JAK INTERPRETOWAĆ SNY – PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Tym postem porywam się trochę z motyką na… kosmos, bo zakres tematyczny, który chcę w nim ogarnąć, jest potężny i bardzo złożony. Nie ma jednego gotowego algorytmu tłumaczenia snów, który zadziała u każdego. ALE – jeśli masz  trochę zapału, ogólnej wiedzy o świecie i umiesz zdystansować się do samego siebie, możesz potraktować poniższy poradnik jako punkt wyjścia i wskazówki do pracy, którą w większości wykonasz… sam. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Za to, rzeczy które przychodzą w trudach, podobno dają największą satysfakcję. Osobiście z niczym nie potrafię porównać tego uczucia, kiedy po tęgich namysłach i analizach nagle spływa na mnie przesłanie snu. Jeśli lubisz poczuć się czasem jak geniusz i medium w jednym, polecam Ci tą rozrywkę. Nie wspominam już o szeregu innych przyczyn i korzyści, dla których warto to robić.
No to… startujemy.
Jeśli założyłeś dziennik snów, tak jak proponowałam Ci w poprzednim poście z cyklu, masz już połowę pracy za sobą. Musisz zapamiętywać jak najwięcej szczegółów ze snów, jeśli chcesz je interpretować.

 


GŁÓWNY MOTYW

Od czego warto zacząć? Przeczytaj jeszcze raz treść swojego snu, przypomnij sobie poszczególne obrazy i zastanów, który element, który z motywów najbardziej zwrócił Twoją uwagę, który najbardziej Tobą wstrząsnął lub który wydaje Ci się najważniejszy. Nawet jeśli sen sprawiał wrażenie niespójnego i chaotycznego, prawie zawsze można z niego wyodrębnić główny motyw. Zaczynając interpretację od niego, łatwiej będzie nadać znaczenie pozostałym elementom snu. Jeśli motyw nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, zajmij się szczegółami, wynotuj ze snu wszystko, co wydaje się mieć jakieś znaczenie – cechy, liczby przedmiotów, wrażenia. Zadaj sobie pytanie, co łączy te wszystkie przedmioty i pozwól na napłynięcie wolnych skojarzeń.

Interpretacja jest jak opisywanie jakiegoś dzieła kultury na zajęciach z języka polskiego – z tą różnicą, że tu nie ma sfrustrowanej nauczycielki, która zawsze wie lepiej, co autor miał na myśli. Autorem jesteś Ty, interpretatorem również.


 

ETAPY SNU 

W przypadku długich i zawiłych snów, warto z nich wyodrębnić etapy, powiązane łańcuchami przyczynowo – skutkowymi. Oczywiście przyczyny i skutki często nie muszą być logiczne w zwykłym rozumieniu tego słowa, bo sny kierują się swoją odrębną, całkiem inną, ale jednak – logiką.

Do oddzielenia etapów przydatne są pytania: kiedy akcja się zmieniła, kiedy wydarzenia/scenerie przeszły jedne w drugie, kiedy do fabuły zostały wprowadzone nowe osoby?Interpretacja każdego z etapów osobno może być łatwiejsza, niż interpretacja snu jako ciągu, ALE jeśli sen jest na tyle prosty, że daje się go zinterpretować od razu, nie ma sensu żebyś go komplikował.


WSPARCIE SENNIKA

Sny często wykorzystują symbolikę. która zapisana jest w naszej podświadomości dzięki religii, baśniom, mitom czy kulturze. Nie zawsze znamy/pamiętamy znaczenie każdego z nich, więc to jest ten moment, kiedy może przydać się  sennik. I znowu jedno ALE – senniki egipskie mają dzisiaj niewielkie przełożenie na sny ludzi współczesnych, podobnie jest z sennikami internetowymi, do których namiętnie niektórzy zaglądają. Generalnie jeśli sennik podaje tylko jedno znaczenie każdego symbolu lub opisuje je na jedną, dwie linijki, to można sobie go odpuścić. Większość sennych symboli jest wieloznaczna, w dodatku ich znaczenie ujawnia się dopiero na tle kontekstu całego snu.

Dobry sennik odkrywa znaczenie zarówno mitologiczne, kulturowe, jak i psychologiczne danego hasła, część z jego haseł jest też wynikiem współczesnych badań nad marzeniami sennymi. Dlatego właśnie warto wybierać senniki napisane w ostatnich latach, o grubości małej encyklopedii.  I nawet po znalezieniu takich właśnie senników, nie traktować zamieszczonych w nich tłumaczeń jako wyroków, a jedynie jako podpowiedzi, impulsów, które mogą pomóc wpaść na właściwy trop. Jeśli posługujesz się takim sennikiem, wynotuj wtedy znaczenia dla poszczególnych motywów ze snu i poszukaj między nimi związku. Jeśli mimo starań takiego nie dostrzegasz, przejdź do następnego etapu – o nim zaraz, jeszcze tylko jedna uwaga.

Zakup sennika nie jest koniecznością dla każdej osoby zainteresowanej interpretacją snów. Zwykły leksykon symboli też może być niezłą pomocą. A jeszcze lepszym zamiennikiem będzie ogólne oczytanie i obycie z wiedzą z mitologii, religii, kultury i psychologii. Mając takie zaplecze, możesz działać samodzielnie, gotowy sennik będzie Cię tylko rozleniwiał.


 


WOLNE SKOJARZENIA

Jeśli wyodrębniłeś już najważniejsze elementy snu, jego etapy (jeśli takie występują) i przemyślałeś symbolikę każdego z nich, ale nadal coś wydaje się nie grać, popracuj wolnymi skojarzeniami, zupełnie jakbyś grał w skojarzenia z tym, co podsunął Ci we śnie Twój umysł. Możesz, a nawet musisz pozwolić wyobraźni płynąć w dowolnym kierunku – nawet gdyby ten kierunek Ci się nie podobał, lub wywoływał Twój strach. Strach jest blokadą przez poznaniem prawdy, a tym samym blokuje rozwój, na którym podczas pracy nad snami Ci przecież zależy.”Zabawę w skojarzenia” wykonuj w stanie relaksu i otwartości na to, co przyjdzie Ci do głowy. Jeśli sen był w miarę krótki i występowało w nim niewiele motywów, najpierw przeczytaj jeszcze raz jego treść w dzienniku i odpręż się, czekając na skojarzenia, a po takim seansie zapisz je w dzienniku. Jeśli sen był bardziej skomplikowany – możesz takie sesje wykonywać dla każdego z jego etapów czy poszczególnych motywów.

Czasem skojarzenia są nagłe i zaskakujące, kiedy indziej powoli naprowadzają na właściwy trop. Np. jakaś osoba ze snu może skojarzyć Ci się z podobną osobą z przeszłości, co może oznaczać, że obecnie jest w Twoim otoczeniu ktoś, kto postępuje podobnie, albo że przeszłości związanej z tą osobą nie przepracowałeś i dlatego do Ciebie wraca. Kiedy indziej, słowa ze snu mogą skojarzyć Ci się z jakąś rozmową lub hasłem znanym z rzeczywistości. Bywa, że wypowiedzenie ich na głos łatwiej naprowadza na skojarzenie.


 

WYTŁUMACZ SWÓJ SEN KOSMICIE

Jeśli nadal czujesz, że interpretacja snu nie posuwa się do przodu, wykorzystaj najbardziej abstrakcyjną, ale i chyba najbardziej skuteczną w takich przypadkach metodę. Wytłumacz po kolei to, co działo się w Twoim śnie, tak jakbyś tłumaczył to kosmicie, zupełnie nie znającemu niczego, co jest na ziemi.

PRZYKŁAD jakiś czas temu śniło mi się, że razem z moim mężem mieliśmy po puli zdrapek – loterii i oboje zabraliśmy się do ich zdrapywania. Było tego dużo, więc zajmowało to trochę czasu i wymagało energii. W pewnym momencie zorientowałam się, że ścigamy się między sobą o to, kto zrobi to szybciej i że mąż mnie wyprzedza, przez co wpadłam w lekki popłoch.

Tłumaczenie – zdrapka polega na ukryciu czegoś ważnego/cennego pod neutralną warstwą i żeby to odkryć należy wykonać pracę (zdrapywanie). Połączenie tego z wyścigiem i rywalizacją, naprowadziło mnie na jeden z problemów, czy raczej wyzwań, jakie stoją przed nami jako małżeństwem. Oboje mamy naturę filozofów i lubimy pozagłębiać się w różne sprawy, zastanawiać wspólnie nad różnymi problemami (zdrapywać powierzchnię rzeczywistości). Ponieważ jednak mamy zupełnie odmienne sposoby myślenia (on ścisły  naukowy, ja – wręcz przeciwnie), czasem zabieramy się za to od różnych stron i tak nasze toki myślenia, zamiast się ze sobą współdziałać, rywalizują o to, czyj okaże się skuteczniejszy (zdrapywanie na czas). Kiedy powiedziałam o tej interpretacji mężowi, od razu przyznał mi rację i uznaliśmy, że rzeczywiście czasem bardziej skupiamy się na tym, kto szybciej znajdzie rozwiązanie, niż na tym, by znaleźć je wspólnie. Problemy pierwszego świata ;)


 

JAK POZNAĆ, CZY PRAWIDŁOWO ZINTERPRETOWAŁEŚ SEN?

Kiedy wykonasz już pracę ze snem, kiedy przyjdzie Ci do głowy jego tłumaczenie, powinieneś odczuć ulgę, zadowolenie, albo wręcz euforię – w zależności od Twojego temperamentu czy treści przekazu (u mnie to jest najczęściej ulga połączona z satysfakcją).  Jednocześnie może pojawić się ból czy smutek, jeśli prawda, którą przyniósł sen, okazała się trudna do zaakceptowania.Jeśli jednak nie czujesz nic, albo wręcz zwątpienie, pustkę, jeśli pojawiają się myśli, że cała ta analiza jest o kant kościstego tyłka potłuc, wtedy może to oznaczać, że w interpretacji albo poszedłeś na skróty, albo się poddałeś i coś przeoczyłeś, albo przekaz ukrył Twój wewnętrzny cenzor. Daj sobie wtedy trochę odpoczynku i przyjrzyj się snowi ponownie np. następnego dnia.

Poza weryfikacją przez uczucia pojawiające się po interpretacji, można też sobie zadawać pytania – czy rzeczywiście jestem taki, jak wskazuje na to sen, czy moje otoczenie może być takie, jak pokazuje to tłumaczenie snu? Można również powiedzieć o swojej interpretacji zaufanej osobie – tak jak w moim przypadku, kiedy mąż potwierdził znaczenie jednego z moich snów.

Jeśli po tym wszystkim czujesz, że to co wyciągnąłeś ze snu ma sens, to oznacza, że wykonałeś dobrą pracę, możesz sobie pogratulować i jednocześnie zacząć czerpać z tego, co podpowiedział Ci sen.

Powodzenia!TL;DR – Interpretacja snów to złożona sprawa, zależna od osobistej historii, wiedzy i doświadczeń danej osoby, wymagająca sporo pracy. A jeśli nie masz ochoty na sporo pracy (skoro najpierw zaglądasz właśnie tu, to pewnie nie), albo nie lubisz zagłębiać się w mroczne zakamarki swojej osobowości, nawet nie próbuj. Nie ma też sensu, żebyś zaglądał do internetowych senników, tłumaczących sny w stylu „śnią ci się zęby – czeka cię śmierć w rodzinie”, bo one nie dostarczają gotowych rozwiązań. Odpuść sobie, niech nie mieszają Ci w głowie. Lepiej strać ten czas na coś relaksującego.

CHCESZ WIĘCEJ? POLECAM TE KSIĄŻKI: 

[contentblock id=9 img=html.png]

Asia | LessFear
Asia | LessFearhttps://www.lessfear.pl
Joanna. Pasjonatka psychologii, copywriterka, wrocławianka. Kocha świat nauki, ale ciągle wierzy w magię. Zadaje za dużo pytań i nie może żyć bez podróży. Jej duchowym zwierzęciem jest ratel miodożer.

41 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
41 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pierce

Postanowiłem też opisać jeden ze swoich snów , śni mi się wiele i często i to na różne tematy od erotyki po obyczajowe do katastroficznych ale mam takie dwa które od dawna mnie nurtują i często o nich myślę .Pierwszy to sen nie sen złożony z jednego snu a pozostałe części to na 100 % jawa ale połączona z tym jednym snem . Rzecz dzieje się w odstępach około 5 lat jedno od drugiego . Jest wieczór [ około 22 ] jestem sam w domu mam jakieś 15 -16 lat i zasypiam . Nagle czuje jakiś niepokój [ jeszcze nie… Czytaj więcej »

spirit

film mr. Nobody może przynieść Ci pewne odpowiedzi albo więcej pytań. wydaje mi sie że doswiadczyłeś innych wymiarów a kobieta która widujesz jest prawdopodobnie miłością Twojego życia z ktoregos z nich. Trudno to wytłumaczyć a nie wiem czy mi się opłaca bo data Twojego komentarza sugeruje, że nie będziesz tu już szukał odpowiedzi

Estera Szymecka

Wspaniałe. Dopuszczasz reinkarnację? Ta kobieta to bliska Tobie osoba. Najważniejsza byc może kiedyś.

Kinga Kawałek

Hej, mam do Was pytanie…
Przedwczoraj, w sobotę, miałam dziwny sen… śniło mi się, że jestem sama na ogromnym polu, łące. Nagle ten ogromny teren zamienia się w wir, taki jak… no nie wiem, jak to określić… Taki czarno-biały wir, jak robią w hipnozie… ehh, i na tym koniec :( Pamiętam jeszcze, że we śnie pojechałam do mojej szkoły i w sali znienawidzonej nauczycielki przebiłam sobie serce nożem… :( Boję się o.O

Sylwia

Witam, Kilka razy śnił mi się ten sam sen, jest noc i ktoś chce wejść do mojego mieszkania szarpie za drzwi otwiera je. Ja w tym samym momencie trzymam drzwi i mocuję się z tą osobą, która chce wejść, jest to w moim mieszkaniu, w którym mieszkam już od dwóch lat, w tym momencie sen się urywa. Ostatnio sen znów się powtórzył chyba już piąty raz, ale nastąpił ciąg dalszy mężczyzna który się włamywał popchnął drzwi i wszedł do mieszkania, chciałam zadzwonić po pomoc, ale telefony nie działały, trzymał w ręce nóż i powiedział, że jak będę krzyczeć to mnie… Czytaj więcej »

CgJungs

Sięgnięcie po sennik nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Głównie dlatego, że w snach występują metafory i symbolika, która dotyczy naszego życia realnego. Jeśli np. w senniku będzie że ślimak oznacza zwolnienie trybu życia/pracy etc.(czysty wymysł) to nie możemy tego przekładać na realny świat. Ponieważ dla każdego, ten ślimak, będzie oznaczał co innego, jak i dotyczył różnych rzeczy, np. będzie metaforą do jakiegoś wielkiego zdarzenia w naszym życiu. Odczytując sny musimy to robić pod względem naszego świata i życia. Także, jeśli chcemy odczytywać sen drugiej osoby, musimy wiele o niej wiedzieć, by móc postawić sensowne hipotezy, dotyczące jej życia, pracy, rodziny… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny

Widzę, że przeczytałeś/aś wyłącznie tytuł akapitu o sennikach…

CgJungs

Niestety nie. Jednakże, to najbardziej zwróciło moją uwagę, ponieważ pokazuje, że z psychologią ma to najmniej wspólnego.

Króliczek Doświadczalny

A ja nadal odnoszę wrażenie, patrząc na całą treść Twojego komentarza, że łapiesz wyrwane z kontekstu zwroty lub pojedyncze słowa i budujesz na ich podstawie rzekomo profesjonalną wypowiedź. Wytłumaczę więc najprościej – nigdzie w tym tekście nie nakłaniam do używania senników, zwracam uwagę na rolę osobistych skojarzeń, niemniej jednak twierdzę i będę twierdzić, że NIEKTÓRE senniki mogą być pomocne dla rozsądnych osób. Sama z nich z sukcesem korzystałam. Chyba że doświadczeniom moim i osób, które tak samo postępowały, też zaprzeczysz… Podobnie twierdzisz, jakbym napisała, że tłumaczy się sny DLA radości, euforii. Nigdzie tak nie napisałam! Czytająca ze zrozumieniem osoba widzi,… Czytaj więcej »

yola

witam wszystkich:), jestem tu nowa. Mam 40 lat, jestem realistką, twardo stoję na ziemi i nie wierzę w żadne przepowiednie czy wróżby, jednak ostatnio miałam dziwny sen, bardzo mnie poruszył dokładnie zapamiętałam co mi sie nie zdarza. sniło mi sie że byłam z dziecmi i mężem na spacerze, na łące i nagle pojawili się ludzie, wiedziałam od razu że są żli, mieli pistolety, sterroryzowali nas, dzieci zniknęły mi z oczu, mąz leżał na ziemi a oni się śmiali, dali mi do ręki pistolet i kazali go zastrzelić, nie zastanawiając się ani chwili skierowałam go w stronę mojej głowy i nacisnęłam… Czytaj więcej »

SuspiciousPlum

Wiesz co? Znowu mi pomogłaś. Zadałam sobie pytanie przed pójściem spać tak jak wcześniej pisałaś i sen się przyśnił. Najpierw zaczęłam interpretować go powierzchownie, ale czułam, że to nie to. Mało tego, przeczytałam informację w senniku i w sumie pasowała do mnie, ale nie miałam żadnej satysfakcji. Zaczęłam z grą skojarzen i efekt jest piorunujący! Czuję się, jakbym naprawdę interpretowała jakieś dzieło literacki. Było mi o wiele łatwiej, kiedy właśnie napisałaś, żeby tak potraktować sen. Pomyślałam sobie wreszcie: przecież tyle utworów potrafiłam zinterpretować, wczuć się trafnie w myśli obcych osób, a nie potrafię swojego snu odczytać? No i się udało!… Czytaj więcej »

Ale cudownie to słyszeć :D Bardzo się cieszę że się udało!

Łukasz Obermann

Śnił mi się kiedyś niemiecki oficer. Rozmawiałem z nim we śnie. Na drugi dzień akurat byłem w kościele. W tym dniu było akurat dziecko z niemiec w kościele, które potem grało na organach. Od razu skojarzyłem z tym snem. To było dziwne. Mimo iż trochę czasu już od tego minęło, nadal to pamiętam.

Mademoiselle Louvik

Kiedyś rzeczywiście interpretowałam sny sięgając po symbole i własną inwencję twórczą. Zapisywałam je rano w zeszycie, a później rozkładałam na czynniki pierwsze. Ów zeszyt mam do dzisiaj, a niektóre historie pamiętam z najmniejszymi szczegółami. :) Spokojne podejście do tematu może pomóc zrozumieć wiele rzeczy, znaleźć nowe drogi i odpowiedzi na gnębiące nas pytania. Oby tylko nie popaść w przesadę. :)

Balbina Ogryzek

Króliczku, wpadłam na moment i wrócę jeszcze do tego posta, bo zbyt zmęczona jestem, by cokolwiek dziś przyswoić :D Ale temat interesuje mnie bardzo, tylko… odwrotnie. Co ja bym dała, żeby wyłączyć sny i wstać rano z ‚pustą’ głową! Nie, nie męczą mnie koszmary, moje sny w większości są albo neutralne albo nawet przyjemne. Ale wielowątkowość zabija mnie z rana. Nie staram się o nich pamiętać, a jak na złość pamiętam tyle szczegółów, że do zapisania ich w dzienniku potrzebowałabym codziennie dobrej godziny. Wiem, że to dość naiwne pytanie, ale… to normalne? Też tak wiele pamiętasz? Chciałabym to jakoś wyłączyć… Czytaj więcej »

Kurcze, zazdroszczę! Aż tak szczegółowo to ich nigdy nie pamiętam! Pierwsze co mi przyszło na myśl po tym opisie, co Ty jesz na kolację? :) Bo niektóre rzeczy mogą pobudzać w taki specyficzny sposób, że zaśniesz normalnie, ale za to będziesz miała zwiększone zapamiętywanie czy barwność snów. Mało kto wie, że np, ser żółty tak działa :D A czy pamiętasz jakieś sytuacje, kiedy tak nie miałaś, kiedy sny były spokojniejsze, czy to już jest stała reguła? Ja bym tu pokombinowała też z godzinami wstawania/zasypiania, nawet pół godziny różnicy w tą czy tą może wpłynąć na to czy zapamiętamy sen, czy… Czytaj więcej »

Balbina Ogryzek

Króliczku, chętnie oddałabym Ci tę moją przypadłość/umiejętność/nazwij-to-jak-chcesz, a ja wolałabym po prostu pójść spać i obudzić się bez ‚kaca sennego’. Przed snem w ogóle nie jem (co najmniej 3 godziny) wręcz lubię kłaść się spać głodna. Najedzona, miewam koszmary, ale przynajmniej mniej historii pamiętam. No, ale za koszmarami nie przepadam :D Odrobina alkoholu wręcz wyostrza mi senną pamięć. Dużo alkoholu działa świetnie – nic rano nie pamiętam, ale mam problem ze rześkim wstawaniem z innego powodu, więc to też nie rozwiązanie. :D Będę kombinować ze wstawaniem, budzeniem się, a nuż może mnie to trochę odciąży. Męczy mnie to, że jak… Czytaj więcej »

Nie mogę się doczekać dzisiejszej nocy i próby zinterpretowania snu kosmicie. ;p Nigdy nie pomyślałam o tym, żeby tak robić, a to bardzo sprytne! Co do senników, to mam taki mały, cieniutki i dość stary senniczek. Na pewno nie jest dobry, bo interpretacje w nim zawarte ograniczają się do pojedynczych słówek, pomimo to mam do niego duży sentyment i przypisuję mu dużą wagę, bo wydaje mi się taki trochę magiczny. ;p Jego strony są pożółkłe. Nigdzie nie jest napisane, kto jest jego autorem, jakie to wydawnictwo, z którego roku pochodzi, nie ma nr ISBN, nic! Przez to wydaje mi się… Czytaj więcej »

Justyna Tajne

Jej, ja zawsze mam jakieś maksymalnie pokręcone sny wielomodułowe, które rano wolałabym jak najszybciej zapomnieć, bo strasznie mieszają mi w głowie. Próbowałam kiedyś interpretacji, ale tak mi to opornie szło, że dałam sobie z tym spokój (chociaż sny nie dały ;/)… Nie wiem, może po prostu moje sny nie mają posiadać sensu np. gdy w którymś zostałam postrzelona w rękę (co swoją drogą jest w diabli bolesne nawet we śnie)… Za to znalazłam inne zastosowanie swoich dziwacznych wytworów umysłu – czasami któryś wątek, który zapamiętałam rozwijam i piszę opowiadania (a przynajmniej pomysły na opowiadania, nie wiem na ile są oryginalne,… Czytaj więcej »

Dobry patent na wykorzystanie snów :) Kurcze, ja też miałam kilka takich historii, że gdybym je dokładniej zapamiętała, byłyby z tego bestsellery. :) Często np. śniły mi się sny, w których w ogóle mnie nie było, tylko odgrywał mi się przed oczami dosłownie jakiś film, ale niestety nie zawsze udawało mi się całość zapisać.

Felicja J.

Od zawsze interpretuję sny na swój sposób. Z sennika jeszcze nie korzystałam nigdy, ale chyba powinnam założyć wreszcie swój dziennik. Nie dość że często dość szczegółowo zapamiętuję sny, to czasem jestem w stanie je kontrolować. Ponadto wielokrotnie coś mi się śniło, a potem było podobne wydarzenie (kilka dni później np) nie mające ze mną żadnego związku.

W ogóle temat snów jest niezwykle ciekawy. Można by się na ten temat rozpisywać, czytać i… (sama wiesz o co mi chodzi).

Jola | Katsunetka

Zanim zabiorę się za interpretacje muszę popracować nad tym aby widzieć co mi się śni, jak by to dziwnie nie brzmiało. Spełniając wieczorny rytuał, jak na razie budzę się tylko coraz częściej z dziwnym przeczuciem, że mam gotowe rozwiązanie problemu co o dziwo się sprawdza.

Może by Ci przydało się poćwiczenie wyobraźni wzrokowej, jakichś wizualizacji? To zwykle pomaga przy pracy nad snami.

Jola | Katsunetka

Chyba te moje wizualizacje nie pasują mózgowi. :) Pewnie się po prostu za to źle zabieram, warto nad tym właśnie popracować.

aGwer

Bardzo ciekawe podejście do snów, ja też zazwyczaj starałam się interpretować sny na podstawie własnej wiedzy, niż senników, choć mam jeden do którego czasem udaje mi się zajrzeć, wspomóc.
Kiedyś bardziej interesowałam się tematyką snów niż teraz, ale generalnie wciąż jest to dla mnie bardzo intrygujący temat! Chyba muszę założyć dziennik snów… ;)

Króliczek Doświadczalny

Polecam, dziennik snów bardzo przydatna rzecz! Fajnie jest zwłaszcza po dłuższym czasie zajrzeć do tych zapisanych snów i czasem się zdziwić jakie były trafne w obliczu tego, co się później wydarzyło :)

Marvja

Zawsze uważałam, że sny to nasze wnętrze – poprzez ich interpretacje rozmawiamy sami ze sobą. Lepiej poznajemy samych siebie. Lubię Twój cykl im poświęcony :) Pomimo, że podświadomie wiem o co w tym wszystkim chodzi, dobrze poznać również stronę „techniczną” ;)

xxxchuda

Masz jakąś wiedzę o OOBE i LD ? Chętnie poczytam :)

Mam, ale nie wiem czy będę tu o tym pisać – o ile świadome sny, to temat który wiele osób akceptuje, to już OOBE budzi bardzo gwałtowne reakcje, zwłaszcza jak ktoś jest wierzący. A nie chce mi się potem kłócić w komentarzach z kimś, kto będzie mi wmawiał że nie przeżyłam tego, co przeżyłam :) Druga rzecz, o ile o interpretacji snów mogę napisać naprawdę dużo, bo mam praktycznie 10-letnie udokumentowane dziennikami snów doświadczenie, to w przypadku OOBE i LD nadal czuję się malutka i sama wielu rzeczy nie rozumiem, więc też nie czuję się na tyle pewnie, by komuś… Czytaj więcej »

W sumie masz rację , to temat bardzo kontrowersyjny i budzi mieszane uczucia ;-) Nie mniej jednak fajnie , że masz wiedze o tym :)

Michał

Bez kitu, to jest jednak problem w takim kraju, jak nasz… ale chyba i tak najlepiej takie komentarze po prostu wycinać.

Jagodowa Małpka

Będą posty o kontrolowaniu snów i świadomych snach?

O kontrolowaniu (zamawianiu) snów na pewno napiszę, o świadomych snach pewnie sobie daruję.

Anna Tabak

Mój ulubiony cykl :) ja oprócz wymienionych przez Ciebie wskazówek, bardzo mocno zwracam uwagę na to, jak czułam się we śnie (przestraszona, zła, spokojna etc.). Czasami też według sennika jakiś symbol ma np. pozytywne znaczenie, ale mnie samej kojarzy się negatywnie… i tu wchodzi moja własna intuicja :)

Racja – intuicja też jest ważnym czynnikiem przy interpretacji snów, powiedziałabym, że nawet niezbędnym żeby stwierdzić, czy zrobiliśmy to dobrze, czy nie.

Mnie się ostatnio śniło, że latałam z kałachem po lasach, barwy wojenne na twarzy, etc. Tylko, że wroga ni widu, ni słychu. Skąd mi się to do łba przyplątało nie mam pojęcia. Pomysłu na interpretację też nie. ;)

A to ciekawe, nie wiem co się dzieje u Ciebie w życiu na co dzień, ale obstawiałabym, że żyjesz w napięciu czy stresie, i możliwe, że nie masz nawet czasu się zastanowić, co go dokładnie powoduje.

No tak, etat potrafi być stresogenny, więc nie obce są mi sytuacje, kiedy na już wyskakuje milion pięćset spraw do załatwienia. Ale żeby od razu po lasach biegać. Jednak w głowie się ciekawe rzeczy dzieją. :)

Dorota

Ostatnio miewam jakieś gangsterskie sny a później budzę się przerażona. Tu pewnie psychiatra by się przydał. ;)

Króliczek Doświadczalny

Raczej nie, myślę że wiele osób ma takie sny – najczęściej to wynik tego, że jakaś sfera życia budzi większe emocje i one potem pojawiają się we śnie w takiej przejaskrawionej postaci.

Dorota

U mnie ostatnio są same wielkie emocje :)

Ostatnie wpisy

Dlaczego ludzie zniechęcają się do psychoterapii albo w nią nie wierzą

Mimo rosnącej społecznej akceptacji dla chodzenia na terapię, często można spotkać się z komentarzami, które w najlepszym razie wyrażają powątpiewanie w tę...

Nie, nie jesteś wysoko wrażliwym empatą

Na tym blogu mogliście zapoznać się z pojęciem osoby wysoko wrażliwej i empaty. Pisałam o nich w czasach, kiedy te pojęcia dopiero wchodziły do powszechnego...

Zabezpieczony: Skutki uboczne euforii

Tyle razy zastanawiałam się, jak wrócić do pisania tutaj. Bo to, że chciałam wrócić, wiedziałam już jakiś kwartał temu, nie wiedziałam tylko,...
41
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x