Jedną z najfajniejszych i chyba najbardziej przydatnych rzeczy, do jakich można wykorzystać sny, jest rozwiązywanie bieżących problemów. I nie mówię tu o dochodzeniu do nich przez czasem dość żmudny proces interpretacji, ale o podrzucanie rozwiązań przez podświadomość w bardziej uproszczonej i czytelnej formie. Co należy zrobić, żeby tak się stało? Najoczywistsza oczywistość – po prostu sobie ten sen zamówić.
Poza rozwiązywaniem problemów i znajdowaniem odpowiedzi na nurtujące pytania, zamawiane czy też zadawanie snów (zwane również inkubacją) można zastosować w celach czysto hedonistycznych albo relaksacyjnych – kiedy zależy nam na tym, żeby nasze sny były bardziej pozytywne, przyjemne, a przez to też dawały bardziej efektywny wypoczynek.

ZANIM ZACZNIESZ

Zanim zaczniesz, warto by było, żebyś kontynuował już od jakiegoś czasu prowadzenie dziennika snów i regularnie interpretował sny. Tak jak przy każdym manewrze ze snami musisz mieć też pozytywne nastawienie i posiadać świadomość, że codziennie coś Ci się śni. Warto by było też dokładniej zastanowić się nad celem, w jakim chcesz wywołać sen – o tym zaraz. Daj sobie czas i nie spinaj się, że musisz znać odpowiedź lub osiągnąć cel tu i teraz. Potraktuj to jako przygodę, która może dać rozwijający efekt.

JAK SFORMUŁOWAĆ CEL SNU?

Konkretne sformułowanie celu to jedyna droga do tego, aby podświadomość zechciała Ci odpowiedzieć. Jeśli sam nie jesteś dokładnie zdecydowany, czego chcesz od snu, podświadomość raczej nie zareaguje. Zastanów się nad tym jeszcze w ciągu dnia i postaraj się pozbyć z myśli chaosu. Przejdź od ogółu do szczegółu. Skup się na jednym pytaniu albo jednym wyobrażeniu. Nie pytaj więc „gdzie szukać pracy” jeśli masz kilka opcji do wyboru, tylko na początek zapytaj np. „czy posiadam umiejętność kierowania dużymi projektami?”. Swoją afirmację formułuj najlepiej tak, żeby nie zawierała słowa nie – podświadomość, tak jak małe dziecko, nie rozumie słowa nie.
Możesz powtarzać sobie w myślach: „dziś będę miał sen, który pokaże mi, czy mam umiejętności kierowania dużymi projektami”, albo „dziś przyśni mi się, że jestem karmiona winogronami przez umięśnionego Murzyna o długim… nosie”.

JAK MIEĆ WIĘCEJ PRZYJEMNYCH SNÓW?

Jeśli Twoim celem jest odprężające marzenie senne, powinieneś być przygotowany na to, że te negatywne czy nieprzyjemne też mogą się pojawić. Sęk w tym, by przed tą możliwością nie uciekać, a ją zaakceptować. Zamiast afirmować „nigdy więcej nie przyśni mi się zły sen”, nastaw się raczej na „spokojnie przyjmę wszystkie pojawiające się w śnie negatywy i zapanuję nad nimi”. Duży strach przed koszmarami i sennymi dziwactwami powoduje, że przeżywamy je mocniej. Pewną metodą obrony w takich sytuacjach jest wyobrażenie sobie jakiegoś obrońcy lub obronnego przedmiotu lub zwierzęcia, które pomaga nam odgonić nieprzyjemności i niebezpieczeństwa. Ponieważ podświadomość nie musi działać według zasad logiki, wyobrażenie magicznej różdżki czy obronnego wilka może dać Ci wewnętrzne wsparcie.
Kolejnym sposobem na zmniejszanie wpływu negatywnych snów jest zakodowanie sobie, że nawet po nich zostanie Ci jakieś miłe wspomnienie. Możesz afirmować to w ten sposób „każdy swój sen przeżywam z przyjemnością”. Skupienie głównie na tej radości i przyjemności płynącej ze snów bardzo ułatwi zamawianie sobie konkretnych sennych obrazów, jakiekolwiek by one nie były.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SNU?

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania w śnie odpowiedzi albo wyśnienia konkretnego obrazu, powinieneś skupiać się nad tym nie tylko w łóżku, ale i godziny wcześniej, w ciągu dnia. Co jakiś czas możesz powtarzać sobie w myślach swój wybrany cel i budować wewnętrzne przekonanie, że zobaczysz go we śnie.
Już w łóżku, wieczorem, najważniejsze jest to, żebyś się zrelaksował. Podświadomość można ‚tresować’ głównie w stanie głębokiego odprężenia. Żeby je osiągnąć, możesz skupiać się na oddechu, wizualizować sobie ciemną, przyjazną przestrzeń, albo rozluźniać po kolei wszystkie partie mięśni, od palców stóp, przez nogi, brzuch, aż do głowy. Na pewno masz jakiś swój sposób na odprężenie, więc zastosuj to, co na Ciebie działa (poza alkoholem, lekami, narkotykami). Osobiście polecam przyjrzeć się bliżej tematowi treningu autogennego i relaksacji progresywnej.
Jeśli już czujesz się odprężony powtarzaj sobie spokojnie swój cel, nawet kilkadziesiąt razy. Bez napięcia, bez wymuszania go na podświadomości – z resztą jeśli rzeczywiście się odprężyłeś, napięć nie powinno być w ogóle. W takim stanie Twoje sugestie powinny zacząć kiełkować w podświadomości, aż w końcu zaowocują podpowiedziami w sennym marzeniu.

 

W JAKI SPOSÓB SEN PREZENTUJE ODPOWIEDŹ?

Jeśli przed snem zadałeś podświadomości konkretne pytanie, np. takie jak wspomniane wyżej o pracy przy projektach, mogą przyśnić Ci się wydarzenia, przy których będziesz musiał się wykazać różnymi umiejętnościami organizacyjnymi. Po tym, jak Ci we śnie pójdzie i jak będziesz się z tymi obowiązkami czuł, możesz rozpoznać, czy taka praca jest dla Ciebie.
Jeśli zapytałeś o to, z którą z dwóch osób się związać, zwróć uwagę jakie będziesz miał przy nich samopoczucie. Może też zdarzyć się, że nie przyśni Ci się żadna z nich, a zamiast tego we śnie pojawi się jakaś inna osoba, mająca cechy pierwszej lub drugiej. Bądź otwarty na wszelkie podpowiedzi. Czasem może okazać się, że początkowo nie zobaczysz oczywistej odpowiedzi, a analizując wszystko, co działo się we śnie, dostrzeżesz jakiś wzór, jakiś szczegół, który da Ci do myślenia. I o to chodzi, może to właśnie jest Twoja podpowiedź. Dlatego ważne jest, żeby po przebudzeniu rano zapisać swój sen (o ile prosiłeś w nim o jakieś rozwiązanie, a nie przyjemny obraz).

CO ZROBIĆ, KIEDY NIE WYCHODZI?

Nie zniechęcać się. Pierwsza zasada pracy nad snami – ćwiczyć, powtarzać i jeszcze raz ćwiczyć. Może zdarzyć się, że wywołanie snu uda się już pierwszej nocy, może zdarzyć się, że odpowiedź przyjdzie już za kilka dni. Łatwiej na pewno jest wywołać sen z konkretnym obrazem, niż odpowiedź na pytanie, zwłaszcza jeśli masz rozwiniętą wyobraźnię i umiesz wizualizować. U mnie szczególnie łatwo przychodzi to, kiedy chcę śnić o jakiejś osobie (polecam wszystkim tęskniącym, słomianym wdowom, zakochanym, itp.).
Jeśli nie pamiętasz rano snu, może okazać się, że podświadomość i tak pracowała i rozwiązywała za Ciebie Twoje problemy. To akurat udowodnione jest badaniami i wieloma przykładami znanych osób, które zasypiały głowiąc się nad jakąś ważną kwestią, a budzili jako wynalazcy. Stąd też zapewne wzięło się zalecenie „prześpij się z problemem”… Więc nawet jeśli nie wierzysz w większość tego, co tu opisałam, jeśli coś Cię trapi, coś siedzi przed snem, wieczorem odpręż się i myśl o rozwiązaniu. Rano na pewno poczujesz się pewniej.

Dobranoc!


 


 


CHCESZ WIĘCEJ? POLECAM TE KSIĄŻKI: 

23
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
CO ZROBIĆ ŻEBY ZAPAMIĘTYWAĆ SNY? DZIENNIK SNÓW - Króliczek DoświadczalnyNAJCZĘSTSZE MOTYWY KOSZMARÓW I ZŁYCH SNÓW. CO ONE ZNACZĄ? - Króliczek Doświadczalny20 DZIWNYCH RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ O SNACH - Króliczek DoświadczalnyKróliczek DoświadczalnySlo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ehdi Mars
Gość
Ehdi Mars

Mnie ostatnio nic się nie śni, tzn. śni się ale ja tego nie mogę sobie przypomnieć :(. Kiedyś miewałam sny prorocze i z reguły sny są dla mnie ważne. Nie wiem tylko dlaczego niektóre dokładnie pamiętam, a innych nie. Wypróbuję tą metodę bo mam jedno pytanie do podświadomości, może akurat się uda :).

Króliczek Doświadczalny
Gość

Próbuj, próbuj, zawsze warto :) A im więcej uwagi poświęcamy snom, tym łatwiej je zapamiętujemy.

Ven
Gość
Ven

Uwielbiam tą serię postów o snach <3. Opowiem Ci coś głupiego, co przytrafiło mi się jeszcze w gimnazjum. Nastoletnie miłości i szaleństwo, koleżanka zakochana w chłopaku, którego rzadko widywała i w sumie to nie pamiętam, o co poszło, ale coś było nie tak. A ja byłam znana z proroczych snów, umiejętności interpretowania i ogarniania tego. Powiedziała mi "wyśnij mi coś z M.". Dobra, co mi szkodziło. Przed snem powtarzałam w koło myśl, że chcę jej coś wyśnić i z czym to ma być związane. I bang, przyciągnęłam to. Miałam jakiś niedobry sen, powiedziałam jej to, okazało się, że rozwiązałam jej… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny
Gość

Niezła historia :) To tak intuicyjnie Ci wychodziło, czy czytałaś gdzieś wcześniej o snach?

Co do proroczych snów, jasne, że się zdarzają i to wcale nie absurd, w historii, nawet tej współczesnej, jest mnóstwo przykładów kiedy ktoś coś wyśnił, a potem się to sprawdzało w mniej lub bardziej spektakularny sposób. Dlaczego tak się dzieje, że niektórzy mają takie sny częściej, właściwie nie wiadomo, pewnie po prostu są w lepszym kontakcie ze swoim wnętrzem…

Ven
Gość
Ven

Działałam raczej intuicyjnie wtedy haha. Ale bardzo dużą wagę przywiązywałam do swoich snów, starałam się je zapamiętywać i analizować. Pytam o prorocze, bo wydaje mi się, że jedni ludzie mają większe skłonności, drudzy mniejsze, kolejni nie mają żadnych. U mnie to wygląda dość zabawnie, bo prababcia, babcia i mama (wszystkie od strony mamy właśnie) miały takie sny i chyba na mnie też to przeszło. Tyle, że ja weszłam chyba na wyższy level, bo im zwykle śniło się jedynie coś złego proroczego(śmierć, choroba, wypadek, strata pracy etc), czesto sen byl kropka w kropke taki sam jak rzeczywistość albo jedynie symbolem, ale… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny
Gość

Coś w tym jest, że często po żeńskiej linii dziedziczy się takie różne skłonności… no i chyba kobiety mają ogólnie do tego większe predyspozycje, nie na darmo mówi się o kobiecej intuicji, zawsze było więcej czarownic, niż czarowników, taka nasza natura. :) Wielu mężczyzn pewnie takie rzeczy odrzuca i nie rozwija, przez społeczną presję bycia bardziej racjonalnymi – nawet jeśli rodzą się z takim talentem. A co do snów w dzień i nad ranem też dają mi najwięcej możliwości, zawsze dużo łatwiej jest mi wtedy przejść do wymyślania treści snu. Najczęściej jest tak, że po pierwszym przebudzeniu niektóre sny sobie… Czytaj więcej »

Ven
Gość
Ven

I fakt, osoby bardziej wrażliwe i otwarte emocjonalnie są bardziej podatne na tego rodzaju sny.

Amelia Kodeka
Gość
Amelia Kodeka

W sumie od dawna mówi się, żeby przespać się z jakimś problemem. Często tak mi się zdarza, gdy myślę intensywnie o czymś przez dzień, to w nocy często przyśni się odpowiedź. Gdy czegoś nie rozumiałam z matematyki, czy fizyki, bardzo pomagało :) Myślę, że podświadomość to wielki potencjał jeśli chce się poznać siebie, rozwiązać logiczną zagadkę albo wyśnić prawdopodobieństwo jakiejś sytuacji. To świetnie pomaga, gdy zastanawiasz się jak dana osoba zareaguje na twoje działanie/słowa. Najobiektywniej jak to możliwe przypomnij sobie relacje danej osoby na pewne twoje słowa, inne zdarzenia i dopasuj do swojego dialogu. Na tyle ile znasz daną osobę… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny
Gość

Widzę, że jesteś bardzo związana ze snami, zawsze mnie cieszy jak coś takiego słyszę. :)
Tylu ludzi nie docenia jaką podpowiedź dają sny i jak wiele problemów można dzięki nim można wyjaśnić… szkoda.

Iwona
Gość

Ostatnio pojawiła się szansa, aby wrócić do pracy, którą bardzo lubiłam. Noc po tej nowinie miałam sen: Narzeczony (właściwie w śnie był mężem) strasznie mnie zdradzał, wybaczyłam mu, bo byłam w ciąży, a on obiecał leczyć swój seksoholizm, urodziłam dziecko, a gdy wróciłam z małą córeczką ze szpitala, zastałam go w łóżku z kochanką. Kazałam mu wypierdalać i się obudziłam. Gdy zebrałam wszystkie znaczenia do kupy: niby zdradza partnera symbolizuje coś dobrego, za to urodzenie dziewczynki mówi, że mogą być problemy, a nakrycie zdrady odpowiada za lęki. Największy sens widzę w rozkazaniu lękom wypierdalać :) hehe Najgorsze jest, że mało… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny
Gość

Skoro mówisz, że rzadko pamiętasz sny szczegółowo, a ten jeden tak dobrze zapamiętałaś, to raczej oznacza, że jest on ważny i znaczący, i że rzeczywiście może być w nim odpowiedź na Twoje wątpliwości czy pytania. Dużo mogą podpowiedzieć uczucia jakie miałaś po przebudzeniu. Nie wiem jakie wcześniej miałaś podejście do tej pracy i czemu z niej zrezygnowałaś, ale jak tak to w ten sposób opisujesz, to mam wrażenie jakby ta praca ostatecznie miała Cię rozczarować. Tak jakby to narzeczony był symbolem pracy, z którą najpierw jesteś związana, potem jest rozstanie, przerwa (na ciążę, szpital itd) a po powrocie – znowu… Czytaj więcej »

SuspiciousPlum
Gość

Bardzo ciekawy temat. Kilka lat temu interesowałam się tym nawet. Oczywiście wtedy zakończyło się na jednej nieudanej próbie. Wydaje mi się, że zwyczajnie czytałam złe artykuły o tym. Trzeba było wykonywać masę trudnych ćwiczeń itd. Najgorzej jest u mnie z tym, że snów nie pamiętam. A jak już pamiętam to te sny są takie pokręcone, że nie da się ich normalnie opowiedzieć.

Króliczek Doświadczalny
Gość

Co do pamiętania snów, może pomoże Ci coś z tego posta: https://www.lessfear.pl/2015/02/co-zrobic-zeby-zapamietywac-sny.html
Ważne żeby do snów podchodzić bez spiny, bez tak jak mówisz ‚masy trudnych ćwiczeń’, a bardziej z ciekawością i poczuciem, że naprawdę chcemy się z nich czegoś dowiedzieć. To powinno zrobić różnicę :)

SuspiciousPlum
Gość

Wiesz co? Chciałam Ci strasznie podziękować za serię wpisów o snach! Nawet nie wiesz, jak bardzo mi pomogły. Nie sądziłam, że kiedyś dojdę do takiego momentu w życiu, kiedy będę pamiętała każdy sen ;) To już trwa ponad tydzień i jestem w szoku! Muszę teraz tylko dziennik snów założyć i brać się za interpretację.

Króliczek Doświadczalny
Gość

Świetnie coś takiego słyszeć! Cieszę się bardzo :D

trackback

[…] o kulturze food trucków w Polsce i kolejny z cyklu o snach – jak zamówić sobie sen.  Z archiwum polecam odgrzebać jeszcze 2 teksty sprzed roku, których nowi czytelnicy […]

trackback

[…] – ZAMÓW SEN I ROZWIĄŻ SWOJE PROBLEMY – JAK INTERPRETOWAĆ SNY – PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH – CZY SNY COŚ ZNACZĄ? PO CO SĄ NAM SNY? – NAJCZĘSTSZE MOTYWY KOSZMARÓW I ZŁYCH SNÓW. CO ONE ZNACZĄ – 20 DZIWNYCH RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ O SNACH – DLACZEGO ON/ONA ZNOWU MI SIĘ ŚNI… – CO ZROBIĆ ŻEBY ZAPAMIĘTYWAĆ SNY? DZIENNIK SNÓW […]

trackback

[…] To oczywiście tylko część możliwych tłumaczeń, jeśli nadal masz wątpliwości, zajrzyj jeszcze do pozostałych postów z serii o snach: – ZAMÓW SEN I ROZWIĄŻ SWOJE PROBLEMY  […]

Slo
Gość
Slo

Dla lepszych rezultatów przed samym snem dobrze wypić szklankę wody. Lata temu usłyszałam o metodzie „szklanki wody” Silvy. Cały proces wieczorny wydawał mi się za bardzo skompikowany, dlatego zmodyfikowałam go do wyciszenia przed snem, wypicia pomału połowy szklanki wody( resztę odstawiamy na rano) równocześnie myśląc o problemie na który chciałam uzyskać odpowiedź, zaznaczeniu że chciałabym tą odpowiedź uzyskać i do spania. Nic nie ulega zmianie od razu, oczywiście, ale po dwóch tygodniach potrafiłam zapamiętać 2-4 snów( wcześniej z jednym miałam nie lada problem). Długo prowadziłam dziennik i interpretowałam wszystko co się pojawiło, teraz z powodu małej ilości snu i natłoku… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny
Gość

Fajny sposób,dzięki za napisanie o nim!

trackback

[…] DZIENNIK SNÓW – JAK INTERPRETOWAĆ SNY – PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH – ZAMÓW SEN I ROZWIĄŻ SWOJE PROBLEMY – POWTARZAJĄCE SIĘ SNY – KIEDY ZNOWU ŚNI SIĘ TO SAMO… […]

trackback

[…] – ZAMÓW SEN I ROZWIĄŻ SWOJE PROBLEMY – JAK INTERPRETOWAĆ SNY – PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH – CZY SNY COŚ ZNACZĄ? PO CO SĄ NAM SNY? – 20 DZIWNYCH RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ O SNACH– DLACZEGO ON/ONA ZNOWU MI SIĘ ŚNI… – CO ZROBIĆ ŻEBY ZAPAMIĘTYWAĆ SNY? DZIENNIK SNÓW – POWTARZAJĄCE SIĘ SNY – KIEDY ZNOWU ŚNI SIĘ TO SAMO… […]

trackback

[…] NIE WIESZ O SNACH – JAK INTERPRETOWAĆ SNY – PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH – ZAMÓW SEN I ROZWIĄŻ SWOJE PROBLEMY – POWTARZAJĄCE SIĘ SNY – KIEDY ZNOWU ŚNI SIĘ TO SAMO… – DLACZEGO […]