Bądźcie pozdrowieni nadwrażliwi – co warto wiedzieć o osobach wysoko wrażliwych

Pewnie jesteś świadom swojej empatii i łatwej pobudliwości. Po niektórych filmach nie możesz jeść ani spać, a muzyka czy nawet telewizyjna reklama potrafią wzruszyć Cię do łez. Płacz z resztą przychodzi Ci wyjątkowo łatwo i nie ma to nic wspólnego z Twoją płcią, poziomem hormonów czy stanem organizmu.
 

Dzień pełen wrażeń, zgiełku lub hałasu wymaga od Ciebie regeneracji w ciszy i spokoju. Czasem dla utrzymania równowagi świadomie rezygnujesz z interakcji z ludźmi. Nie znosisz konfliktów. Na pewno zdarzyło Ci się też słyszeć, że jesteś przewrażliwiony albo wręcz histeryczny, skoro przeszkadzają Ci głośne dźwięki, ostre światła, a gdy jesteś głodny, nie możesz pracować i stajesz się rozdrażniony. Zapewne w dzieciństwie przyklejono też do Ciebie łatkę nieśmiałego, dziwaka lub mniej delikatnie: ciepłych kluch, cioty – jeśli urodziłeś się mężczyzną. Kobietom jeszcze wybacza się taki stopień wrażliwości, co nie znaczy, że spotyka się on z szacunkiem. A mężczyzna? Twardym trzeba być, nie miętkim.

Możliwe, że żyjesz sobie pogodzony z tymi cechami, albo wręcz przeciwnie – ukrywasz je starannie przed światem, który nie potrafi ich tolerować. Niezależnie od tego jaką strategię przetrwania wybrałeś, warto byś zapoznał się  z terminem osoba wysoko wrażliwa (WWO) –  z angielskiego HSP – highly sensitive person. Jeśli jesteś jedną z nich, świadomość pochodzenia takich cech, częstotliwości ich występowania w społeczeństwie oraz możliwości pozytywnego zastosowania, może być bardzo krzepiąca.

 
 

TACY SIĘ URODZILIŚMY. I JEST NAS WIELU

Do roku 1990 świat nie słyszał i nie mówił o wysoko wrażliwych jednostkach. Sama wrażliwość była powszechnie znaną cechą, w niektórych epokach nawet szczególnie promowaną, nikt jednak nie prowadził wnikliwych studiów nad jej stopniowaniem – albo byłeś wrażliwy i podatny na subtelne uniesienia, albo nie – koniec kropka. Dlatego właśnie w historii psychologii złotymi zgłoskami zapisze się nazwisko Elaine Aron, która w 1991 roku zaczęła na dużą skalę badać wyższy stopień wrażliwości. I ku jej zdziwieniu, odkryła, że w taki sposób można opisać nawet 15 do 20% populacji. Prawie 1/5 ludzi na świecie (!) ma odmienny sposób przetwarzania bodźców zewnętrznych, z powodu większej reaktywności tych części mózgu, które regulują emocje. 

To za dużo, by było uznane za zaburzenie, ale wciąż za mało, by było dobrze rozumiane przez większość  – mówi dr Aron. Co ciekawe, wysoka wrażliwość występuje również u wielu zwierząt. Cecha ta odzwierciedla jedną z ewolucyjnych strategii przerwania. Takie jednostki często jako pierwsze w stadzie ostrzegały przed niebezpieczeństwem, ze względu na swoje wyczulone zmysły.
 
Warto więc podkreślić jeszcze raz: prawdziwa wysoka wrażliwość nie jest nabyta, jak charakter, nie jest to wpływ środowiska, życiowej traumy czy zagubienia – to czysta, wrodzona fizjologia, uwarunkowana genami. Nie da się wybrać, czy rodzimy się z takim, a nie innym układem nerwowym. Można tylko nauczyć się z tym żyć i pozytywnie wykorzystywać. Dodałabym jeszcze: uświadamiać na ten temat innych – dlaczego jest to tak ważne, zaraz. Póki co sprawdź, czy możesz opisać siebie albo kogoś bliskiego jako WWO.
 
 
 

CZY JESTEŚ OSOBĄ WYSOKO WRAŻLIWĄ?

 

Poniżej znajdziesz ogólny test, który pozwoli Ci wstępnie rozpoznać cechy osoby WWO. Jeśli czujesz, że zgadasz się z danym twierdzeniem, policz sobie punkt. Zastanów się jednak, czy czujesz się tak tylko teraz (np. ze względu na życiową sytuację), czy jednak masz w sobie takie cechy od dawna i rzeczywiście się z nimi utożsamiasz – wtedy Twoje odpowiedzi rzeczywiście będą zasługiwały na punkt.

 • Reagujesz na te same rzeczy (filmy, książki, zdarzenia) głębiej niż inni i bardziej je analizujesz.
 • Zauważasz detale albo drobne zmiany w swoim otoczeniu, kiedy inni jeszcze nie są ich świadomi, lub wcale ich nie dostrzegają.
 • Głośne dźwięki lub ostre światła czy nieprzyjemne zapachy szybko zaczynają Cię drażnić, ale jesteś też łatwo w stanie wyczuć delikatne aromaty czy ciche dźwięki, których nie zauważają inni.
 • Często czujesz się przeciążony i masz ochotę na przerwę od widywania innych i uczestnictwa w  życiu społecznym.
 • Jesteś dość wrażliwy na ból np. zastrzyki, ukłucia owadów itp.
 • Jesteś wrażliwy na działanie kofeiny.
 • Wolisz robić tylko jedną rzecz niż kilka naraz, bo inaczej zaczynasz się gubić w każdej z nich.
 • Kiedy masz do zrobienia dużo rzeczy w krótkim czasie, panikujesz.
 • Nie lubisz pełnych przemocy filmów czy obrazów w TV, starasz się ich unikać.
 • Przystosowanie się do zmian przychodzi Ci trudno.
 • Czujesz się podrażniony, kiedy wokół Ciebie dzieje się zbyt wiele.
 • Kiedy jesteś głodny, tracisz nad sobą kontrolę, nie możesz się skoncentrować, boli Cię głowa albo nawet słabniesz.
 • Masz tendencję do przeżuwania (nadmiernego analizowania) rzeczy, które Ci się przytrafiają.
 • Potrafisz bardzo dobrze współodczuwać z innymi ludźmi, rozumiesz co przeżywają, jesteś wrażliwy na zmiany ich nastrojów.
 • Udzielają Ci się emocje innych albo emocje pokazywane w filmie/książce.
 • Natura lub sztuka bardzo Cię poruszają i potrafią wywołać w Tobie głębokie odczucia.
 • Masz bogate życie wewnętrzne.
 • Nie lubisz konfrontacji, starasz się unikać konfliktów.
 • Często bywasz nieufny, zanim podejmiesz jakieś działanie, najpierw analizujesz i zastanawiasz się.
 • Kiedy byłeś dzieckiem rodzice lub nauczyciele postrzegali Cię jako osobę nieśmiałą lub nadwrażliwą.
 • Równie często słyszałeś, że masz sobie odpuścić, nie brać rzeczy tak serio, albo że powinieneś się zahartować/stać się silniejszy.
 • Podejmowanie decyzji zajmuje Ci dużo czasu i wyrzucasz sobie, jeśli ta decyzja okaże się zła.

Jeśli uzyskałeś 13 lub więcej odpowiedzi TAK, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś osobą wysoko wrażliwą. Zanim jednak określisz się jako WWO, zastanów się też, od kiedy występują u Ciebie takie objawy i koniecznie przeczytaj ten tekst, w którym piszę o pułapkach samodiagnozowiania: 

Na koniec fragment wiersza „Posłanie dla nadwrażliwych”, napisanego przez psychologa Kazimierza Dąbrowskiego, który zajmował się podobną tematyką – jego teoria nadpobudliwości ma wiele wspólnego z wysoką wrażliwością:

Bądźcie pozdrowieni
za to, że jesteście leczeni
zamiast leczyć innych
Bądźcie pozdrowieni
za to, że wasza niebiańska siła jest spychana i deptana
przez siłę brutalną i zwierzęcą
za to, co w was przeczutego, niewypowiedzianego, nieograniczonego
za samotność i niezwykłość waszych dróg
bądźcie pozdrowieni nadwrażliwi    


PS — Jeśli uważasz, że ten post opisuje Ciebie, te lektury mogą pomóc Ci się w tym upewnić, zrozumieć i nauczyć się pozytywnie wykorzystywać swoją wrażliwość:

Asia | LessFearhttps://www.lessfear.pl
Joanna. Pasjonatka psychologii, copywriterka, wrocławianka. Kocha świat nauki, ale ciągle wierzy w magię. Zadaje za dużo pytań i nie może żyć bez podróży. Jej duchowym zwierzęciem jest ratel miodożer.

108 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
108 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maja

Ahh, dobrze było przypomnieć sobie, że z moją głową wporządku. To po prostu wrażliwość :) Ale wiem już po sobie, że ‚siła’ to nie odgrywanie postaci, którą nie jesteśmy, a zaakceptowanie swoich słabości i przez zrozumienie, że na wiele spraw nie mamy wpływu nauczenia się niedopuszczania (kiedyś myliłam to z tłumieniem) emocji. Wciąż szukam wewnętrznej harmonii i mam nadzieję, że wszystkim wrażliwcom uda się ją odnaleźć, bo jest nam potrzebna :)

Ula

Spełniam chyba wszystkie warunki… Od wielu lat obserwowałam samą siebie i od wielu próbowałam siebie pokochać. Nie pasuję do tego świata, do tego wymiaru, do ludzi z mojego otoczenia. Wewnętrznie odczuwam, że jestem tu na Ziemi tylko na chwilę i muszę przetrwać do czasu śmierci. Jedyną siłą w codziennym życiu jest wyobraźnia. Wielka wiara w Stwórcę i jego plan względem mojej osoby. Przed samobójczymi myślami chroniła mnie także miłość do córek. Uwierzcie mi, że życie dla ludzi nadwrażliwych bywa piekłem. Każde wewnętrzne rozdarcie powoduje ogromny ból, nieporównywalny z fizycznym. Fizyczny przetrwasz o ile potrafisz go przeniknąć. Przeczekać. Ten wewnętrzny rozdziera… Czytaj więcej »

Klaudia

Od lat dziecięcych wydawało mi się że jestem inna. Czułam bardziej. Potrafiłam godzinami siedzieć w oknie i patrzeć na drzewo za oknem, czując w tym samym czasie jakąś wzniosłość, wzruszenie. Nadal tak mam. Potrafię siedzieć w pracy słuchać muzyki i tak poczuć jej dotknięcie gdzieś w środku, że łzy stają mi w oczach. Widzę, że jest nas dużo więcej. WWO daje mi odczuwać piękno bardziej niż inni. Niestety smutek również…

Achaya

Od maleńkości jestem inna, w domu siedziałam z boku zaczytana a tak naprawdę słuchałam o czym inni mówią, dla mnie te ich rozmowy były o niczym, błahe … Potrafie płakać z radości, z żalu …podobno powinnam dostać rentę za płacz.., wole nature niż spotkania towarzyskie , w domu nie słucham muzyki , drażni mnie , bo wolę myśleć, rozmyslac, czytać..Nadwrażliwość pozwala mi dostrzegać piękno przyrody, dostrzegać małe rzeczy , istotne sprawy…Wsród ludzi postrzegana jestem jako silna ekstawertyczka , kolorowy ptak, mimo, ze nie lubie słuchać muzyki, tańczę bardzo emocjonalnie, widać w tańcu to co czuję ogólnie, do ludzi, do świata..poprzez… Czytaj więcej »

adam kolo

Adam miło że to przeczytałem dopiero teraz to nawet milę podoba mi się moja wrażliwość moja duchowość moje serce tylko głowa myśli szwankuja szukam rozwiązania

EL

O WWO dowiedziałem się jakiś rok temu, dzięki znajomej z internetu. Na Twój artykuł wpadłem wczoraj, bo znowu cierpię przez moje „JA”. Mój największy problem to powolność. Wydaje mi się, że normalnie wykonuję swoją pracę, ale z otoczenia otrzymuje zwrot, że zbyt wolno, żebym przyspieszył. Jak próbuję, to wszystko się komplikuje, psuje. Najlepiej byłoby być artystą, pracować samemu, ale nie jest mi to dane. Gdyby tego było mało, to w dzieciństwie doświadczyłem przemocy i bagaż problemów tylko się powiększa. Oczom nie wierzę, że ból głowy wynikający z głodu to także oznaka wrażliwości. Ten stan obserwuje od kilku lat, nie trwa… Czytaj więcej »

model91

Jestem w dużym szoku….gdzieś przypadkiem natrafiłem na WWO. Można nazwać was rodziną ? Moja była dziewczyna od jakiegoś czasu nazywa mnie przewrażliwionym. Nie wiem czy wrażliwość można traktować jako kopalnie, ale jeśli tak, to ja codziennie swoją pogłębiam. Momentami sam siebie nie poznaje, łzy lecą mi praktycznie bez przerwy pomijam sceny filmu, ale nawet jak się śmieję, to po chwili zaczynam płakać, płaczę gdyż wyobrażam sobie jak to będzie, gdy mojej rodziny już zabraknie, płaczę ze szczęścia, płaczę z tęsknoty, płaczę nad błędami które popełniłem w przeszłości, płaczę gdy ktoś śpiewa płaczę z planów, których jeszcze nie zacząłem realizować….najgorzej jest… Czytaj więcej »

trace

model91 czy mógłbyś podać do siebie adres email?

ArtistMiss

U mnie jest prawie identycznie. Mam 26 lat i mam dość tej nadwrażliwości.
Podaję adres jeśli ktoś chciałby o tym pogadać:
Tragicmagicart@gmail.com

ja

Model91 – jeszcze znajdziesz taką dziewczynę, która będzie Cie akceptować w całości, łącznie z Twoim „przewrażliwieniem”. Nie załamuj sie i spróbuj siebie takiego pokochać. Nie, tego nie trzeba leczyć, myśle że wystarczy zrozumieć

Daniel Musielak

Jeszcze mam pytanie, czy osoby WWO mogą być częściej prześladowane w pracy lub szkole i dlaczego?

Wrażliwość widoczna na zewnątrz często jest zachętą dla osób lubiących manipulować czy wykorzystywać innych, że ‚tutaj może się udać i ta osoba nic nie powie’. Wrażliwi i empatyczni często też przyciągają narcyzów i psychopatów.

Daniel Musielak

Witam! Bardzo pasjonujący artykuł. Nie myślałem, że coś takiego jest w ogóle przez kogoś opisywane. Nawet nie wiedziałem, że jestem WWO. Wiedziałem natomiast, że mam ADHD. Rzeczywiście trochę jakbym czytał o osbie. Nie potrafię tego obiektywnie ocenić co pani napisała, ale wydaje mi się, że WWO jest zespołem zalet i słabości. Zatem nie należy uznać, że już taki jestem i być muszę, bo to nie do końca jest wzór do naśladowania. Należy natomiast próbować eliminować słabe strony a zostawić te dobre. Wrażliwość jest piękna, ponieważ to uczucia, romantyzm, ale nie można im za bardzo ulegać. Trzeba kierować się bardziej rozumem… Czytaj więcej »

Wake up!

Nadwrażliwość to taka sama forma nie równowagi jak jej brak. Taka mentalna schizma jak niektórzy lubią to określać. To nie jest naturalny proces tylko efekt selektywnego rozmnażania mający na celu promować takie a nie inne cechy po to żeby można było łatwiej kierować społeczeństwem które w takim stanie będzie stawiać mniejszy opór. Do tego dochodzi wpływ otoczenia na rozwój. Temat głęboki jak ocean. Piszę to tylko tak, z głowy. Ale to o czym mówisz nie może być dalsze od prawdy. A wy którzy to czytacie nie dajcie sobie wcisnąć kitu że „tacy już jesteście”, jesteście panami samych siebie i tylko… Czytaj więcej »

„Piszę to tylko tak, z głowy”. Daj na to jakiś dowód większy niż jednostkowy, może będzie łatwiej uwierzyć właśnie Tobie. :)

Wake up!

Dowody i uwierzyć… nie spodziewałem się zainteresowania bo ludzie raczej twardo obstają przy swoim a na dźwięk wszelkich „rewelacji” które są inne niż ich sposób postrzegania zatykają uszy (w cudzysłowu bo podobno „there in nothing new under the sun”) Nie wiem od czego zacząć, co Cię interesuje i co wiesz… Żeby wiedzieć dlaczego jesteśmy tu i w takiej kondycji jako ludzkość i dokąd zmierzamy, trzeba wiedzieć skąd idziemy. Streszczając jeszcze bardziej i tak streszczony materiał z którym się zapoznaje porywam się z motyką na słońce, liczę się z tym że robię to na darmo, również z tym że zostanę wzięty… Czytaj więcej »

Paranoik

Na rozgrzewkę jakieś alegoryczne filmy: They Live – John Carpenter – film klasy B z mega przesłaniem Eyes Wide Shut – Stanley Kubrick – film przez który prawdopodobnie zginął jego reżyser na krótko przed premierą – genialna produkcja (ciekawe na ile przerobiona miedzy śmiercią Stana a premierą) Ciekawe prezentacje dot. innych filmów: Mark Passio: Everything I needed to know in life, I learned by watching The Wizard of Oz The Matrix Trilogy Decoded by Mark Passio – to można znaleść z napisami na YT kanał integral vision Żeby lepiej zrozumieć wszechświat i samego siebie: Kubalion – krótka, rzeczowa książeczka o… Czytaj więcej »

NWO to na pewno ciekawy temat, warty zgłębienia i wyrobienia sobie własnych przekonań na ten temat. Wiąże się z nim jednak pewne niebezpieczeństwo, przed którym sam ten ruch przestrzega. Łatwo popaść w przywiązanie do każdej idei która zostanie z nim powiązana, odrzucając to, co jawi się jako ten ‚kłamliwy mainstream’. Odnosząc się tylko do pierwszej Twojej wypowiedzi, odrzucającej podziały na intro i ekstra, wrażliwych lub nie. Dziwi mnie czemu ludzie tak często czują mocny opór przed etykietami. Każda z nich jest mieczem obosiecznym. Nie skupiałabym się wyłącznie na negatywach jakie z nich płyną, ale i na pozytywach, które wcale nie… Czytaj więcej »

Paranoik

Chyba samo poszukiwanie prawdy wynika częściowo z chęci nie bycia podatnym na manipulacje. Wydaje się oczywiste że jeśli kto chce rozwijać swoją świadomość, poszerzać wiedzę by lepiej rozumieć zjawiska zachodzące wewnątrz i wokół niego musi być obiektywny a nie kierować się preferencjami.
„Truth is stranger than fiction, but it is because Fiction is obliged to stick to possibilities; Truth isn’t.”

Dlaczego podpisałeś się teraz jako Paranoik? Taki drobiazg, ale jestem ciekawa.
Czy to tylko lekki żart, czy może uważasz że tak Cię postrzegam?

123

Ponoć winny się tłumaczy ale spróbuję to wyjaśnić. Kiedy nie mam o kimś nic dobrego do powiedzenia wole nie mówić nic, wolna wola daje wybór i nie obchodzi mnie on tak długo jak mnie nie dotyczy bezpośrednio, choć wiadomo że obecny stan jest manifestacją tego co większość ludzi ma w sobie „as above so below” bo wszystko jest połączone, dla tego powiem tylko że nieraz zastanawiałem się czy zwariowałem ja czy reszta świata. Przynajmniej do czasu aż znalazłem odpowiedzi na niektóre pytania i racjonalne argumenty za tym że ze mną jest wszystko w porządku, żeby było jasne dodam że próbowałem… Czytaj więcej »

Elwira

Czyżby również Rzecznik? https://www.16personalities.com/pl/osobowosc-infj :)

Asi

Mi wyszedł rzecznik, już dawno robiłam ten test, a jestem niby WWO i empatą. Nie wiem co ze mną jest nie tak. Nie jestem płaczliwa cipa. Po prostu inaczej czuje i reaguje. I jestem niepodatna na manipulacje. Za to sama umiem przemawiać do ludzi i ich prowadzić. Więc nie rozumiem. Ale nigdy nie uważałam się za lidera, raczej kogoś „za ciniem”. Wolałam tak, więcej dobrego można zdziałać. Więc empata ani WWO nie są płaczliwymi cipami. Nie wiem czy skumaliście, ale dzięki ‚zwiadowcom’ gatunek przetrwał. Tylko co mi po tym w XXI wieku? No daje to zalety, ale co z dziwacznymi… Czytaj więcej »

Asi

Tylko odporność na ból się nie zgadza, ale za to mam wysokie przewrażliwienie na punkcie zmian temperatur. Dyskomfort wrrr

Asi

Po angielsku to chyba „adwokat” i jest szerzej opisane.

Jolanta Leśniak

Wake up.. zgadzam sie z toba , lecz jednak mylisz pojecia.Nadwrazliwosc nie ma nic do rzeczy jezeli chodzi o klamstwa i propagande wielkich tego swiata, mowisz raczej o naiwnych i leniwych , ktorzy ufaja klamliwym mediom nie zadajac sobie trudu zweryfikowania przekazow.Coz dopiero wnikac z kąd przychodza i dokad zmierzaja. pozdrawiam

Jolanta Leśniak

Wake up… niestety nie zgadzam sie z toba, kilkadziesiat lat probuje pokonac nadwrazliwosc i skutek jest wrecz odwrotny.Chcac wlasnie zidentyfikowac sie z ogolem nabawilam sie po wielu latach nerwicy lękowej.Kazdy rodzi sie inny i pewnych cech nie da sie zmienic.

Dawo

Mam to samo do tego lęk,jakby fobia społeczna mam 37 lat, szkoda gadac

Patrycja Paprotna

moje przekleństwo. jestem nierozumiana, za wrażliwa, za emocjonalna i za bardzo nie przystosowana do życia z resztą. cholernie ciężko jest być wwo.

placz bol

To wymaga przyzwyczajeni a . biorę wszystko dsiebie.chce Chce mi się ryczec czasem chciałabym potanczyc , być dzieckiem , chce lato , poczuć zapach tego ciepła tej nagrzanej ziemi wysuszonej trawy.chce nie chce . i tak ciągle . piękna jest natura. Chce mi się płakać kiedy widzę głodne dzieci izaokaleczone zwierzęta. Ludzie zabijajacych innych . boki mne to .

Asi

To pomagajcie innym na swój sposób. To ukoi ból. Ja dlatego to robię. Czuję taką potrzebę.

Asia

Wszystko się zgadza i ja tego wszystkiego nie cierpię w sobie.Czasem to wszystko mnie przytłacza,gubiė się.

uriel666

witam:) czytam i nie wierze a ja cały czas myślałem, ze dziwakiem jestem:)

Elwira

Jak się okazuje, wielu z nas miało dokładnie takie same odczucia! :)

Wrażliwy

Wysoka wrażliwość może stać się piękną, konstruktywną cechą. To zależy od człowieka i od tego jak podejdzie do tej cechy. Wiersz podany w artykule jest przepiękny. Przyznaję, że ten artykuł przeczytałem kilka miesięcy temu i rzeczą, która mnie uderzyła, była ilość komentarzy – co mi uświadomiło jak dużo jest wrażliwych osób potrzebujących… czegoś, jeszcze nie wiem czego. W końcu zdecydowałem się założyć bloga, na którym chcę opisywać świat właśnie oczami wrażliwego człowieka. Bardzo cieszę się, że wśród Polaków jest liczna grupa osób wrażliwych. Bo zapewne liczba komentujących to tylko cząstka osób utożsamiających się z tym artykułem. Wrażliwcy – pamiętajmy, że… Czytaj więcej »

Mnie też pozytywnie zaskoczyła ilość komentarzy, coraz więcej osób przyznaje się do tych cech i to jest super! Zapraszam Cię też do grupy na Fb dla wysoko wrażliwych:
https://www.facebook.com/groups/412501008943447/
Na razie nie ma tam wiele osób, ale myślę że z czasem się rozkręci :)

Wrażliwy

Dziękuję Ci bardzo Króliczku Doświadczalny za zaproszenie do tej grupy. Zastanowię się nad dołączeniem. :-)
Tak, super, że jest tutaj tyle osób komentujących. To dodaje otuchy i wiary. :-)

nostalgiaSara

DO ONA : NAPISZ DO MNIE NA MAILA POGADAMY SOBIE 69Hologram69@wp.pl – chcialabym cie bardziej poznac fajnie jest wymienic doswiadczenia to wspiera – poczucie ze sie nie jest samemu

Ewa Gorska

Osoby, ktore komentuja nadwrazliwcow sa po prostu ignorantami. Nie ma co zwracac na takich uwagi i tak nie zrozumieja.

Kamila

poszukuję terapeutów specjalizujących się w pracy z HSP, są tacy? dzięki z góry!

ona

Mam podobnie. Moja wrażliwość mnie maltretuje. Przejmuję się wszystkim, moimi sprawami, rodziny, znajomych sytuacją w Polce(ekonomiczną, gospodarczą, polityczną. sprawami świata itd. Do tego wszystkiego dochodzi wyostrzenie zmysłów. Wszytko słyszę i widzę bardziej niż inni, mam strasznie wyostrzony węch i smak. Dochodzi do tego, że mam problemy z jedzeniem gdyż nic mi nie smakuje, jem żeby żyć.

nostalgiaSara

dopisze jeszcze ze bycie osoba empatyczna jest z jednej strony cennym darem a z drugiej przeklenstwem z jednej strony daje to mozliwosc kreowania pozytywnej rzeczywistosci a z drugiej prowadzi do autodestrukcji a ta druga strona wynika tylko z tego ze czlowiek panuje nad czlowiekiem ku jego szkodzie to bardzo smutne bo bardzo niestety prawdziwe i nie ma dla mnie argumentu ktory by obalil moja teorie lzy ktore ronimy nie maja zadnej wartosci wsrod panujacego pospiechu obojetnosci i rywalizacji o lepszy byt „nie ma nic złego co by się nie działo…ale za to jest tak wiele aspektów dobrych które się nie… Czytaj więcej »

Antymateria

Widziałam ten tekst u Ciebie wcześniej, ale przeczytałam go bardzo pobieżnie, bez wnikliwej analizy, bez odniesień do siebie samej. Wydawało mi się, że mnie to nie dotyczy, bo kojarzyłam nadwrażliwość z płakaniem na filmach i głębokim wzruszaniem się, a to jest mi obce. Jednak kiedy przeczytałam Twój wpis i te wszystkie punkty, naliczyłam 20 pasujących do mnie. Może nie widać po mnie emocji tak bardzo, może nawet ich nie ma w większej ilości, ale ja po prostu jestem bardziej wnikliwa, w filmach czy serialach szybko wyczuwam to, co jest między wierszami. Podobnie w powieściach, jeśli nie bardziej… No i jeszcze:… Czytaj więcej »

Paulina K

Jestem nowa u Ciebie, przeczytałam dopiero kilka postów, ale juz wiem, że zostanę na dłużej :)
Odnalazłam trochę samej siebie w postach o snach, a teraz, po tylu latach życia, okazuje się, że jestem HSP.

Mam pytanie- czy poruszalas może kiedyś temat jąkania? Wyszukiwarka nic mi nie pokazuje, ale wolę się upewnić :)

Cieszę się, że tematy Ci pasują :)
O jąkaniu nigdy nie pisałam, ale może jest to dobry pomysł? Zwłaszcza, że w większości przypadków to się sprawnie leczy.

Joanna Misiak-Piotrowska

I wyszło na to, że i ja jestem wysoce wrażliwa … Nic dziwnego, że nie mogę nawet niektórych reklam oglądać, bo po prostu zaczynam współodczuwać i mnie boli… A hałasy, tłumy, zapachy … zupełnie wyprowadzają mnie z poczucia bezpieczeństwa … No i branie wszystkiego do siebie … Ehh… w zasadzie wszystko się u mnie zgadza. Cieszę się, że jestem jednak normalna :) I że więcej jest takich wrażliwców na świecie. W sumie bez nich świat nie byłby taki piękny, czyż nie?

Joanna Kloska

„Nie lubisz robić czegokolwiek pod okiem innych, bycie obserwowanym Cię stresuje i sprawia, że zaczynasz tracić pewność w rękach i robisz błędy.”- myślałam, że jestem nienormalna ;). Większość zdań do mnie pasuje. Też nie jestem taka wrażliwa na ból, ale już np. na jego wyobrażenie, chociażby pod wpływem jakiejś makabrycznej sceny w filmie – bardzo. Potrafię się popłakać na filmie animowanym na wzruszającej scenie. Spać ciągle nie mogę, bo myślę. Itd. Itp. Bez końca. Najgorsza (i najlepsza) jest ta emocjonalność. Często słyszę, że mam się nauczyć panować nad emocjami. Czy to w ogóle możliwe? Czasami doprowadzają mnie do szału, ale… Czytaj więcej »

Marios568

Też tak mam. A ogólnie, to tacy wrażliwcy oprócz wrażliwości emocjonalnej mają również wyostrzone zmysły, węchu, smaku, zapachu, dotyku i uszu. Tzw wysoka wrażliwość sensoryczna. To charakteryzuje ludzi HSP.. Również podniecamy i pobudzamy się silniej seksualnie, niż inni. To działa na wszystkie nasze sfery.

Beacze

Jestem w szoku… Większość z opisanych tu syptomów pasuje do mnie, nawet w tym momencie przeglądam internet po 3h bezowocnych prób zaśnięcia, a spać nie mogę, bo ciągle w głowie analizuje ile rzeczy muszę jutro zrobić i jak bardzo nie mam na nie czasu. Takie zapętlenie prowadzące do paniki. Nie przypuszczałam, że to może mieć jakieś naukowe uzasadnienie.

Aneta Kicman

Kolejny raz czytam u Ciebie coś, co kwalifikuje się pod disqusowe serduszko! Taki cenny wpis, a drugie tyle cennych słów w komentarzach. Bardzo się cieszę, że coraz więcej mówi się o tym, jacy tak naprawdę wszyscy jesteśmy różni, jak bardzo różnie możemy odbierać rzeczywistość – mam nadzieję, że dzięki temu będziemy mieć coraz większy szacunek dla innych ludzi. Też kwalifikuję się pod WWO, bardzo emocjonalnie przeżywam każde negatywne ad personam skierowane do mnie słowo i też od wielu lat (zwłaszcza w dzieciństwie) spotykam się z nieprzyjemnymi a nawet bardzo nieprzyjemnymi reakcjami czy ripostami, także od najbliższych, zwłaszcza że są charaktery,… Czytaj więcej »

Paulette

Dziękuję Ci za ten post, w pewnym sensie otworzyłaś mi oczy. Zawsze zastanawiałam się co jest ze mná nie tak, a tu proszę :) zaraz zagłębie się w temat.

Podejrzewam, że mogę być takim nadwrażliwcem, chociaż od dziecka uczyłam się nad tym panować i to ukrywać. No i jestem po prostu ogarnięta, poza tym dużo od siebie wymagam i publicznie nie przyznaję się do słabości. Ogólnie rzecz biorąc, jestem nadwrażliwa, skryta w sobie i wybuchowa- fajna mieszanka. Każdy, kto miał okazję stać się ofiarą mojego wybuchu potwierdzi, że mam trudny charakter :P Ale nadwrażliwość jest interesująca. Po prostu. Kiedyś myślałam, że wszyscy, tak jak ja, wzystkim się przejmują i są tacy „delikatni psychicznie”, dlatego też w stosunkach z ludźmi byłam bardzo ostrożna, żeby ich nie zranić. Dzięki temu jestem… Czytaj więcej »

Marios568

Ja jestem facetem i taką osobą. Może dlatego pociągają mnie Dominy ?

W sumie… nieraz szukamy w innych cech, które są uzupełnieniem tego, czego nam w sobie brakuje.

Marios568

Chyba przez tą moją silną wrażliwość potrzebuję czegoś silniejszego, chyba zresztą każdy wrażliwiec więcej czuje i więcej oczekuje.

Michał

Dopiero HSP i HSS w jednym to jest moc <3

Króliczek Doświadczalny

Dzięki, że zwróciłeś moją uwagą na HSS, dopiero badam te tematy, a teraz wiele mi się rozjaśniło. Pocieszające, że da się pogodzić jedno z drugim.

Michał

Luz :). HSP nie jest częstym zjawiskiem, ale połączenie HSS z HSP to już rzadkość z tego, co sam ogarnąłem. Mam przygotowany na ten temat szkicowy wpis na bloga, ale jeszcze nie wiem kiedy opublikuję :).

AGATA

Mógłbyś to rozwinąć?;)

Michał

Highly Sensitive Person i High Sensation Seeker to jednej osobie oznacza posiadanie niejako skrajności. Z jednej strony potrzebujesz mnóstwa doznań, a z drugiej bardzo odczuwasz ich „jakość”. Jeżeli są w porządku (pozytywne dla Ciebie) to masz coś w stylu orgazmu. Jeżeli nie – cierpisz katusze. Taka dobroć i przekleństwo w jednym.

Janina Mazurek

Często płaczę na filmach, które mnie wzruszają…uczulona jestem na krzywdę ludzi (zwłaszcza dzieci) i zwierząt …Za bardzo biorę wszystko na siebie i do siebie przez co się przejmuję…taka już jestem….

JuliaHebdzyńska

Ten wiersz, to idealne potwierdzenie cudowności wrażliwości. :)
Pozdrawiam ciepło!

Zielpy

Nie wiem, czy się kwalifikuję, ale…
…niech zgniją w Sztumie osoby znienacka łapiące za boki w okolicach nerek, aż mnie wzdraga teraz, choć ostatni raz miało to miejsce kilka lat temu. Domena głupich, roześmianych chłopaczków, walcie się, pajace.
…kiedy ktoś koło mnie stoi, to zaraz wydaje mi się, że robię coś źle.
…jestem typowo introwertycznie rozdrażniona, gdy dzieje się wokół za dużo, za głośno i za jasno.
…moje życie wewnętrzne starcza mi za zewnętrzne.
…zgrywam twardzielkę :D
A wszyscy ci, którzy mylą nadwrażliwość i introwertyzm ze smutkiem, dołem i EMO, są płytcy. Serio, to oficjalna diagnoza.

edii

Ja dowiedziałam się o tym, że jestem osobą nadwrażliwą trzy lata temu, a uświadomiła mi to taka dziewczyna z Niemiec, z którą zaczęłam wymieniać listy. Ona też sprezentowała mi książkę Elaine. Było to dla mnie bardzo odkrywcze i… pokrzepiające w pewnym sensie. Od dziecka zadawałam sobie pytania co jest ze mną nie tak, dlaczego mi pewne rzeczy nie przychodzą tak łatwo jak innym i dlaczego to, jak ja żyję, jak się zachowuję jest w powszechnym mniemaniu „gorsze”. Czułam się często niesprawiedliwie oceniana, bo to co dla mnie było normalne, dla innych już nie. Książkę Elaine przeczytałam w wersji angielskiej 3… Czytaj więcej »

Klaudia Jaroszewska

mam koleżankę,która wzruszała się na wszystkim, czym się dało…

orangenanu

Ja uważam że każda osoba jest w jakimś stopniu miej lub więcej wrażliwa. Zależy zapewne też od okoliczności…pewne tematy są bardziej czułe inne mniej. :) Pozdrawiam

Jasne, wrażliwość posiada każdy, tylko niektórzy mniejszą, inni większą a jeszcze inni typową. Nie opisuje się ludzi przez posiadanie lub brak tej cechy, a jedynie jej stopień :)

Teresa M. Ebis

Oto ja – nadwrażliwiec. Jest mi z tym dobrze.
Cieszę się, że trafiłam na Twój tekst :)

Agnieszka Rola

A można zmienić swój wzorzec osobowy? Bo jakoś do początku studiów miałam problemy w stylu: „Nie pójdę spytać pana w bufecie, czy nie zostawiłam kurtki, bo się wstydzę”, a potem, jak postanowiłam przenieść się na uczelnię ponad 300 kilometrów od domu i byłam zdana na siebie, to ta moja wrażliwość powoli zaczęła się wytracać (chociaż 14 punktów z listy powyżej mogę z czystym sumieniem odnieść do siebie :P).

A nie mylisz tu wrażliwości z nieśmiałością? Bo taka sytuacja jak opisujesz jest dla mnie raczej przykładem nieśmiałości :) Można być i nieśmiałym, i wysoko wrażliwym, ale nieśmiałość nie zawsze wynika z wrażliwości. No i co jest pocieszające, można nad nią pracować, choćby przez rzucenie się na głęboką wodę jak było u Ciebie, kiedy zmieniłaś otoczenie :)

Monika Dudzik

Jestem taką właśnie osobą. Kiedyś strasznie się tego wstydziłam, bo w dzisiejszym świecie takie osoby są postrzegane w kategoriach słabeuszów – lub określane wieloma nieprzyjemnymi epitetami. Teraz jest inaczej. Najważniejsze przecież, abym to ja czuła się sama ze sobą dobrze i umiała doceniać swoje własne zalety – tak też zresztą się dzieje.

Wiola Galla

Bycie nadwrażliwcem nie ułatwia życia. Mnie strasznie drażni jak rycze na filmach a mój mąż pod nosem się ze mnie śmieje :D

Skąd ja to znam ;)

Wiesz, że nie miałam o tym pojęcia, a większość z tych podpunktów idealnie opisuje mnie. Na przykład to, że łatwo mnie wystraszyć. Z tego powodu cały czas w domu słyszałam „ona się wszystkiego boi”. Przez to do dzisiaj wychodząc z pomieszczenia mówię zawsze do siebie „Ania, pamiętaj, że ktoś może stać za drzwiami, nie przestrasz się i nie pokaż tego”. Oglądając z rodzicami filmy to tak zaciskam zęby, żeby się nie popłakać, bo znowu coś usłyszę. Ja mam też coś takiego, że bardzo często szklą mi się oczy i to nie tylko ze smutku, ale i z radości, dumy, zaskoczenia.… Czytaj więcej »

A wiesz, że jak zastanawiałam się do którego ze znanych mi blogerów bym mogła to dopasować, to pomyślałam o Tobie? Mam wrażenie, że te cechy czasami przebijają z twarzy albo ze spojrzenia. Niektórzy pewnie mylą to z nieśmiałością, ja określam jako delikatność :) Nie podejrzewałabym Ciebie akurat o złośliwe intencje :) Introwertyzm – ekstrawertyzm to skala natężenia tych cech i można być w różnych jej punktach, większość osób ma cechy jednych i drugich, skrajnych ekstra- albo intro- jest dość mało :) A z tymi wszystkimi podziałami, pewnie może być i tak, że ktoś sobie tego użyje jako wymówkę, ale wydaje… Czytaj więcej »

Oo, dzięki, ciekawe. :) Masz rację uświadomienie sobie, ale też innym ludziom, że nie jest się dziwakiem, kimś gorszym, tylko po prostu innym jest ważna i fajnie, że się do tego przyczyniasz. :)

Aneta Kicman

Och mi też się oczy szklą od różnych emocji :) Nawet od stanu „flow” :D

Koharu Gosia

To ja! Pokazałam pierwszy filmik narzeczonemu i o ile skomentował „ue, że jesteś highly sensitive to ja wiedziałem i bez filmu ;)”, to przyznał też, że rzeczywiście się tak zachowuję, np. z tym robieniem list :D Głośne dźwięki, lub ostre światła czy nieprzyjemne zapachy… To by wyjaśniało wychodzenie z klubu po jakichś 3 minutach… o ile w ogóle wejdę. A jak już jakimś cudem wejdę i zostanę dłużej, to potem kilka dni muszę odpocząć od ludzi ;) Bardzo to ciekawe!

Ten moment z listami mnie szczególnie rozbawił :D Ja akurat aż tak nie rozpisuję wszystkiego na szczegóły, ale i tak codziennie czuję wewnętrzny przymus zrobienia sobie listy zadań, bez tego dzień jakiś taki niepełny ;)

Marta Maksylewicz

21pkt.. Wynik mnie jakoś wcale nie zaskoczył :)
Bardzo często słyszę od bliskich teksty w stylu „przestań tak rozpamiętywać tę sytuację!”, „no, popłacz się jak zwykle!” albo „nie histeryzuj!”… Nie mają pojęcia jak bardzo chciałabym umieć inaczej się zachowywać w pewnych sytuacjach. Przykro mi, nie potrafię. Oczywiście do tego dochodzą objawy fizyczne, czyli nerwica i większa podatność na stres. A ktoś potrafi mi w twarz wykrzyczeć, że to wyuczona poza mająca na celu wzbudzenie współczucia…
Chciałabym bardzo móc kontrolować swoją emocjonalność…

Kurcze, strasznie to przykre słyszeć coś takiego, takie słowa zamiast motywować czy pomóc, sprawiają, że jeszcze bardziej chce się płakać i strasznie trudno wtedy nad tym zapanować, bo dochodzi też uczucie niezrozumienia przez innych. Dr Aron twierdzi, że da się usprawnić kontrolę emocji w takich przypadkach, tyle że to wymaga sporo pracy, najlepiej z terapeutą albo jakąś wyrozumiałą osobą. Chociaż myślę, że i samodzielnie da się nieco tutaj poprawić: http://hsperson.com/emotional-regulation-and-hsps/ Jako podstawę wymienia tam: 1. Akceptację swoich uczuć. 2. Pozbycie się wstydu za ich odczuwanie. 3. Wiarę, że można sobie z nimi poradzić równie dobrze, jak inni, 4. Ufność, że… Czytaj więcej »

Marta Maksylewicz

To może ja też spróbuję tej medytacji? :) Muszę o tym poczytać w najbliższym czasie… :)

Polecam, bo te wszystkie emocje potrafią być naprawdę fizycznie wyczerpujące, organizm się autentycznie męczy, więc jego wyciszanie przez medytację wydaje się dobrym tropem.
Kiedyś regularnie medytowałam, w sumie nie świadomie z tego powodu, ale przy okazji też pomagało mi to utrzymać organizm w dobrym stanie. :)

Matilda Aurora

Cieszę się, że poszło to dalej. Myślałam o napisaniu czegoś bardziej ogólnego na ten temat, ale widzę, że już nie muszę ; p Poza tym mój blog nie ma takiego zasięgu, wiec tym lepiej.
Tak poza tym, powstaje film, premiera 10 września http://sensitivethemovie.com/

O, nie wiedziałam o tym filmie, dzięki! Mam nadzieję, że dotrze on do jak największej liczby osób :)

Arcy Joko

17 na tak, ale wiedziałam, że jestem mega nadwrażliwa jeszcze zanim przeczytałam ten tekst. Swoją drogą nie wiedziałam, że to jest jakoś nazwane, miałam się po prostu za osobę, która jest ogromnie emocjonalna i mega nadwrażliwa. Myślę, też że zastraszająca ilość ludzi nie rozumie co czuję w pewnych sytuacjach i dlaczego tak mocno coś odczuwam. Zwykle ktoś dziwi się po prostu, że łzy mi lecą na wiadomościach, albo że jak opuszczam jakieś miejsce (np wakacyjne) to potem mam stan przytłaczającej nostalgii przez miesiące. Oprócz tego świadomie unikam filmów o tematyce wojennej bo nie jestem w stanie ich znieść. I mogłabym… Czytaj więcej »

Arcy Joko

Ach zapomniałabym „Posłanie do nadwrażliwych” – niesamowite, chyba właśnie odkryłam swój własny hymn

pysia buu

18 na tak. rozumiem co czujesz :> chociaż często mam wrażenie, że jako introwertyk i jeszcze WWO jestem życiową niedojdą :<

Dobre jest to, że mając te cechy da się jednak zaadaptować do środowiska i normalnie (na ogół) w nim funkcjonować. U mnie o tych cechach wiedzą tylko najbliżsi, co nie znaczy, że to rozumieją :)
Ale teraz, mając taką podstawę teoretyczną, można im to lepiej wyjaśnić i zobrazować. :)

Odkąd przypadkowo poznałam Cie na jednym ze spotkań blogerów czytam Twój blog nałogowo. Twój artykuł jest świetnie napisany. Czekam na Twoją historię bo może okazać się moją historią…
To prawda, że „Niestety, nie da się zbyt długo tłumić prawdziwego ja – w skrajnych przypadkach doprowadza to do kryzysu…”
Nasze społeczeństwo choruje na niewiedze a ona przyczynia się do stygmatyzacji i przyklejania łatek…

Anna Tabak

Świetnie, że o tym piszesz. Tak po cichu liczę, że im więcej będzie się mówić o różnych typach osobowości, tym więcej przyjdzie zrozumienia i akceptacji ze strony innych. Masz całkowitą rację, że tłumienie swojego prawdziwego „ja” i przyjmowanie na siłę przeciwnych cech do niczego nie prowadzi – też się o tym przekonałam. Jak zwykle bardzo wartościowy tekst! A wiersz uwielbiam odkąd trafiłam na niego jeszcze w liceum :)

sieczkarnia

To o mnie! Pozdrowienie uwielbiam, jest moim mottem od wielu lat, czymś takim co mnie w całości określa. Poza tym chorowanie na depresję kliniczną, bycie chadowcem, introwertykiem(choć ostatnio zbyt towarzyskim) składa się na bycie WWO totalnie. I właśnie przez wspomniane zbyt mocne socjalizowanie się ostatnimi tygodniami, mam w planach jeszcze pobyć z ludźmi tylko jutro, a potem do końca miesiąca zastosować towarzyski bunkier, odciąć się od meetingów i całkowicie zająć sobą. A taki bunkier to dla mnie i lekarstwo i po prostu naturalna metoda psychicznego plasterka na duszę. A właśnie przez ostatnie zbyt mocne grandzenie, imprezowanie, kawkę i stres dorobiłam… Czytaj więcej »

Wiesz, że ja też byłam poszukiwaczką wrażeń i miłośniczką stymulantów, tak totalnie wbrew sobie. Wtedy jeszcze miałam na tyle słaby kontakt ze swoim organizmem, że nie czułam jak mnie to niszczy :/
Teraz spokój jest mi niezbędny, tak jak mówisz – wręcz fizycznie.

Odrabiam już od dzisiaj towarzyski detoks, co też połączy się pewnie z detoksem od stymulacji, alkoholu. Co dalej zobaczymy, ale mam ochotę na odmianę i rewolucję.

Justyna

Ciekawy tekst. Mam wrażenie, że u mnie taka nadwrażliwość rozwija się wraz z wiekiem… albo może, zmieniają się dominujące jej aspekty. Jako dziecko i początkujący student miałam więcej problemów z tą psychiczną stroną (nadmierne analizowanie, przejmowanie się, itp), teraz górę biorę czynniki fizyczne. Kiedyś bezproblemowo spałam w głośnych miejscach, teraz przeszkadza mi każde gadanie, film, impreza za ścianą, a za smród fajek czy mlaskanie najchętniej wysyłałabym na karę chłosty :) I dopiero po powyższym tekście powoli rozumiem swoją nieadekwatną irytację w momentach kiedy np. skończy się mleko do kawy (AAARGH JAK ON MÓGŁ MI CAŁE WYPIĆ!!11oneone!!) albo kiedy luby zrobi… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny

Ja z zaśnięciem w hałasie nie mam problemu, choć co się najpierw nadenerwuję, to moje. Za to wszystkie nagłe dźwięki typu dzwonek domofonu, włączona syrena na ulicy sprawiają, że podskakuję. Podobnie jak po złapaniu pod żebra – to moja pięta achillesowa. Z głodem też mam podobnie, jak zgłodnieję albo zachce mi się pić gdzieś na ulicy to nieważne ile bym była od domu, muszę coś kupić, zjeść, wypić, bo inaczej padam na twarz i trzeba mnie za sobą ciągnąć ;)

Kamila

O to to! Mam bardzo podobnie, stukanie paznokciem, długopisem, mlaskanie, trzaskanie, siorbanie…aż się we mnie gotuje od środka, nie znoszę też jak ktoś przestawi mi jakąś rzecz bez pytania a dokładnie wiem gdzie ona wcześniej leżała. Zawsze miałam też problem ze zgłaszaniem się do odpowiedzi – podstawówka, gimnazjum, liceum no i studia – zawsze dużo wcześniej analizowałam co powiedzieć, co inni o mnie pomyślą i zajmowało mi to tyle czasu, że w końcu się nie zgłaszałam pomimo wiedzy. Nie mogę oglądać też smutnych filmów bo od razu rycze :D wysoka reaktywność + cechy neurotyczne, to u mnie dominuje niestety

Jacek eM: dizajnuch

Nauczony Twoim tekstem o introwertykach i testem w nim, przeanalizuję sobie drugi raz odpowiedzi i siebie samego, bo po pierwszym razie mam znowu 90% trafień. Bo na pewno ciężko mnie nazwać nieśmiałym, ale jak sobie przypomnę niektóre sytuacje z życia, to nie wiem, czy to naturalne, czy wyuczone. Na pewno kobiety mnie onieśmielały pół życia :)

Wiesz, że nieśmiałość jest właśnie wyuczona? :) Cechą wrodzoną może być np. lekkie wycofanie, w sensie zastanawiania się przed zaangażowaniem się w jakąś akcję, ale może to przeistoczyć się w nieśmiałość pod wpływem środowiska i reakcji innych :)
A z tym onieśmielaniem przez kobiety – znałam właśnie wielu kolegów którzy w normalnych sytuacjach byli pewni siebie, ale w przypadku gdy zbliżali się do kobiet tracili to wszystko :)

Nie wiedziałem, ale jak się temu bliżej przyjrzeć, to do mnie pasuje, bo mi się ta nieśmiałość wykształciła w wieku wczesno-nastoletnim.
Gdy już się zbliżam, to jest OK, gorzej było się przemóc do tego zbliżania :)

Dorota

Z odpornością na ból i na głód bywa różnie.Przeszłam 6 operacji, dwie cesarki i kilka mniejszych zabiegów i to mnie trochę uodporniło, na tyle że nie proszę o znieczulenie stomatologa, czy do zastrzyku. Ba! nawet je sobie sama robię. :) Ale zapachy i dźwięki potrafią mi zaburzyć równowagę. Unikam też ciężkich tematów w filmach czy w książkach. Jednak jako bliźniak potrafię też wystawić pazurska ;)

Króliczek Doświadczalny

Myślę że zwłaszcza po porodzie kobietom zmienia się skala bólu :)

Dorota

Na pewno coś w tym jest, choć naturalnie nie rodziłam, no ale 3 operacje brzuszne też swoje robią ;) Za to od dziecka dostawałam masę zastrzyków, byłam już wtedy tak odporna, że chodziłam sama do przychodni, bez mamy :)

Króliczek Doświadczalny

Może dlatego pracowałaś później jako pielęgniarka, tak? :)

Dorota

Pewnie tak, coś mi odbiło, pewnie też chciałam naumieć się je robić.:D Ale że nikt mi tego pomysłu z głowy nie wybił to się dziwię, już po szkole żaden zakładowy lekarz nie chciał podpisać. Podpisywali, owszem, ale z zastrzeżeniem, że tylko do lekkiej pracy, bez nocnych zmian,bez dźwigania… później przestało to kogokolwiek obchodzić. W pracy nie ma podziałów na lżejszą czy inną pracę i w końcu się nie dziwię :)

Ostatnie wpisy

Dlaczego ludzie zniechęcają się do psychoterapii albo w nią nie wierzą

Mimo rosnącej społecznej akceptacji dla chodzenia na terapię, często można spotkać się z komentarzami, które w najlepszym razie wyrażają powątpiewanie w tę metodę, w...

Nie, nie jesteś wysoko wrażliwym empatą

Na tym blogu mogliście zapoznać się z pojęciem osoby wysoko wrażliwej i empaty. Pisałam o nich w czasach, kiedy te pojęcia dopiero wchodziły do powszechnego...

Skutki uboczne euforii

Tyle razy zastanawiałam się, jak wrócić do pisania tutaj. Bo to, że chciałam wrócić, wiedziałam już jakiś kwartał temu, nie wiedziałam tylko, z czym...
108
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x