ODPICUJ SOBIE GMAILA – PRZYDATNE USTAWIENIA I MODYFIKACJE

 

Każde dziecko dobrze wie, że najlepszą pocztą Gmail jest! A jeśli jeszcze tego nie wie, to czas najwyższy, by porzuciło swoje spamiaste skrzynki na wp czy onecie. W opinii redaktorów serwisów technologicznych (i mojej skromnej też), Gmail wygrywa wszystkie rankingi darmowych kont pocztowych, a lista jego zalet wydaje się nie mieć końca: skutecznie odsiewa spam, można łatwo przekierować na niego pocztę z innych kont, ma przydatne etykiety, wbudowany czat, podwójne zabezpieczenia dla bojaźliwych, wygodną aplikację na telefony, estetycznie wygląda i te pe, i te de, tu można by dopisać te wszystkie epitety, którymi wyznawcy Apple’a z namaszczeniem opisują jego produkty. A najlepsze w Gmailu jest to… że może być jeszcze lepszy, jeśli go odpowiednio skonfigurujesz. Służą do tego ukryte w jego czeluściach ustawienia, jak i zewnętrzne aplikacje. Zajrzyj i przekonaj się, jak możesz sobie ułatwić i uprzyjemnić korzystanie z tej poczty.

PORZĄDKI, SYSTEMATYZACJA 


– Stwórz sobie system wiadomości 

Poświeć chwilę i posegreguj swoje wiadomości tematycznie, nadając im etykietki (opcję znajdziesz w menu Ustawienia, oznaczonej ikoną koła zębatego i zakładce Etykiety). Dostępne są zarówno etykiety systemowe, jak i zdefiniowane przez nas samych. Po nadaniu odpowiedniej etykiety nowemu mailowi trafia on do dostępnego z boku foldera, a każda kolejna wiadomość od danego kontaktu jest już od razu opatrzona wybranym słowem i kolorem, dzięki czemu wiem, na co np. muszę odpisać w pierwszej kolejności. Mój system grupowania maili nie jest jakiś skomplikowany, ale możliwości do wykorzystania w tym temacie jest znacznie więcej – polecam sprawdzić.

– Włącz powiadomienia na pulpicie

Jeśli czekasz na ważnego maila, a jednocześnie chcesz robić coś innego, niż tylko patrzeć na skrzynkę, włącz sobie powiadomienia na pulpicie, które wyskakują po prawej stronie paska zadań i zawierają nadawcę i temat wiadomości. Opcję włączasz przez Ustawienia, w zakładce Ogólne i znajdującej się na dole sekcji Powiadomienia na pulpicie. 

– Liczba nowych wiadomości przy favikonie 

Dzięki tej opcji mając kilka otwartych okienek w przeglądarce na bieżąco podglądasz ile masz nieprzeczytanych wiadomości. Zainstalujesz ją przechodząc do Ustawień i zakładki Laboratorium a w niej włączając opcję Ikona nieprzeczytanej wiadomości.

– Odepchaj skrzynkę 

Pojemność konta na Gmailu jest ogromna i cały czas rośnie, ale może się zdarzyć, że przy intensywnym korzystaniu zbliżymy się do jej limitów. Aby tego uniknąć, warto zajrzeć na FindBigMail.com. W FindBigMail podajemy hasło do naszej poczty, a serwis sortuje wiadomości według wielkości – dzięki temu możemy pozbyć się największych kobył, które pewnie nie są już nam potrzebne.

 

– Skuteczniejsze wyszukiwanie archiwalnych wiadomości

Przepastne archiwum Gmaila pozwala praktycznie nie kasować starych wiadomości (jeśli jesteśmy tacy sentymentalni), ale czasem odszukanie konkretnego maila sprzed roku staje się wyzwaniem. Żeby radzić sobie  z tym lepiej, możemy wpisywać dodatkowe wyrazy i symbole do wyszukiwanych słów kluczowych, np. from:kroliczekdoswiadczalny subject:blog has:attachment – dzięki temu wyświetli Ci wszystkie maile od Króliczka Doświadczalnego, na temat bloga, zawierające załącznik. :) Pełna lista znaczników wyszukiwania zaawansowanego znajduje się pod adresem: support.google.com/mail/answer/7190

PRODUKTYWNOŚĆ

– Nie zapomnij o zleconym zadaniu, przypomnij o odpowiedzi


Czasami dostajemy maila z zadaniem, prośbą czy planem do wykonania dopiero za jakiś czas, np. za tydzień czy miesiąc. Żeby nie zgubić takiego maila gdzieś na końcu listy, czy w archiwum, możemy posłużyć się narzędziem  Boomeranggmail.com. Dzięki niemu w wybranym przez nas terminie ważny mail wraca na szczyt listy wiadomości. Inne opcje dostępne w Boomeranggmail to opóźnienie wysyłki napisanego maila (możesz wybrać dowolną godzinę i dzień, w którym to nastąpi), przypomnienie o braku odpowiedzi na naszego maila, albo sprawdzenie, czy został on otwarty i czy kliknięto w zamieszczone w nim linki. Darmowa wersja Boomeranga pozwala na sprawdzenie 10 wybranych wiadomości miesięcznie, inne typy konta, z brakiem limitów wiadomości kosztują od 5$ miesięcznie.

– Przyspiesz pracę skrótami klawiszowymi

Mało kto wie, że Gmail można przyspieszyć używając skrótów klawiszowych. Zamiast szukać myszą pola wyślij, wystarczy wybrać na klawiaturze R, zamiast klikać na odpisz, wystarczy wcisnąć C. Lista wszystkich skrótów wyświetli się gdy wybierzecie Shift + ?.

– Zmień maile w listę zadań i nadaj im priorytet


Taskforceapp.com
 to przydatna aplikacja, która pozwala przekształcić maile w zadania i tworzyć z tych zadań listy. Dobra organizacja i oszczędność czasu w jednym.

– Zagraj w inbox zero

 

Swego czasu blogerzy lansowali modę na dążenie do inbox zero, czyli odpowiadania na wszystkie maile, tak aby nic nie zostawało w skrzynce pocztowej. Nie zawsze jest to proste zadanie, ale pomaga… grywalizacja. Wykorzystuje ją m.in. usługa Emailga.me (tak, me to w tym wypadku domena i jest to pełen adres). Dzięki niej na uporządkowanie poczty mamy określony czas i w ciągu sekund musimy podejmować decyzje co do nowych maili – czy odpisujemy, kasujemy, czy archiwizujemy. Jeśli odpisujemy, mamy na to tylko 3 minuty. Za każde działanie otrzymujemy punkty i zbieramy bonusy, a  całość dzieje się w zewnętrznym serwisie , który łączy się z naszą pocztą.

– Skup się tylko na ważnych mailach 

Nie każdy mail jest ważny i wart poświęconej uwagi. Dzięki aplikacji na telefony AwayFind.com nie trzeba śledzić wszystkiego, co przychodzi nam na skrzynkę. Możemy skonfigurować usługę tak, by powiadamiała nas tylko o wybranych, najważniejszych typach wiadomości. Przydaje się na wakacjach. W wersji podstawowej – darmowa.

– Ustawianie automatycznych odpowiedzi o nieobecności

 

Wyjeżdżasz na wakacje, masz urlop od pracy, bloga? Możesz ustawić automatyczną odpowiedź na przychodzące e-maile, w której będziesz informować o swojej nieobecności lub terminie powrotu i przewidywanej odpowiedzi. Szukaj tej opcji w Ustawieniach, przewiń na dół do pola Wiadomość o nieobecności. Możesz ustawić, by taką wiadomość otrzymali wszyscy albo tylko wybrane osoby.

 

BEZPIECZEŃSTWO, WALKA ZE SPAMEM– Weryfikacja dwuetapowa przy logowaniu

 

Pod adresem myaccount.google.com/security znajduje się możliwość włączenia weryfikacji dwuetapowej podczas logowania na swoje konto. Dzięki temu całe Twoje konto Google (czyli poczta, ale np. i blog, jeśli masz go na Blogspocie), jest strzeżone przez hasło, jak zazwyczaj, ale i przez kod, który dostaniesz na telefon lub przez specjalną aplikację.

– Skończ z niechcianymi newsletterami

 

Jeśli nie ogarniasz już ilości przychodzących newsletterów i powiadomień z różnych serwisów, zamiast szukać w każdym z nich opcji „unsubscribe„,  skorzystaj z Unroll.me (tak, to już cały adres). Dzięki temu łatwo można zarządzać wszystkimi subskrypcjami i np. ustawić by wszystkie powiadomienia przychodziły w jednym, łącznym mailu, raz dziennie.

– Wyśledź nadawcę maila

 

Nadawca maila, którego otrzymałeś nie wygląda znajomo, ale pisze jakbyście znali się od dawna? Skorzystaj z Rapportive.com, które wyśledzi nadawcę w serwisach społecznościowych i wszelkich bazach danych, udostępniając Ci z boku maila cały zbiór informacji na jego temat.

 

– Anuluj wysyłanie wiadomości

 

Ile razy zdarzyło Ci się, że kliknąłeś ‚wyślij’ zbyt wcześnie, kiedy mail zawierał błąd, nie zdążyłeś dołączyć załącznika, albo wpisałeś nie tego co trzeba odbiorcę? W Gmailu jest na szczęście opcja ‚cofnij wysyłanie‚ z możliwością ustawienia czasu, przez jaki wyświetla się ona nad wysyłaną wiadomością.  Znajdziesz ją w pierwszej zakładce Ustawień. Naprawdę warto to włączyć, nie zliczę przypadków, w których uratowało mi to życie.

…I INNE

 

– Stwórz sobie podpis graficzny

Choć niektórzy twierdzą, że graficzna sygnatura pod każdym mailem to oznaka braku gustu, czy wręcz postępek wbrew netykiecie, to jednak sporo osób nadal traktuje to za świetny sposób na dodanie profesjonalnego sznytu swoim wiadomościom. Jeśli też do nich należysz, oprócz standardowych słów: „Pozdrawiam, Imię Nazwisko, Adres Strony”, w podpisie Gmaila możesz dodać np. logo bloga albo swoje zdjęcie. Wystarczy kliknąć na Ustawienia i dokonać edycji w sekcji Podpis, znajdującej się w pierwszej zakładce. Wpisz tam dowolny tekst, formatując go przyciskami z ramki i dodaj zdjęcie/logo korzystając z ikonki Wstaw obraz. Możesz go też podlinkować. W Laboratorium Gmaila (Ustawienia > Laboratorium) znajduje się też opcja Odpowiedzi bazujące na szablonach, dzięki której można ustawiać różne podpisy dla różnych adresatów.

– Sprawdź pisownię

Kto nie dostał/wysłał nigdy maila z błędami ortograficznymi, ręka w górę! Tymczasem w Gmailu podczas tworzenia nowej wiadomości wystarczy kliknąć na ikonę strzałki w dolnym prawym rogu i wybrać sprawdź pisownię. Polecam zwłaszcza przed wysłaniem ważnego maila (a przy wysyłaniu CV i maili dotyczących współpracy KONIECZNIE!).

– Dołączaj duuuże pliki – nawet do…. 10 GB

 

Jeśli myślisz, że w załączniku do maila nie da się wysłać całego filmu… to się mylisz. Standardowo załączniki mogą ważyć do 25 MB, ale jeśli najpierw wgrasz je na Dysk Google, możesz zwiększyć ich rozmiar nawet do 10 GB. Później, podczas pisania maila kliknij po prostu ikonkę Wstaw pliki za pomocą Dysku.

A może Ty znasz jeszcze jakieś ciekawe funkcje i dodatki do Gmaila?
Daj znać!

Źródła informacji i inspiracji: 
support.google.com/mail
artykuly.softonic.pl
antyweb.pl
Asia | LessFearhttps://www.lessfear.pl
Joanna. Pasjonatka psychologii, copywriterka, wrocławianka. Kocha świat nauki, ale ciągle wierzy w magię. Zadaje za dużo pytań i nie może żyć bez podróży. Jej duchowym zwierzęciem jest ratel miodożer.

27 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nika

Da się w gmail zautomatyzować wysyłanie kopii wysyłanego maila na swój własny adres (a nie tylko umieszczanie go w wysłanych)? Poprzez automatyczne dodawanie swojego adresu jako odbiorcy w BCC.

Vinelly

Świetny post!

Monika

dzięki :)

Ta ostatnia sztuczka, z dołączaniem dużych plików, rozwiąże tyle moich problemów! Dzięki :D

Z miłości do...

Świetny post! o wielu rzeczach nie miałam pojęcia. Dzięki :)

Klaudia Jaroszewska

ja mam na tyle mało wiadomości że nie mam problemu z tym :)

Hai Le

Ja tylko napiszę, że opisanie na mejla w 3 minuty to dla mnie niemożliwość. I obym w życiu nie dostawała takich, które się tak da.

No i jest jedną wada Gmaila i to nawet poważna, nie działa w Chinach. I to w ten sposób, że Chińczyk wysłanego przez nas mejla nawet nigdy nie dostanie.

Króliczek Doświadczalny

Ja jak tak patrzę na swoją skrzynkę to sporo dostaję takich, na które można by odpowiedzieć w tym czasie- np. prośby o potwierdzenie, podanie jakichś prostych danych, albo inne, gdzie trzeba tylko podziękować czy coś załączyć. Dłużej zajmuje zebranie się do odpisania, niż samo odpisanie :) Ale to zależy też czy używa się poczty do celów prywatnych czy zawodowych.

A co do Chin to nie miałam pojęcia… Zawsze się czegoś ciekawego od Ciebie dowiem :)

Małgorzata Lech

unrolll me kocham go już teraz:)

iKlaudiacz

Gmail jest zdecydowanie najlepszą pocztą. Korzystałam z niego standardowo, ale po tym poście stwierdzam, że są jeszcze większe możliwości.
Dzięki. ;)

Paulina Wyszyńska

Uważałam, że na swoim Gmailu wymiatam, a nie miała pojęcia, że mogę mieć powiadomienia na pulpicie. Dzięki!

Sowa

Powiem tylko, że baaaardzo dziękuję za ten wpis :)

Świnka

Świetne informacje! Sama mam pocztę na gmailu ale o połowie opisanych przez Ciebie funkcji nie wiedziałam!!!

Ekstrawagancka

O rety! Zaraz zabieram się do ogarnięcia tego wszystkiego, bo gmail jest znacznie lepszy od o2, ale zawsze przerażała mnie surowość w wyglądzie i obsłudze :D

Wygląd na szczęście da się też dopasować – jest tam opcja motywy gdzie można ustawić tapetę, w tym taką która zmienia się w zależności od pory dnia. No i wiele innych rzeczy jest tam modyfikowalnych :)

Gabriela

Obecnie nie wyobrażam sobie skrzynki pocztowej innej niż ten z Gmaila. Mam tam tylko to, co chcę mieć – żadnego spamu, żadnych głupich reklam, nic. Tylko moje najważniejsze informacje. :) Fajnie, że opisałaś te opcje – kilku z nich kompletnie nie znałam, a bardzo mi się przydadzą! :)

malenkabloguje

Ooo tak, potwierdzam, że gmail to dużo większe możliwości :]
PS Dzięki za unrolla, właśnie sobie nieco oczyściłam skrzynkę z newsletterów :]

Czasem człowiek sobie nie zdaje sprawy na ile ich był zapisany ;)

Karolina

No i chyba mnie przekonałaś. Już ostatnio z 4 mail zrobiłam 2, przepinając programy, newslettery itp. Ale chyba czas najwyższy przenieść się na gmaila tym bardziej że blog i tak jest pod google podpięty.

Jak ktoś ma bloga na Blogspocie to rzeczywiście mail na tej poczcie jest najlepszym rozwiązaniem, przynajmniej ten do spraw blogowych :)

Mrslifestyle.pl

O rany ale Ty masz wiedzę na temat tego narzędzia ;) Ja niestety mam odwieczny problem z porządkiem w mailach i robię wszystko, żeby tylko nie musieć tam sprzątać. Ekstra, że można cofnąć wysyłanie wiadomości, w końcu skończy się mój koszmar z permanentnym zapominaniem o różnych detalach i rozwodzeniu się na 5 maili ;)

Ja wiecznie zapominam dodać załącznika i wtedy to cofnij jest na wagę złota :)

Dorota

O super, chętnie sobie założę tam konto. :

Iga Będkowska

Bardzo lubię „grać” w inbox zero :)

Rincewind99

Znałam prawie wszystkie… ale „prawie” robi wielką różnicę.

Za Findbigmail wiszę Ci skrzynkę piwa (albo czekolad :D)!

Może być skrzynka piwa czekoladowego ;)

Justyna Rolka

Rozkminiłaś gmaila:)

Ostatnie wpisy

Dlaczego ludzie zniechęcają się do psychoterapii albo w nią nie wierzą

Mimo rosnącej społecznej akceptacji dla chodzenia na terapię, często można spotkać się z komentarzami, które w najlepszym razie wyrażają powątpiewanie w tę...

Nie, nie jesteś wysoko wrażliwym empatą

Na tym blogu mogliście zapoznać się z pojęciem osoby wysoko wrażliwej i empaty. Pisałam o nich w czasach, kiedy te pojęcia dopiero wchodziły do powszechnego...

Skutki uboczne euforii

Tyle razy zastanawiałam się, jak wrócić do pisania tutaj. Bo to, że chciałam wrócić, wiedziałam już jakiś kwartał temu, nie wiedziałam tylko,...
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x