20 DZIWNYCH RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ O SNACH

Ponieważ od wczesnego dzieciństwa śniły mi rzeczy niezwykłe (niektóre pamiętam do tej pory), a w moim rodzinnym domu, czy domu dziadków zawsze były obecne senniki, sny stały się jednym z największych obiektów moich zainteresowań. Przeczytałam o nich mnóstwo książek i publikacji, a od prawie dziesięciu lat zapisuję to, co mi się przyśniło (kiedyś każdy sen, dziś tylko najciekawsze). Dzięki snom kilka rzeczy w swoim życiu popchnęłam do przodu, kilka zrozumiałam, co nie zawsze było przyjemne… ale zawsze zbawienne w skutkach. I tak sobie myślę, że ten blog nie byłby pełny, gdybym tu o nich nie napisała.
Na dobry początek, chcę przedstawić Wam kilka mniej znanych faktów (i mitów) o snach, które – mam nadzieję – rozbudzą Waszą ciekawość. A  jeśli tak się stanie, to z przyjemnością wprowadzę Was do tego świata głębiej.

 

#1 „Nic mi się nie śniło”

Jak często wypowiadasz powyższe zdanie? Jeśli masz taki zwyczaj, to zaraz Cię skoryguję. Poza wyjątkowymi przypadkami ludzi, którzy mają psychiczne zaburzenia, sny ma każdy z nas. I to codziennie, za każdym razem gdy śpimy. Nieprawdą jest, że wczoraj nic Ci się nie śniło – po prostu tego nie zapamiętałeś. A to, czy pamiętasz sny, zależy od tego, w którym momencie się budzisz. Nasz sen składa się z kilku warstw: min. snu głębokiego i fazy marzeń sennych (fazy REM). Występują one naprzemienne przez całą noc. Jeśli obudzimy się podczas trwania fazy REM, sen może być zapamiętany, jeśli w innej fazie – jest małe prawdopodobieństwo, że utrwali się nam w pamięci.

 

#2 Skutki braku snu

Nie da się wytrwać bez snu dłużej niż ok. 10 dni. Jest to fizycznie niemożliwe. Już po 2-3 dniach bez snu reakcje są bardzo wyraźne, fizycznie może objawiać się to gorączką, halucynacjami, spadkiem odporności, oraz dezorientacją co do czasu i miejsca, zerową koncentracją i kreatywnością, zmniejszeniem poziomu inteligencji. Człowiek bez jedzenia umiera po około dwóch tygodniach, a bez snu (np. powstrzymywany od niego w wyniku tortur) sporo wcześniej.


 

#3 Sny niemowląt i dzieci

U niemowlaków i małych dzieci sen jest niezbędny nie tylko do odpoczynku, ale i do dojrzewania mózgu. Dlatego też jeśli urodzi się wcześniak, ma on marzenia senne niemal przez całą długość swojego snu, natomiast dzieci do 2 roku życia śnią przez prawie połowę czasu przeznaczonego na sen. Z czasem każdy nabywa swojego rytmu marzeń sennych i ustala się on na poziomie przeciętnie 20%. Znowu zmienia się to starość. Ludzie starsi ogólnie śpią krócej, krócej też mają sny (przez 6-10% czasu przeznaczonego na sen).


 

#4 Sen poalkoholowy „Po alkoholu lub tabletkach nasennych lepiej się zasypia” – tak twierdzą niektóre osoby mające z tym problemy. Rzeczywiście, łatwo jest paść na łóżko jak kłoda po paru piwach czy butelce wina, jednak taki sen ma zaburzoną fazę marzeń sennych, a to sprawia, że następnego dnia, mimo że przespaliśmy dobre parę godzin, i tak będziemy czuć się zmęczeni i nie do życia.


 

#5 Sny zwierząt 

Większość zwierząt również ma sny – nawet te o ptasim móżdżku i rybich skrzelach. Nie raz pewnie widzieliście śpiącego psa, który macha łapami, warczy lub skamle. Często wtedy żartujemy: „pewnie śni mu się, że coś goni”. I tak może być w istocie. Nie wiadomo o czym dokładnie śnią psy (koty, małpy, jeże, świnie, ryjówki), ale śnią na pewno i potrzebują tego tak samo, jak my, tylko w różnych ilościach. Taki np. miś koala śpi 22 godziny na dobę (jedzmy eukaliptus!), a żyrafa – ok. 2 godzin (czasem chciałabym być żyrafą). Za to delfin śpi tylko połową mózgu – jak wiadomo, ten ssak musi co jakiś czas wypłynąć na powierzchnię, żeby zaczerpnąć powietrza, inaczej… utonie. Dlatego podczas snu część jego mózgu czuwa, by w odpowiednim momencie o tym przypomnieć.


 

#6 Zmysły śpią?

Podczas snu nasz mózg i narządy zmysłów pozostają aktywne, odbierają i przetwarzają bodźce, co może przekładać się na treść snu. Przykład z mojego domu – jednej z bliskich osób śniło się, że była torturowana na łożu naszpikowanym kolcami. Po przebudzeniu, okazało się, że przez całą noc kuła ją igła, która nie wiadomo skąd wzięła się w łóżku! Kiedy twardo śpiącym osobom eksperymentalnie dmuchano w twarz ciepłym powietrzem z cichej suszarki, po wstaniu opowiadali oni, że śniły im się zabójcze, pustynne upały. Podobno przez sen reagujemy nawet na wyczytywanie naszego nazwiska.


 

#7 Sen zimowy

Podczas krótszych i ciemniejszych dni, między październikiem a kwietniem, nasze zapotrzebowanie na sen jest większe nawet o 30 minut. To tłumaczy, dlaczego tak ciężko się nam wstaje i dlaczego warto kłaść się wtedy wcześniej niż latem (pomijając już aspekt ekonomiczny).


 

#8 Sny niewidomych 

O czym śnią niewidomi? Kiedyś takie pytanie często tłukło mi się po głowie, parę razy miałam nawet ochotę zaczepić jakiegoś niewidomego z którym np. jechałam pociągiem, ale się nie odważyłam. W końcu dowiedziałam się tego z innych źródeł – osoby, które utraciły wzrok w ciągu życia, mają barwne, pełne obrazów i szczegółów sny. W swoich snach widzą. Jednak osoby, które urodziły się całkowicie niewidome, w snach nie widzą obrazów – ich marzenia senne to mieszanina dźwięków, zapachów, wrażeń dotykowych, emocji, czyli wytworów zmysłów, które na co dzień zastępują im wzrok. [To, że już to wiem, nie zmienia wcale faktu, że chętnie posłuchałabym opowieści niewidomej osoby o jej snach. I chyba wpiszę sobie taki ‚wywiad’ na moją listę things to do]

 

#9 Paraliż przysennyPodczas snu nasze ciała obejmuje… paraliż. Tak, dokładnie, jesteśmy częściowo sparaliżowani, po to, by nie odgrywać scen ze snów i nie reagować na to co się w nich dzieje zbyt żywiołowo – moglibyśmy zrobić sobie krzywdę. Czasem zdarza się jednak, że paraliż nie mija podczas wybudzania – budzi się wtedy nasza świadomość, ale ciało pozostaje unieruchomione. Nie jesteśmy w stanie się poruszyć ani nic powiedzieć. Zwykle towarzyszy temu strach i uczucie, że nasze ciało coś przygniata, uciska. Można mieć także wrażenie obecności jakiejś osoby w pokoju, a nawet ją dostrzegać, w wyniku halucynacji. To zjawisko jest prawdopodobnie odpowiedzialne za powstanie legend o sukkubach – demonach wykorzystujących seksualnie ofiarę podczas snu, albo nocnych marach, duszących śpiących ludzi.

 

#10 Ludzie w naszych snach

Często w naszych snach pojawiają się zupełnie nieznajome twarze, których detale są bardzo rzeczywiste. Skąd nasz mózg bierze kreatywność do ich tworzenia? Okazuje się, że tych wszystkich ludzi już kiedyś w życiu spotkaliśmy, widzieliśmy nawet  przez chwilę, parę minut, a pamięć zapisała ich wizerunek. To jeszcze jeden dowód na to, że zapamiętujemy wszystko, z czym się zetknęliśmy, ale na co dzień po prostu nie mamy do tego dostępu. I tak np. osoba która sprzedała Ci lody, gdy miałeś 6 lat, w dzisiejszym śnie może okazać się Twoim kochankiem lub zabójcą.

 

#11 Chcesz zapamiętać sen? Nie patrz w okno!

Istnieje popularny pogląd, że jeśli po przebudzeniu spojrzymy w okno, zapomnimy swój sen. I w pewnym sensie jest to prawda, ale i kłamstwo.  Po obudzeniu nasze sny zapisują się w pamięci krótkotrwałej, po jakichś 5 minutach pamiętamy tylko połowę ich treści, po kolejnych 10 – nawet 90% snów odchodzi w niepamięć. Jeśli przebudzimy się gwałtownie, lub zaraz po obudzeniu zajmiemy myśli czymś innym, np. tym, co właśnie dzieje się za oknem, też możemy bardzo szybko zapomnieć o czym śniliśmy. Zdarza się także, że podświadomie odpychamy treść snu, jeśli nie chcemy się z nią zmierzyć.

 

#12 Czarno – białe sny

Ciekawy jest fakt, że nie wszyscy z nas śnią w kolorze. Według badań 12% osób ma czarno – białe sny! Nigdy mi się to nie zdarzyło i właściwie jest to jedna z tych rzeczy w które trudno mi uwierzyć. Może ktoś z Was śni w taki sposób?  Jeszcze ciekawsze jest to, że kiedy badano to zagadnienie w okresie między rokiem 1915 a latami 50, czarno-białe sny pojawiały się u większości ludzi. Zmieniło się to po latach 60, a obecnie wśród osób do 25 roku życia tylko nieco ponad 4% ma czarno – białe sny. Najprawdopodobniej jest to mocno związane ze zmianą z czarno – białej na kolorową telewizję.

 

#13 Sny kobiet, a sny mężczyzn

Panie, które są zazdrosne o rzekomo seksualne treści snów swoich mężczyzn, dotyczące innych kobiet, nie mają zbyt wielu podstaw do oskarżeń. Okazuje się, że 70% snów mężczyzn dotyczy… innych mężczyzn. I są one całkowicie niewinne (poza dawaniem sobie po mordzie). To kobiety śnią po równo o kobietach i mężczyznach.A jeśli już mówimy o snach typowo seksualnych – kobiety mają je tak samo często, jak mężczyźni. Różni się tylko treść. U kobiet bohaterami snów są znani celebryci, obecni partnerzy, jak i ci byli, a w snach jest więcej pocałunków i seksualnych fantazji. U mężczyzn częstym motywem jest posiadanie wielu partnerek naraz lub inicjowanie seksu przez partnerkę. Mniej jest uwodzenia, więcej bezpośrednich stosunków.

Kolejne różnice między snami mężczyzn a kobiet – kobiety mają więcej koszmarów, ich sny częściej rozgrywają się we wnętrzach, mniej jest w nich fizycznej agresji, a więcej negatywnych emocji, np. lęku. Mężczyźni śnią o byciu aktywnym, agresywnym, ich sny dzieją się w zewnętrznych sceneriach i występuje w nich mniej osób z rodziny.


 

#14 Sny proroczeWedług różnych badań, od 18 do 38 % osób deklaruje, że miało przynajmniej jeden proroczy sen. Często dotyczą one różnych drobiazgów, np. tego co wydarzy się jutro w drodze do pracy, ale są też osoby, które snami przewidują każdą śmierć w rodzinie albo inne tragiczne wydarzenia. To raczej niezbyt miło widziana forma jasnowidzenia. 

#15 Seks przez sen? 

Parasomnie to różnego rodzaju zaburzenia snu. Objawiają się one wykonywaniem niezamierzonych czynności, np. lunatykowaniem, mówieniem przez sen, czy zgrzytaniem zębami. Mniej znaną i stosunkowo (nomen omen) niedawno opisaną formą parasomnii jest tzw. seksomnia, polegająca na pobudzeniu seksualnym i wykonywaniu seksualnych czynności przez sen. Wydaje się to dość niewinne – np. przytulasz się do swojego partnera, nie zdając sobie z tego nawet sprawy, robisz mu dobrze, po czym odwracasz się na drugi bok nie przestając spać. Ale niekoniecznie. Pojawiały się już przypadki osób nawiązujących tego typu kontakty z nieznajomymi, np. po imprezie, czy w hostelu. Bywały też oskarżenia o gwałt, w kilku przypadkach osoby takie uniewinniono ze względu na ich schorzenie.W zależności od podejścia osoby mającej seksomnię, może ona być uważana za problem, albo… ciekawe urozmaicenie. Dlatego też nie wszystkie jej przypadki są zgłaszane lekarzom (dodajmy również barierę wstydu).


 

#16 Orgazm przez sen?!

Tak, zdarza się to dość często, nie jest niczym dziwnym. I nie ma to nic wspólnego ze wspomnianą seksomnią. Orgazmy wywołuje sama treść snu albo po prostu głęboki relaks. Czasami orgazm bywa tak intensywny, że powoduje nagłe (dość przyjemne) wybudzenie się, z różowymi policzkami i pulsującą w żyłach krwią. Mniej przyjemnie jest, gdy zasnęło się akurat w pociągu, w pełnym ludzi przedziale…

 

#17 Możesz kontrolować swoje sny!

Czy w trakcie snu zdałeś sobie kiedykolwiek sprawę z tego, że śnisz? Takie rzeczy są możliwe, zdarzają się mimowolnie, albo po usilnych staraniach. Od momentu rozpoznania, że znajdujemy się wewnątrz snu, możemy… pokierować jego fabułą, mamy dostęp do swoich wspomnień i możemy logicznie myśleć. Zjawisko to nosi nazwę świadomego snu, ang. lucid dream (LD). Przez część osób wykorzystywane jest jako forma rozrywki (mogą być kim chcą i robić co chcą, z kim chcą), przez innych jako forma samopoznania, lub zwalczenia koszmarów. Świadomego śnienia można się nauczyć – jest na ten temat wystarczająco dużo informacji w internecie.

 

#18 Senny narkotyk

Niektórzy tak bardzo kochają sny, że… nie chcą przestać. W tym celu przyjmują psychodeliczną substancję o nazwie dimetylotryptamina (DMT), dzięki której mogą śnić w dzień i przeżywać silne halucynacje. Nie do końca można powiedzieć, że DMT to narkotyk, bowiem ta substancja naturalnie wydziela się podczas każdego naszego snu, a w największych ilościach… podczas śmierci. Nie bez powodu mówi się więc, że sen to mała śmierć (la petit mort).


 

#19 Łapacz snówŁapacz snów, czyli dreamcatcher, to chwytliwy motyw graficzny, który jest ostatnio bardzo modny w Internecie i często powielany na tatuażach, ubraniach – plakatach, bez większego zastanowienia. Ot, taki etniczny symbol, jakieś indiańskie rękodzieło. Mało kto zna jednak jego prawdziwą symbolikę. Otóż, sieć znajdująca się w centrum łapacza, ma służyć do chwytania złych snów, tak by nie przedostawały się one do śniącego. Dobre sny, jako mniejsze i sprytniejsze, miały przedostawać się przez oczka w sieci, i po piórach spływać na śpiącą osobę.

 

Chcesz więcej? Temat Cię zainteresował? Zachęcam do samodzielnego zgłębiania wiedzy o snach.

Oto kilka książek, które polecam na początek:  

Poprzedni artykułWTORLINKI #33 – ŚRODOWE
Następny artykułZESZYT DOBRYCH WSPOMNIEŃ
Asia | LessFearhttps://www.lessfear.pl
Joanna. Pasjonatka psychologii, copywriterka, wrocławianka. Kocha świat nauki, ale ciągle wierzy w magię. Zadaje za dużo pytań i nie może żyć bez podróży. Jej duchowym zwierzęciem jest ratel miodożer.

162 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
162 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof

Kiedy byłem dzieckiem i miałem 6 lat śniła mi się kobieta.Podczas tego snu czułem do niej ogromne , ciepłe uczucie.
Po 24 latach okazało się że w tym śnie widziałem swoją przyszłą żonę, która jest identyczna z wyglądu jak ta ze snu.
Kiedy ja miałem te 6 lat w 1973 r to wtedy żona się urodziła.
Czy miał ktoś z Was takie zdarzenie?

Janina

W dziecinstwie mialam piekne kolorowe sny ,jesli za duzo lyklam magnezium robily sie biale ,po calkowitym usunieciu tarczycy zrobily sie czarno biale,a wiecej ciemnie jak jasne.

Mariusz

Miałem dość ważny w moim życiu proroczy sen. W moim śnie ukazała się nieżyjącaj już babcia do której byłem bardzo mocno przywiązany. W tym śnie babcia pokazała mi moją przyszłość. Sen polegał na tym że ujżałem w nim dwójkę bawiących się dzieci, tylko że te dzieci były trochę inne niż, normalne dzieci które się rodzą tzn.były bardzo małe i takie drobniutkue ( płeć też odrazu wiedziałem). Powiem wam że po kilku latach stałem się ojcem dwóch wspaniałych zdrowych chłopców bliźniaków(dwujajowych). A wiadomo że bliźnięta są zawsze drobni.
Opowiedziałem wam tylko jeden z trzech swoich proroczych snów które się spełniły.

Dominika

Jako dziecko mama mi zawsze przed snem mówiła „kolorowych snów” a ja nie rozumiałam bo moje sny byly (i do teraz są) właśnie czarno-białe. Prawdopodobnie jestem w tych 4% (mam 23 lata) ludzi nie śniacych na kolorowo. Zawsze mnie to zastanawiało i chciałabym znać tego przyczynę (wiadomo urodziłam się w dobie kolorowych telewizorów i zdjęć), ale chyba na to trzeba poczekać, albo muszę przekopać jeszcze internet bądź jakieś publikacje na ten temat. Co ciekawe nawet moje wspomnienia albo sytuację, które sobie wyobrażam nie posiadają kolorów :)

Melma

Nie dawno snilo mi sie te zrobilam synkowi krzywde w zlosci ,zlamalam mu reke.
Co moze oznaczac takie sen

Lilitt

Witam ponownie, zaczęłam się zastanawiać czy pamiętam jakieś rozmowy ze snów. Zaraz po przebudzeniu dość często wiem wiele szczegółów ze snu i nawet kilka dni później ale z rozmów przeprowadzanych w tej krainie :p nie pamiętam za wiele.Dość często mam wrazenie ze niektóre rozmowy są przeprowadzane w innym języku, który tylko podczas snu ma sens. Nie mam szczególnej pamięci do imion , dlatego niestety też mimo ze w śnie słyszałam czyjeś imię wiele razy po przebudzeniu go nie pamiętam:/ ale moze to kwestia praktyki jak z zapamiętywaniem snów. Jak tak dłużej się zastanawiam to nawet moje własne imię brzmi w… Czytaj więcej »

Pe Gie

Nie pisałaś nic o rozmowach w snach. Zawsze jak pytam znajomych czy pamietają rozmowy ze snów mówią że nie. Ja natomiast pamiętam i to niejednokrotnie ze szczegółami. Liczby, Imiona, itp

burzamozgow

Witam. Super wpis, bardzo przydatny, jednakże „czarno-białe sny”- to prawda, posiadam takie sny w 90%, mimo że jestem 98′ więc nie było mnie na świecie, kiedy wprowadzono kolorową telewizję

Lilitt

Witam was serdecznie. Część snu którą zapamiętałam dość wyraźnie zaczęła się od tego, ze pokonałam zamarznięte jezioro. Zimowa sceneria wcale mnie nie zdziwiła w końcu mamy styczeń. Jezioro było tylko częściowo zamarznięte, gdzieniegdzie wystawały źdźbła trawy. Przeleciałam nad nim dość blisko by się temu przyjrzeć. Gdy pokonałam je sen powędrował w zupełnie innym kierunku. Dotarłam do dość pokaźnego budynku wyglądem przypominającego katedrę, właściwie tylko po to by się za chwile próbować z niej wydostać przez najlepiej do tego nadające się okno. Przysiadłam na dzwonnicy. Poleciałam do miasteczka, gdzie zostałam zaproszona w gościnę do pewnej rodziny. Spacerując niedaleko domu spotkałam przystojnego… Czytaj więcej »

Dusia

A ja mam coś na kształt paraliżu sennego tylko że mogę swobodnie się poruszyć po przebudzeniu, ale za to przez jakiś czas słyszę dalszy ciąg tego co słyszałam we śnie, np muzykę która mi się śniła.

Karina Mularczyk

Witam. Dziś miałam dziwny sen. Snila mi się kobieta rzucająca się z przepaści z krzyżem na piersi. Aż się przebudziłam i nie mam pojęcia czy ja krzyczalam przez sen czy serio Ale poczulam jak by ktoś koło mnie leżał zrobiło mi się ciasno. Obudziłam się i już nie mogłam spać

Kwiatkowski

Czy zdarzyło wam się kiedyś będąc we śnie, mieć wspomnienia związane z tym co się wcześniej działo w tym śnie? Czy zdarzył wam się również sen, który miał miejsce w scenerii zaczerpniętej z tzw.: open-world game? Odnośnie pierwszego pytania zdarzyło mi się we śnie zaparkować samochód na ulicy. Mimo niesamowitej szybkości całego snu (prawie jak w filmie akcji) na koniec pamiętałem w którym miejscu ów samochód został zaparkowany w moim wirtualnym mieście i jak do niego wrócić. Odnośnie drugiego pytania, choć gram raczej sporadycznie (1-2 razy w miesiącu), to już kilka razy mój sen czerpał bardzo dużo z gier typu… Czytaj więcej »

davy

Ja mam czarno białe sny i do tej pory myślałam, że wszyscy też mają takie sny ;x

burzamozgow

też mam takie sny…

Niestety w natłoku obowiązków nie jestem w stanie interpretować Waszych snów, ani tych opisanych w komentarzach, ani z wiadomości prywatnych – zapraszam za to na moje pozostałe teksty o snach podlinkowane na końcu artykułu.

Adrian Zalewski

Dzisiaj spałem od ok 3:00 do 6:30 (dziwne, że się o tej obudziłem, ponieważ lubię sobie pospać nawet 11 12h, a szczególnie wtedy gdy się późno kładę) po tej 6:30 normalnie wstałem, bo nie chciało mi się spać itak ok 11:00 mnie zmuliło i wtedy przyśnił mi się bardzo dziwny sen. Zaczął się od tego, że znalazłem się w mieszkaniu dziewczyny (ale miało ono inny układ pokoi) i to były jej urodziny i zjeżdżała się jej cała rodzina a ja w świadomości miałem to, że spałem tylko 3,5h i w tym śnie byłem strasznie zmęczony i co chwilę przysypiałem i… Czytaj więcej »

Węgorz

Mniej ćpaj, podobno pomaga ;)

Adrian Zalewski

Dzisiaj spałem od ok 3:00 do 6:30 (dziwne, że się o tej obudziłem, ponieważ lubię sobie pospać nawet 11 12h, a szczególnie wtedy gdy się późno kładę) po tej 6:30 normalnie wstałem, bo nie chciało mi się spać i tak ok 11:00 mnie zmuliło i wtedy przyśnił mi się bardzo dziwny sen. Zaczął się od tego, że znalazłem się w mieszkaniu dziewczyny (ale miało ono inny układ pokoi) i to były jej urodziny i zjeżdżała się jej cała rodzina a ja w świadomości miałem to, że spałem tylko 3,5h i w tym śnie byłem strasznie zmęczony i co chwilę przysypiałem… Czytaj więcej »

Nawrocka88

Ja zawsze śnię na czarno biało :o Myślałam, że to normalne

afrodyta8

Witam, dziś miałam krótki sen, śniło mi się,że wychodząc z wanny powiedziałam; ” jak szybko” chodziło jak szybko się wykąpałam pod prysznicem.
Kąpiel oznacza oczyszczenie ze starego i wejście w odnowę > > > http://www.sennikonline.pl/kap
W najbliższych dniach czekają mnie tragiczne sytuacje i nie wiem ile czasu to będzie trwać i jak się skończą więc interpretuję sama tak wg snu, że będzie szybko i skończy się dobrze.Nie znalazłam nigdzie opisu mojego snu wychodząc z wanny albo o kąpieli itp…
Może ktoś z Was by mi napisał czy dobrze myślę bo okropnie boję się tych dni po 16 maja 2016
Pozdrawiam

Ewa Czamarska

Witam, dziś miałam krótki sen, śniło mi się,że wychodząc z wanny powiedziałam; ” jak szybko” chodziło jak szybko się wykąpałam pod prysznicem. Kąpiel oznacza oczyszczenie ze starego i wejście w odnowę > > > http://www.sennikonline.pl/kapiel/ W najbliższych dniach czekają mnie tragiczne sytuacje i nie wiem ile czasu to będzie trwać i jak się skończą więc interpretuję sama tak wg snu, że będzie szybko i skończy się dobrze.Nie znalazłam nigdzie opisu mojego snu wychodząc z wanny albo o kąpieli itp… Może ktoś z Was by mi napisał czy dobrze myślę bo okropnie boję się tych dni po 16 maja 2016 Pozdrawiam… Czytaj więcej »

Iza

Witajcie, mam ostatnio takie dziwne sny, że aż zaczynam się bać. Trzy tygodnie temu umarła moja mama. Kilka dni temu miałam taki sen, że widzę moją mamę siedzącą na koniu i jeżdżącą. Mamusia była od 20 lat częściowo sparaliżowana więc w tym śnie ja się boję, że ona spadnie. Ale ona z koniem tworzy jakby jedność jest szczęśliwa jeżdżąc i się niczego nie boi. Dzisiaj śniła mi się moja dorosła córka i mój brat. Weszłam do jakiegoś pomieszczenia i widziałam tak więcej osób i chyba widziałam, że gwałcony jest mój brat albo moja córka. Nie zdążyłam zareagować, zobaczyłam tylko końcowy… Czytaj więcej »

Katarzyna

ja też mam ostatnio straszne sny aż sie boję spać… i to z trzy razy proroczy a ostatnio dostał ktoś zawału co mi się to śniło niedawno… z tym koniem i Pani Mamom to wydaje mi się że to cos pozytywnego i dobry znak że Pani Mama była szczęśliwa :)

zacka

Około miesiąc temu poznałam 2 chłopaków na omegle, z czego jeden bardzo mi się spodobał. Gadalismy około 7h na skypie, pisaliśmy ze sobą różne rzeczy. Teraz piszemy sporadycznie, a jak już piszemy to wymiana 5 słów i on albo obraża się za byle co, albo pisze ze ma focha po czym na drugi dzień znowu coś pisze. No i dzisiaj mi się śnił razem z tym drugim chłopakiem tam ten drugi miał dziewczynę i się z nią całował, przytulal itp. Ja chyba byłam z tym co mi się spodobał ale on się obrażał na mnie caly czas ja go masowałam… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny

Odsyłam do tego posta, może będzie pomocny:
https://www.lessfear.pl/2015/12/dlaczego-onona-znowu-mi-sie-sni.html

Mimi92

Dzisiejszej nocy miałam dziwny sen… Śnił mi się mój kierownik z pracy… Brał ze mną kąpiel i ogolił mi miejsca intymne. Byłam zdziwiona nawet we śnie, ale nie protestowałam, nawet zaczęło mi się to podobać. Czułam niepokój gdyż w tle widziałam, że w mieszkaniu przybywa jego partnerka, która jest właścicielem firmy, w której pracujemy. Kierownik ma na imię Maciek. We śnie zapytałam go czy jego dziewczyna o tym wie, odpowiedział mi, że on jej nigdy o tym nie mówi. Podczas kąpieli Maciek goląc mi miejsca intymne i nogi, dotykał mnie pieszczotliwie, kiedy zaciął mnie w okolicach bikini i pojawiła się… Czytaj więcej »

Black&White

Sny ,,Czarno-Białe” są faktem i sam osobiście takiego doświadczyłem. Nurtuje mnie pytanie dlaczego tylko ten sen był Czarno-Biały i dlaczego śni mi się notorycznie od lat tylko 1 raz w ciągu roku. Jakieś pomysły ?:>

Problem

W twoim artykule jest opisane ze „Po obudzeniu nasze sny zapisują się w pamięci krótkotrwałej, po jakichś 5 minutach pamiętamy tylko połowę ich treści, po kolejnych 10 – nawet 90% snów odchodzi w niepamięć. ” u mnie jest to zupełnie inaczej. Zapamiętuje moje sny. Pamiętam sen kiedy miałam 7lat czy sen jaki miałam tydzień temu. Pamiętam każdy szczegół czy to co do mnie powiedziano w nim. Czy to jest normalne?

Króliczek Doświadczalny

I takie rzeczy się zdarzają. Niektórym po tym, jak zaczną się zajmować snami – wtedy zdolność do zapamiętywania rośnie. Inni naturalnie mają coś w rodzaju „nadpobudliwej pamięci”, która zapisuje bardzo dużo szczegółów. Nie jest to szczególnie popularne zjawisko, ale się zdarza.
Masz tak tylko ze snami, czy z innymi rzeczami też?

Ja też pamiętam niektóre sny np. z dzieciństwa, ale to tylko te wyjątkowe, które wiązały się z największymi emocjami, albo które często sobie przypominałam.

Problem

Mam tak że wszystkim potrafię powiedzieć co robiłam kilka lat temu i to nie jest nic ważnego czy coś co odbiło się na mojej psychice tylko to są rzeczy zwyczajne ale ja je pamiętam. A moje sny to każdy z nich jest dziwny i wyjątkowy, pamiętam że kiedyś snily mi się takie same sny. Pierwszy raz gdy byłam mała a drugi już w wieku 16lat.

Majahuana

Hej, chciałabym dowiedzieć się, czy moja przypadłość jest powszechna, czy jestem wyjątkiem. Mianowicie – po przebudzeniu zazwyczaj dobrze pamiętam sny, w ciągu dnia zapominam o nich, a kiedy kładę się spać wieczorem, nagle wracają do mnie wspomnienia ze snów z ubiegłej nocy, przypominam sobie prawie wszystko, ze znacznie większą ilością szczegółów niż rano. Czy ktoś jeszcze tak ma? Pytałam wielu znajomych i wszyscy byli zdziwieni.

Nie znam nikogo kto dokładnie tak miał, ale za to znam osobę, która po zaśnięciu mogła kontynuować sny z poprzedniej nocy :) Różnym ludziom różnie się zdarza.
Coś takiego jak mówisz może być spowodowane przez to, że niektóre miejsca czy sytuacje wywołują u nas skojarzenia i pobudzenie pamięci, więc powrót do łóżka – miejsca w którym śnisz, może sprawiać, że wraca Ci wspomnienie o snach :)

slodkiocb

prorocze sny są dlatego że tylko ludzie postrzegają że istnieje czas który tak na prawdę nie istnieje bo to my jesteśmy w ruchu a nie czas,przyszłość,teraźniejszość i przeszłość są w chwili tu i teraz,podczas snu mózg produkuje DMT ta kto prawda i wtedy nasze ciało astralne wyrusza w podróż duchową bo sen to nic innego jak my sami,wszystko co się tam dzieje to my,nasze mózgi są tylko przełącznikiem pomiędzy tymi światami Polecam Tybetańską Joge snu i śnienia do przeczytania na You tube Film DMT molekuła duszy oraz Dusza w ciągłym cyklu życia i śmierci żeby zrozumieć czym na prawdę jest… Czytaj więcej »

Bliskie mi podejście, choć ogólnie nie na tyle akceptowalne społeczne, żebym zdecydowała się o nim pisać – niestety.

Miewasz OOBE?

cgjungs

Muszę się nie zgodzić z #1. Często zdarzają się przypadki gdzie, osobom nic się nie śni, ponieważ trwają w głębokiej depresji lub występuje u nich obstrukcja snu. Polecam w tym temacie zaznajomić się z psychologią snu C. G. Jung’a, lub poświęcić czas na jego seminaria.

Króliczek Doświadczalny

„Poza wyjątkowymi przypadkami ludzi, którzy mają psychiczne zaburzenia” – wyjątek zawarty w treści, której chyba znowu nie przeczytałeś/aś. Mam wrażenie że komentując, bardzo pobieżnie szukasz czegoś, z czym można by się nie zgodzić lub zaprzeczyć :)

Basia

Witam.
Jeszcze nigdy nie miałam paraliżu sennego, jak również snu świadomego.
Kiedy już pamiętam te swoje nieliczne sny (bardzo króciutki fragment), to tak jakbym nie widziała co się dzieje, jednak słyszała…
Dodam, że jestem bardzo słaba w wizualizacji obrazów i zazwyczaj mi to nie wychodzi. :’)

Ola

Wydaje mi się, że miałam sen proroczy… Przeprowadziłam się na studia do Warszawy i śniło mi się, że następnego dnia gdy będę jechać do miasta autobusem (razem ze swoją siostrą i przyjaciółką) złapią nas kanary i dostaniemy mandat. Z rana pamiętałam dobrze ten sen i gdy rozmawiałam z mamą przez telefon powiedziałam jej o tym, szybko mi powiedziała, żebym koniecznie w autobusie kupiła bilet :D chciałam go kupić, ale nie było maszynki do biletów, w autobusie ogromny tłok i nie miałam nawet jak dostać się do kierowcy. Pomyślałam sobie, że kurcze to tylko 5 przystanków na bank kanara nie będzie.… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny

Tak, czasami sny prorocze dotyczą nawet takich pozornie błahych wydarzeń i śnią się osobom, które wcześniej ich nie miały.

czrownica

Hmmm…. a ja miałam dość dziwny sen…. śniło mi się, że rozmawiam z kobietą, ma delikatne rysy twarzy, włosy blond delikatnie za ramiona…. pytam jej się czy pójdzie z nami, za mną stał facet z którym spotykam się od kilku miesięcy…. a kobieta odpowiada, że bardzo chętnie ale nie może przebywać z tatą mojego faceta pod jednym dachem, zdziwiłam się ale nie odpowiedziałam i poszliśmy. W jego domu była jakaś impreza, był jego tato, spotkałam siedzącą przy drzwiach jego siostrę z jej mężem…. a ona ni stąd zaczęła mi mówić, że jej brat a mój facet, że jest dobrym człowiekiem… Czytaj więcej »

MEFJUŁ

I myślę sobie , że coś może się stać.

MEFJUŁ

Mnie śnił się Anioł bez twarzy i nie wiem co to oznacza. Jestem dosyć młody ,chodzę do 6 klasy.

Yuu

Aby móc odczytać Twój sen, aby ktokolwiek mógł to zrobić, musisz podać więcej informacji np. miejsce, zachowania. Jednakże, musisz być świadom że będzie to tylko hipoteza, z tego względu, że osoba, która będzie odczytywać Twój sen, nie zna Ciebie, Twojego życia itp.

121213

Mnie

Paweł

Cześć Ja tez podziele sie moimi doświadczeniami sennymi chociaz nie wiem od czego zaczac. Ogolnie o snach nie czytalem za duzo. Dopiero dzis mnie cos naszlo. O swiadomych snach mi tam ktos opowiedzial, dokladnie 3 razy ktore pamietam mi sie udalo. Paralizu sennego tez doswiadczylem ze jakis demon mnie przygniata i ma twarz kolo mojej. Podziele moja wypowiedz na 5 pkt: 1. Moze zaczne od tego, że codziennie zapamietuje jakis tam mniejszy czy wiekszy kawalek snu. Nie przypominam sobie przynajmniej od dluzszego czasu zebym rano nie pamietal snu. 2. Przyzwyczajenie ze do pracy chodze caly czas na ta samą godzine… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny

Mam podobnie w większości punktów i myślę, że wiele innych osób również. Nie jest to nic strasznego ani tak wyjątkowego jak mogłoby się wydawać, na szczęście :)

O powtarzających się snach i ich znaczeniu pisałam tutaj:
https://www.lessfear.pl/2015/07/powtarzajace-sie-sny-kiedy-znowu-sni.html

Dzięki, że podzieliłeś się tymi wrażeniami, pozdrawiam :)

Arek

Siema! Trochę przez przypadek tu trafiłem, ale już widzę, że poczytam więcej ;) Nie ukrywam, że większość z tych ciekawostek znałem, ponieważ kiedyś też zacząłem się interesować snami i trochę o nich czytałem i oglądałem filmów dokumentalnych. Niemniej jednak temat jest bardzo ciekawy, dlatego chciałbym się podzielić kilkoma wrażeniami i spostrzeżeniami. Po pierwsze mam pytanie, które mnie od zawsze nurtuje a nikt nie chce udzielić mi jasnej odpowiedzi – czy wy również macie abstrakcyjne sny? Już pomijam sny dziejące się na stacji kosmicznej jak w filmie „Obcy” czy latanie nad drzewami (a nawet kilka razy mi się śniło, że latałem… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny

Też mam bardzo abstrakcyjne sny czasami. Latanie, czary, dziwne stworzenia, nagłe przemiany miejsc – sny rzadko kiedy są logiczne i nie można ich za bardzo odnosić do świata rzeczywistego, one po prostu mają swoją, senną logikę, inną od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Nie ma powodu do obaw :) Jeśli zdajesz sobie sprawę, z tego, że śnisz, możesz kontrolować swoje sny. To już jest duży krok w tą stronę – poczytaj o świadomych snach :) Z tym intensywnym myśleniem również się zgadzam, można w ten sposób nawet wywołać sobie sny, o tym, o czym się chce, pisałam o tym tutaj:… Czytaj więcej »

gosc

Witam, dziś sniło mi się,ze urodziłam niemowle. Takie ładne i zdrowe. Położna dała mi dzidzie do karmienia. Patrze a te dziecko ma dwie twarze. Jadna radosna, a ta twarz z tyłu głowy przerażająca. Strasznie się przestraszyłam i bałam sie tego dziecka. Po tym co zobaczyłam nie chciałam się nim zajmować. Co to może znaczyć? Dodam ze jestem w 6 miesiacu ciąży i strasznie się denerwuje tym snem.

Króliczek Doświadczalny

Nie przejmuj się, kobiety w ciąży i po ciąży z resztą też bardzo często śnią o porodzie i o dziecku, często te sny są straszne, ale jest to raczej wynik działania hormonów i ogólnie tego, że teraz wiele w Twoim życiu kręci się wokół dziecka, myślisz, planujesz itd, pewnie też trochę się boisz jak to będzie – a sen to pokazał w karykaturalnej postaci. Po prostu postaraj się częściej pozytywnie myśleć i relaksować, a nawet jeśli takie sny wrócą, nie myśl o nich za dużo, bo raczej nic szczególnego nie znaczą :)
Pozdrawiam i wszystkiego dobrego :)

Zu

Dziekuje bardzo za odpiwiedz. Zrobiło mi się lepiej :) pozdrawiam serdecznie

olaa

Możesz mi pomóc i powiedzieć co to oznacza..? Dzisiaj przyśnił mi się chłopak którego znam tylko ze szkoły i nie ukrywam ze mi się on podoba i w tym snie byliśmy razem, co to oznacza? Czy to prawda jak się o kim śnij to ta osoba o Tobie myśli? :)

Króliczek Doświadczalny

Jest taka teoria, ale ja bym bardziej tłumaczyła to tym, że bardzo często myślisz o tym chłopaku, a w snach niektóre z naszych pragnień się spełniają.

Spróbuj może na początek poznać kogoś, kto zna jego i przez wspólnych znajomych do niego dotrzeć :)

Chlopak

Noo.. Mnie od 4 lat (jak mialem 4 latka zaczelo sie to) nękal mnie w snach „zielony zając z krzywym ryjem haha” byl umiesniony i bardzo duzy jak dwa razy ja, gdy mialem 8-9 lat przestal mi sie snic potem dwa lata nic mi sie o nim nie snilo, nawet nie pamietalem o nim a za pare dni znowu on… Taki sam i nawet jechal takim samym motorem jak kiedys :O, niewiem o co chodzi ale kiedys po tym snie gdy sie obudzilem bylem sparalizowany i czulem jakby ktos dotykal moje stopy,potem jakos sie zerwalem z wielkim bulem i gdy… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny

To zjawisko, które opisałeś to tzw. paraliż przysenny, nie jest to nic nadprzyrodzonego na szczęście i zdarza się wielu ludziom. Choć wygląda to strasznie to jednak nie jest to nic groźnego :)

Co do zająca w dzień możesz próbować wyobrazić sobie jego postać i wymyślić na niego w tych wyobrażeniach jakąś broń, np. różdżkę dzięki której zniknie. Im więcej będziesz ćwiczył takie wyobrażenie, tym większa szansa że rzeczywiście on przestanie pojawiać się w snach :)

RedHood

Nie wiem czy komentarz tej treści pojawił się już wcześniej czy nie ale mi przynajmniej kilka jak nie kilkanaście razy śniły się czarno-białe sny. Nie wiem z czego to wynika, urodziłam się w czasach kolorowych telewizorów więc ta teoria odpada. Z drugiej strony czasem zasypiając na boku zdarzało mi się że mimowolnie „obracała” mi się sceneria i zasypiając widziałam w snach ludzi chodzących poziomo. Ale to taka dygresja :D

Króliczek Doświadczalny

Z tym poziomym widokiem to bardzo ciekawe :)

Paulina

Gdy mi się śni coś strasznego (np. Po obejrzeniu horroru) wydaje mi się że tam byłam ale zawsze gdy coś takiego mi się śni i zaczynam się bać to w tym śnie wygląda to tak jak w grze są dwa punkty
Wróć do snu
Zakończ sen
I W tedy wybieram zakończ sen i automatycznie się budzę ( najczęściej dzieje się to ok godz 3:00 ) ;)

Króliczek Doświadczalny

Bardzo ciekawy motyw, chyba jeszcze u nikogo o tym nie słyszałam…

Dotee

Miałam kiedyś fazę na świadome śnienie i fakt, można się tym fajnie pobawić. Chociaż fabuła tych snów bywała równie absurdalna, jak tych nieświadomych. I czasem zmieniało się to w zły sen, i co z tego że świadomy, skoro pozostało mi tylko się z niego obudzić. Bo nie do końca miałam jednak kontrolę nad tym, co się pojawiało w tym śnie. W ogóle gmeranie w podświadomości daje bardzo ciekawe odkrycia, tylko nie zawsze przyjemne, ale tego nikt nie obiecywał:)

Według innych źródeł lucid dream zdarza się tylko na etapie częściowego wybudzenia mózgu, dlatego można nim kierować. I np rano, już całkowicie wedle gustów, dokończyć scenariusz senny, nad którym nie mieliśmy kontroli, a który częściowo zapamiętaliśmy ;)

Niewyparzona Pudernica

Kiedyś też zapisywałam sny i je rozkminiałam- teraz tylko rozkminiam, bo jakoś nie mam kiedy zapisać, ale staram się je zapamiętywać.

Często śni mi się, że latam :) Uwielbiam te sny! W zeszłym tygodniu akurat latałam na latającej poduszce, ale czasami mam skrzydła, lub inne lotnicze atrybuty.

Świadome sny mam chyba zawsze. Kiedyś myślałam, że każdy tak ma…

Najlepsze są chyba déjà vu…ale o tym to już zrobię kiedyś notatkę, bo mam pewną historię, w którą sama chyba nie uwierzyłabym, gdybym jej nie doświadczyła na własnej skórze :)

Opisz koniecznie, jak coś to się upomnę :)

Rincewind99

Uwielbiam sny :) A LD odkryłam dawno temu i potwierdzam, że da się to zrobić :)

Klaudia Wach

Bardzo ciekawy post :)

Navy Light

Przypomniał mi się sen mojej mamy, gdy umarł jej pierwszy mąż. Nie wiedziała jeszcze nic o wypadku i miała sen, w którym ktoś zapukał do drzwi. Wstała i je otworzyła – na korytarzu stał jej dawno zmarły ojciec (mój dziadek) z torbami podróżnymi i powiedział „Stefka ci przyprowadziłem” (jako, iż pierwszy mąż mojej mamy miał na imię Stefan).

W tej chwili moją mamę obudziło prawdziwe pukanie do drzwi – przyszły osoby, które poinformowały ją o śmierci męża…

Mocne…
Ale jest teoria że sny to najłatwiejsza platforma do tego żeby zmarli mogli się z nami komunikować. Wierzę w to, że jak się pojawiają, to rzeczywiście mają coś istotnego do powiedzenia…

Aneta

Cieszę się, że trafiłam na Twoją stronę :) Już od dawna interesowałam się snami, a w gimnazjum też je zapisywałam. Teraz zapamiętuję nieliczne. Co do snów o zmarłych – zdarzyło mi się kilkanaście takich snów, które pamiętam: Babcia przyśniła mi się po swojej śmierci jako szczęśliwa osoba (a bardzo silną miałam z nią więź), Tato wiele razy po swojej śmierci, głównie w koszmarach (że umiera w gwałtowny sposób albo że już nie żyje) – ja jako osoba wierząca, często modliłam się za Niego itp. i od tej pory już mi się nie śni. Ale miałam też dwa sny z wiadomościami.… Czytaj więcej »

Króliczek Doświadczalny

Ja bym powiedziała, że pewnie dlatego, że z tymi osobami miałaś silne więzi. Niekiedy śmierć nie jest w stanie ich zerwać. Ale to tylko moja teoria :)
Co do koszmarów, pisałam trochę o tym tutaj:
https://www.lessfear.pl/2015/09/najczestsze-motywy-koszmarow-i-zych.html
i jeszcze o powtarzających się snach, które też najczęściej są koszmarami –
https://www.lessfear.pl/2015/07/powtarzajace-sie-sny-kiedy-znowu-sni.html
Tam jest wyjaśniona ich rola.

Uczucie duszności po przebudzeniu to mógł być paraliż przysenny albo po prostu pod wpływem dużego stresu we śnie Twój organizm zareagował znacznie większą dusznością niż zazwyczaj.

Aneta

Dziękuję za odpowiedź :) Pozdrawiam :)

Navy Light

Przeczytałam komentarze i zaczęłam zastanawiać się nad proroczymi snami. Od jakiegoś czasu interesuję się tym, jak podświadomość człowieka potrafi na niego wpłynąć – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Polecam książkę pt. „Potęga podświadomości”. Ogólnie chodzi o to, że skupiając się na jakimś wydarzeniu możemy podświadomie je wywołać. Nasuwa mi się wobec tego refleksja, że na pewno śniąc o śmierci bliskiej osoby wracamy do tego snu, jest to dla nas przygnębiające, boimy się, że to może być sen proroczy. W ten sposób możemy wywołać to wydarzenie nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Zwykły sen pociąga za sobą wydarzenia, na których… Czytaj więcej »

Jest takie zjawisko, coś jak zwrotne sprzężenie myśli i wydarzeń, choć raczej nie stosowałabym tej zasady do przypadku snów o śmierci… Trzeba by było niezwykłej energii, żeby myślami wywołać czyjąś śmierć, można sprawić że ktoś poczuje się gorzej, będzie miał mniej sił, zdrowia, ale tak szybkie spowodowanie śmierci (jeśli jest krótki odstęp między snem a wydarzeniem – a zazwyczaj to jest kilka dni wyprzedzenia) to coś trudnego chyba nawet dla najlepszych ‚czarownic’ i innych osób zajmujących się takimi sprawami. Co innego kiedy np. jakaś pseudo – wróżka przepowie komuś „umrzesz w wieku 38 lat w wypadku”. Niektórzy zaczynają traktować to… Czytaj więcej »

Navy Light

Myślę, że krótki odstęp pomiędzy snem a wydarzeniem nie ma tutaj nic do rzeczy. W „Potędze podświadomości” są podane przykłady wydarzeń, które spełniały się niemal z dnia na dzień, jeśli ktoś o tym intensywnie myślał i przywoływał te wydarzenie. Wprawdzie były to raczej rzeczy bardziej pozytywne niż śmierć bliskiej osoby, ale wydaje mi się, że nie ma to znaczenia, jakiego typu jest to wydarzenie. Poza tym często osoba, której przyśniła się śmierć bliskiej osoby dzieli się tym z innymi bliskimi i wtedy wszyscy zaczynają w jakiś sposób się martwić i wpływać na to wydarzenie – im więcej osób skupia swoją… Czytaj więcej »

Navy Light

Bardzo ciekawy wpis! W punkcie pierwszym zastanowiła mnie pewna rzecz. Czy ma znaczenie to w której fazie się budzimy dla naszego wypoczynku? To znaczy czy jeśli obudzimy się w którejś z tych faz będziemy bardziej zmęczeni albo wypoczęci czy nie ma to żadnego znaczenia?

Właśnie obudzenie w fazie, w której ma się sny (REM) jest najkorzystniejsze, i dla zapamiętania snów, i dla przyjemniejszego poranka (bardziej wypoczętego i pełnego energii).

A jeszcze dodam lepiej rozwinięty artykuł na ten temat, gdzie wszystko jest dokładnie opisane:
http://michalpasterski.pl/2008/09/wstawanie-a-fazy-snu/

dhwani09 .

#10 niesamowite! #16 miewam, nawet dość często :D #17 chcialabym się nauczyc, ale póki co z moich prób rodzą sie niekontrolowane senne incepcje, np 4 razy pod rząd śni mi sie, że się budzę i cośtam się dzieje, po czym kiedy już naprawdę otworzę oczy, nie jestem pewna, które z tych wybudzeń było prawdziwe i mam mindfuck w głowie. Weird -.- Dzięki za tak interesujący post! :)

obserwator

#8 – dopisuj do listy i do it ;) – powodzenia

#8 Sny niewidomych

#8 Sny niewidomych

Na nieoficjalnej liście będzie właśnie w takiej postaci ;)

Ostatnie wpisy

Dlaczego ludzie zniechęcają się do psychoterapii albo w nią nie wierzą

Mimo rosnącej społecznej akceptacji dla chodzenia na terapię, często można spotkać się z komentarzami, które w najlepszym razie wyrażają powątpiewanie w tę metodę, w...

Nie, nie jesteś wysoko wrażliwym empatą

Na tym blogu mogliście zapoznać się z pojęciem osoby wysoko wrażliwej i empaty. Pisałam o nich w czasach, kiedy te pojęcia dopiero wchodziły do powszechnego...

Skutki uboczne euforii

Tyle razy zastanawiałam się, jak wrócić do pisania tutaj. Bo to, że chciałam wrócić, wiedziałam już jakiś kwartał temu, nie wiedziałam tylko, z czym...
162
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x