nawet tym ludziom, których życie wydaje się być pasmem sukcesów i przyjemności. Niezależnie kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, zwykle śnimy o bardzo podobnych rzeczach – te wszystkie męczące historie o tym, że gdzieś się spóźniamy, ktoś z nas kpi, zmagamy się z jakimś problemem mając skuteczność Syzyfa, albo widzimy coś naprawdę obrzydliwego, łączą nas ponad podziałami.

Koszmary za to, wbrew pozorom, nie są aż tak powszechne. Różnica pomiędzy nimi, a złymi snami tkwi w tym charakterystycznym, gwałtownym przebudzeniu – kiedy we śnie widzimy coś tak negatywnie poruszającego, że wydaje się, że tego nie udźwigniemy, łapiemy haust powietrza albo otwieramy usta do krzyku… i nagle orientujemy się, że jesteśmy w swoim własnym łóżku, spoceni, z walącym sercem, szeroko otwartymi oczami i strachem przed ponownym zaśnięciem.


KOMU I DLACZEGO ŚNIĄ SIĘ KOSZMARY


Koszmary w takim właśnie wydaniu, z nagłym przebudzeniem, zdarzają się większości z nas raz na pół roku albo rzadziej. Zamiast złości, smutku czy lęku typowego dla ‚zwykłych’ złych snów, pojawia się w nich intensywny strach, wręcz przerażenie, które jest reakcją na ogromne zagrożenie. Nieco częściej koszmary śnią się kobietom, oraz dzieciom i dojrzewającym nastolatkom. Szacuje się też, że 2 do 6% populacji może mieć koszmary nawet raz w tygodniu. Zwykle to te same osoby, które odbierają rzeczywistość wyjątkowo intensywnie i mają wyostrzone zmysły (może ktoś z wysoko wrażliwych czytelników to potwierdzi?).

Większa częstotliwość koszmarów dotyczy także osób chorych na łagodną postać depresji, zaburzenia lękowe, mających myśli samobójcze i tych, którzy przeżyli traumatyczny uraz. Tymczasowy, silny stres jest przyczyną nawet 60% koszmarów. Poza tym może to być także choroba z gorączką, skutki uboczne zażywania narkotyków, leków, lub nadmiernego spożycia alkoholu, bezdech nocny, a nawet… spożywanie posiłków tuż przed położeniem się spać, co podnosi też aktywność mózgu. Są to tzw. fizjologiczne koszmary, do których nie przykłada się aż tak wielkiego znaczenia.

Jeśli nagle zwiększa Ci się liczba pojawiających się koszmarów, może to być oznaka nadchodzącego załamania, kryzysu. To jedna z przyczyn, dla których warto się tymi snami zająć. Jak? Oczywiście próbując je interpretować. Poniżej kilka podpowiedzi odnośnie najczęściej pojawiających się motywów, które straszą już kolejne pokolenia.


NAJCZĘSTSZE MOTYWY KOSZMARÓW 

 
motywy w koszmarach

 

 

Śmierć, choroba, pogrzeb 

To chyba jeden z najstraszniejszych koszmarów, jakie mogą nas spotkać. A mimo wszystko, jego znaczenie jest najczęściej pozytywne. Śmierć we śnie, oznacza tyle, że w naszym życiu jakiś etap uległ zakończeniu, że podlegamy ewolucji, rozwojowi. Najczęściej zapowiada ona nowe początki… lub pragnienie ich zaistnienia. Dla dokładniejszej interpretacji należy zwrócić uwagę na to kto lub co umarło. Częstym snem jest śmierć rodziców lub dziadków. Może wyrażać to pragnienie zerwania z nimi mentalnej pępowiny, ciasnych więzi, które być może ograniczają nasz rozwój lub uniemożliwiają pokazanie, jacy jesteśmy naprawdę. To chęć zdobycia niezależności. Jeśli śni się nam, że to my kogoś zabijamy – niekoniecznie musimy chcieć pozbyć się tej właśnie osoby, ale zabić w sobie te cechy, postawy, które ona reprezentuje, z którymi się nam kojarzy.
Trochę inaczej jest z chorobą – jeśli śnimy, że jesteśmy poważnie chorzy, może to być znak, że coś rzeczywiście zaczyna się dziać w naszym organizmie. Częściej jednak jest to wyraz naszych wewnętrznych konfliktów, które ‚zżerają’ nas od środka i wskazówka, że powinniśmy szukać spokoju. Organ czy miejsce, które choruje może również podpowiadać kierunek interpretacji.

Wypadanie zębów, włosów

Ludowe przekazy i internetowe senniki nastraszyły już tysiące ludzi, którzy teraz zawsze po śnie o wypadających zębach, żyją w strachu, że ktoś bliski im umrze. Z przyjemnością rozwieję ten mit. Zęby w snach symbolizują nasze biologiczne i materialne potrzeby, mogą też symbolizować naszą energię i kreatywność. Ich utrata może oznaczać, że aktualnie znajdujemy się w stanie wyczerpania, bezradności, albo zagłuszamy swoje pragnienia lub siły twórcze (może przez poczucie niższości albo jakiś wewnętrzny konflikt?), Zęby czasem są też symbolem naszego zewnętrznego wizerunku,  prezencji, społecznej maski. Jeśli je tracimy, być może myśli o tym, jak jesteśmy postrzegani nie dają nam spokoju. Wypadające zęby to czasem także objaw lęku przed starzeniem.
Podobnie tłumaczy się wypadanie włosów, łysienie w snach – albo jest to lęk przed rzeczywistym wyłysieniem, albo przed pojawieniem się objawów starzenia. Włosy mogą w Twoim osobistym senniku oznaczać też siłę lub potencję i ich wypadanie oznacza albo jej utratę, albo lęk przed poczuciem bezsilności.

Uciekanie, bycie atakowanym

Bardzo częstym motywem snów jest ucieczka przed czymś, co nas goni lub obrona przed atakiem. To pozostałość po czasach kiedy żyliśmy w jaskiniach i nawet podczas snu trzeba było zachować czujność. Dziś uciekanie jest najczęściej wyrazem stresu w prawdziwym życiu i… unikania konfrontacji. Czy jest coś, co stale odsuwasz na później, czego boisz się załatwić? Czy jest ktoś, kto atakuje Cię (psychicznie) na jawie? Jeśli tego nie zrobisz, lub nie zdobędziesz się na obronę  w prawdziwym życiu, to będzie gonić lub ranić Cię we śnie. Dodatkowo, jeśli uciekając masz nogi jak z waty albo Twoje ruchy są spowolnione, to może mówić wiele o tym, jak reagujesz w prawdziwym życiu – w razie problemu nie działasz skutecznie, tylko dajesz się osłabić stresowi. Jeśli nie możesz też przemówić albo krzyczeć – pomyśl, w jakiej sferze swojego życia nie wyrażasz prawdziwych uczuć?

Spadanie, upadek z wysokości

Sen, który najczęściej kończy się na sekundę przed tym, zanim dotkniemy ziemi. Zdarza się, że jego przyczyny są fizjologiczne – podczas snu nagle spada nam ciśnienie krwi, albo mózg jest niedokrwiony. Dlatego jeśli te sny się powtarzają, warto się przebadać pod kątem serca i układu krążenia.
Czasami długie spadanie oznacza rzeczywiste straty, jakie poniesiemy, częściej jednak symbolizuje rozczarowujące pozbycie się złudzeń – to jak zejście na ziemię z obłoków, tyle że w bardziej gwałtownym i bolesnym wydaniu. Może to znaczyć również, że czujemy jakbyśmy w prawdziwym życiu tracili kontrolę nad jakimś jego aspektem. Zastanów się, co to może być i czy na prawdę musisz to kontrolować?

 

Winda, schody, wspinaczka 

Wjeżdżanie lub zjeżdżanie windą, wchodzenie/schodzenie po schodach, czy wspinanie się po górach symbolizuje – bardzo dosłownie zmianę poziomów. Jeśli kierujemy się w górę, oznacza to rozwój, nasze ambicje i pragnienie uznania lub prestiżu, zdobywanie nowego, szerszego spojrzenia na rzeczywistość. Może to być wspinanie się po szczeblach kariery, może to być nagły wzrost świadomości. Kierunek odwrotny, czyli schodzeni, zjeżdżanie, nie musi być niczym złym – często oznacza, że kierujemy się wgłąb siebie, próbując coś zrozumieć, poukładać się na nowo, albo uspakajamy się wewnętrznie.

Uwięzienie, poczucie bycia w pułapce

Z jakim uczuciem, które dotyka Cię na co dzień Ci się to kojarzy? Czy obawiasz się, że nigdy nie wydostaniesz się z obecnej trudnej sytuacji? Czy więzieniem nie stała się praca, dom rodzinny, albo ten związek, który zmierza donikąd?Sny w których czujemy się uwięzieni lub zakleszczeni mogą być także… wypartym wspomnieniem porodu, które dla każdego z nas jest pierwszą i jedną z największych życiowych traum.Bycie nagim w miejscu publicznym 

Zadziwiająco częsty sen, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Często jesteśmy w nim nadzy w miejscach, gdzie gromadzi się wielu ludzi, którzy wyśmiewają nas lub krytykują. Ubrania symbolizują nasze role społeczne, postawy wobec świata, nagość z kolei jest odkryciem i pokazaniem prawdziwego ja, tego jacy jesteśmy bez masek i pozorów. Czy boimy się pokazać ludziom nasze wnętrze, czy obawiamy się, że gdy poznają naszą prawdziwą naturę, wyszydzą nas i przestaną akceptować? Ten sen często śni się osobom, które wstydzą się albo swego ciała, niektórych swoich cech, pragnień; a także tym, którzy zamykają się na życie duchowe i sprowadzają egzystencję do spraw materialnych.


Przegapienie ważnego wydarzenia, zaspanie, spóźnienie

Kiedy śnisz o tym, że właśnie się obudziłeś i zorientowałeś, że już nie zdążysz na pociąg, samolot, egzamin czy… własny ślub, może to wyrażać lęki i niepokoje, które odczuwasz wobec presji jaką wywierają na Ciebie m.in. oczekiwania innych. Takie sny śnią się też często osobom zapracowanym, które podejmują się wielu zadań, są odpowiedzialni za wiele rzeczy, a podświadomie czują strach, że nie wyrobią, że o czymś zapomną, zawiodą.
Spóźnienie można tłumaczyć też inaczej – czy nie masz czasem problemu z podejmowaniem decyzji i działania, czy nie uchylasz się od nich, nie marnujesz szans jakie podsuwa Ci los? Taki sen może być oznaką właśnie Twojego braku zdecydowania i słabej woli. On mówi Ci: pomyśl, ile rzeczy w życiu ominęło i może Cię ominąć przez taką postawę!

Szkoła, oblanie egzaminu, brak przygotowania

Jeśli śni Ci się groźny nauczyciel, nieprzygotowanie do lekcji, oblanie ważnego testu – może to oznaczać rzeczywisty lęk przed szkołą i egzaminami, o ile jeszcze do niej chodzisz lub studiujesz. Jeśli jednak dawno jesteś dorosły, a we śnie siadasz w szkolnej ławce, zastanów się, jakiemu testowi aktualnie podlegasz w swoim życiu i czy tak samo nie boisz się, że go oblejesz.Zastanów się też, do jakiej roli czy zmian w swoim życiu jesteś nieprzygotowany, albo jaki deadline nad Tobą wisi. Odpowiedz sobie też na pytanie, czy te obawy są słuszne i rzeczywiście musisz zdobyć więcej doświadczenia czy wiedzy np. do pracy, czy też może zamartwiasz się bezpodstawnie?Zgubienie się, zgubienie czegoś ważnego

Sny o zgubieniu się, jak i o próbach odnalezienia czegoś zgubionego pojawiają się, kiedy narasta w nas napięcie, lęk, lub frustracja, często z powodu, że nie pasujemy do danego miejsca, otoczenia, ludzi. To także niepokój w związku z nowymi sytuacjami życiowymi, rozpoczęciem nowej pracy, zamieszkaniem w nowym miejscu czy wejściem w nowe towarzystwo.

Zdrada, odejście partnera

Jeśli w Twoim związku coś dzieje się nie tak, możesz śnić o zdradzeniu swojego partnera, albo o tym, że to on zdradza Ciebie. Możesz też śnić, że się rozstajecie. Niekoniecznie wróży to rzeczywiste rozstanie, ale może wyrażać, że oddaliliście się od siebie emocjonalnie. Nawet będąc z kimś z pozoru blisko, można czuć się w związku osamotnionym. Co Was dzieli, czy nie da się tego naprawić?

Takie sny mogą wyrażać też Twoją podejrzliwość i niepewność siebie – czy nie zadręczasz się tym, że Twój partner mógłby zostawić Cię dla kogoś innego? Po tym śnie możesz być jeszcze bardziej czujny na oznaki potencjalnej zdrady, uważaj na ten samonakręcający się mechanizm, nie tędy droga. A może czujesz się za mało dobry dla tej drugiej osoby? Popracuj nad swoją pewnością siebie i zastanów co wartościowego wnosisz w te związek. I wreszcie – czy nie obawiasz się samotności, niekoniecznie bez niego/niej, ale bez kogokolwiek? Czy spędzanie czasu ze samym sobą nie przyprawia Cię o lęk i zimne poty?


Zgubienie, niedopilnowanie, zaniedbanie dziecka lub zwierzęcia

Jeśli śni Ci się małe, zapłakane, brudne dziecko, jeśli we śnie je zgubiłeś lub zaniedbałeś, jeśli to samo stało się z małym szczeniakiem, kotkiem czy innym zwierzątkiem, odpowiedz sobie na pytanie – czy pozwalasz zaistnieć swojemu wewnętrznemu dziecku, czy tłumisz każdy przejaw jego obecności w Twoim życiu? Czy nie zapomniałeś, nie spisałeś na straty jakiegoś projektu kreatywnego albo związku, który dopiero rozkwitał? Czy nie powinieneś trochę wyluzować i więcej się śmiać, pozwolić sobie na wolny dzień, grę w piłkę, malowanie, pisanie, więcej spontaniczności czy ciepła w relacjach z innymi? Nie zaniedbuj dziecka, które w Tobie siedzi!

Katastrofy naturalne, koniec świata

Koniec świata, apokalipsa – ten tragiczny sen pojawia się najczęściej, kiedy w życiu przeżywamy rozstanie albo kryzys, w wyniku którego zaczynamy coś rozumieć, następuje przewartościowanie celów i postaw, zaczynamy coś od nowa.
Jeśli śnią nam się zjawiska meteorologiczne i katastrofy naturalne, takie jak powódź, lawina, tornado, mogą one być związane z targającymi nas emocjami. Siły przyrody są tak samo gwałtowne jak one i czasami wręcz obezwładniają, pozbawiają nas kontroli, sprawiają, że czujemy się bezsilni. Czy coś w Twoim codziennym życiu nie działa na Ciebie tak samo? Czy w jakiejś sferze życia nie zalewają Cię emocje, ale nie umiesz ich wyrazić? A może spodziewasz lub boisz się czegoś, co przewróci Twoje życie do góry nogami? Zrób sobie rachunek sumienia, a będziesz bliżej znaczenia tego snu. Zastanów się też, co możesz zrobić, żeby być w lepszym kontakcie ze swoimi emocjami.

POZYTYWNA STRONA KOSZMARÓW


pozytywna strona koszmarów

Na koniec coś optymistycznego – jak z każdego negatywnego zjawiska, tak i z koszmarów można wyciągnąć pewien pozytyw. Ponieważ sny symulują niebezpieczeństwo, mogą stać się przygotowaniem do przeżycia go na jawie i lepszej, efektywniejszej reakcji, jeśli coś takiego nam się przydarzy. Budzą także czujność i pozwalają odreagować negatywne emocje nagromadzone w ciągu dnia. A odpowiednio zinterpretowane, mogą stać się pretekstem do lepszego poznania siebie, zrozumienia swoich kompleksów, ograniczeń czy lęków, a następnie – pracy nad nimi. Tutaj można zastosować zasady interpretacji takie jak w przypadku powracających snów, z którymi koszmary mają wiele cech wspólnych.

Chcesz więcej? Temat Cię zainteresował? Zachęcam do samodzielnego zgłębiania wiedzy o snach.

Oto kilka książek, które polecam na początek: 


Asia | LessFearhttps://www.lessfear.pl
Joanna. Pasjonatka psychologii, copywriterka, wrocławianka. Kocha świat nauki, ale ciągle wierzy w magię. Zadaje za dużo pytań i nie może żyć bez podróży. Jej duchowym zwierzęciem jest ratel miodożer.

7 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nanoka

Ojojoj, prawie nie pamiętam już dnia w którym miałam dobry sen. Zawsze to koszmar (który o dziwo pamiętam od początku do końca, ze wszystkimi szczegółami), albo po prostu nic nie śnie. Co więcej, zawsze gdy mocno się stresowałam, bałam czegoś miałam „dobry sen”, koszmary natomiast mam po odczuwaniu błogiego spokoju. Swojego mózgu nigdy nie zrozumiem

Skey

Z tym zabijaniem to co oznacza sen w ktorym powoduje swoja smierc?

Emilia

Co do częstotliwości koszmarów to należe do tych osób u których pojawiają się one średnio raz na tydzień lub dwa tygodnie. I tak jak pisałaś wcześniej dotyczy to osób które odbierają rzeczywistość bardo intensywnie. I z tym się zgodzę! Czasami jestem tym aż zmęczona. Wszystko co mnie otacza, ludzie , miejsca, przyroda, potrafię się tym wszystkim zachwycać jak i frustrowac. Bardz o dużo myślę o tym co mnie otacza, o ludziach których poznaje. Wszytsko analizuje, przeżywa i emocjonalnie potrafię bardo szybko wejść w czyjsc stan. Ilość tylu koszmarów naprawdę przytłacza. Na szczęście niektóre są mnie straszne ☺

Króliczek Doświadczalny

O, a utożsamiasz się z osobą wysoką wrażliwą (HSP)?

Emilia

Nawet nie wiedziałam że są tacy ludzie. Musiałam się doksztalcic i trafiłam na twój tekst : co warto wiedzieć o osobach wysoko wrażliwych, zrobiłam ten test i na 25 odpowiedzi, 21 pasowało idealnie. Zawsze czułam że widzę, czuje i dostrzegam więcej, ale nie wiedziałam że jest taki podział. Z jednej strony to dar a z drugiej przekleństwo. Czasami zamiast poprostu robić, to spędzam ogrom czasu na analizowaniu wszystkiego. Wczoraj np. oglądałam program o wakacjach milionerów i przeżywałam fakt że na świecie bogactwo i bieda to dwa nierozlaczne elementy. Bo kto miałby ci usługiwac na twoich wakacjach i być na każde… Czytaj więcej »

konrad1w3

Ja miałem straszny sen czy mogę być prześladowany przez całe moje życie przez jedną postać?

nieznajomy 79

możesz tylko o tym niemysl módl sie

Ostatnie wpisy

Dlaczego ludzie zniechęcają się do psychoterapii albo w nią nie wierzą

Mimo rosnącej społecznej akceptacji dla chodzenia na terapię, często można spotkać się z komentarzami, które w najlepszym razie wyrażają powątpiewanie w tę metodę, w...

Nie, nie jesteś wysoko wrażliwym empatą

Na tym blogu mogliście zapoznać się z pojęciem osoby wysoko wrażliwej i empaty. Pisałam o nich w czasach, kiedy te pojęcia dopiero wchodziły do powszechnego...

Skutki uboczne euforii

Tyle razy zastanawiałam się, jak wrócić do pisania tutaj. Bo to, że chciałam wrócić, wiedziałam już jakiś kwartał temu, nie wiedziałam tylko, z czym...
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x